ZajímavostiPutin na Berlusconiho vzpomíná jako na blízkého přítele a vynikajícího politika

Putin na Berlusconiho vzpomíná jako na blízkého přítele a vynikajícího politika

Ruský prezident Vladimir Putin dnes zesnulého italského expremiéra Silvia Berlusconiho označil za drahého a moudrého přítele a vynikajícího politika. Ocenil jeho údajnou schopnost vyvážených rozhodnutí. Reakce na Berlusconiho úmrtí z evropských metropolí přicházejí zatím pomalu a jsou spíše zdrženlivé nebo se omezily na strohé kondolence.

„Pro mě byl Silvio blízký člověk a skutečný přítel. Vždy jsem upřímně obdivoval jeho moudrost a jeho schopnost přijímat rozvážná, prozíravá rozhodnutí i v těch nejsložitějších situacích,“ uvedl Putin ve své kondolenci.

Přátelství Berlusconiho s Putinem se projevilo například v září loňského roku v den Berlusconiho 86. narozenin, tedy v době pokračující ruské agrese na Ukrajině. Putin tehdy expremiérovi poslal přání všeho nejlepšího a 20 lahví vodky a Berlusconi se pochlubil, že mu dárek oplatil italským vínem.

Jako přítele dnes Berlusconiho označil i maďarský premiér Viktor Orbán, jehož vláda jako jediná v Evropské unii udržuje navzdory ruské invazi na Ukrajinu zejména obchodní kontakty s Moskvou. „Odpočívej v pokoji, můj příteli,“ napsal na twitteru Orbán a připojil fotografii, na níž je zachycen s Berlusconim, kterého popsal jako „velkého bojovníka“.

Berlusconi dnes zemřel ve věku 86 let v milánské nemocnici San Raffaele, kde byl od minulého pátku hospitalizován kvůli zápalu plic a chronické leukémii.

Dlouholetý nizozemský premiér Mark Rutte na twitteru napsal, že Berlusconiho odchodem Itálie přišla o silnou osobnost. „Byl prvním italským premiérem, s nímž jsem spolupracoval. Budu si ho pamatovat jako výrazného a zaníceného politika,“ napsal Rutte. Britský ministerský předseda Rishi Sunak prostřednictvím uvedl, že „Berlusconi zanechal značnou stopu v italské politice po několik desetiletí“.

„Vyjadřujeme italskému lidu a italské vládě svou soustrast,“ uvedl mluvčí německé vlády Wolfgang Büchner na dnešní vládní tiskové konferenci. Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová uvedla, že ji zpráva o Berlusconiho úmrtí zarmoutila. „Vedl Itálii v době politických změn a od té doby pokračoval v utváření své milované země,“ uvedla na twitteru.

Kondolence přišly i z Izraele či Vatikánu. „Silvio byl velkým přítelem Izraele a vždy nás podporoval,“ řekl izraelský premiér Benjamin Netanjahu. Papež František v telegramu označil Berlusconiho za „protagonistu italského politického života, který se s energickým temperamentem ujal odpovědnosti za veřejnost“.

V Itálii Berlusconimu prokázali úctu i jeho dlouholetí političtí soupeři. Bývalý šéf Evropské komise a italský expremiér, křesťanský demokrat Romano Prodi uvedl, že si Berlusconiho pamatuje jako politického lídra, který měl „velký vliv na život naší země“. Podobně se vyjádřila i nynější italská premiérka Giorgia Meloniová, která zesnulého politika označila za jednoho z nejvlivnějších mužů italských dějin.

Evropský tisk zdůrazňuje kontroverzní stránky Berlusconiho osobnosti a politiky. Vyzdvihuje zejména jeho svůdný populismus. „Na Silviu Berlusconim bylo všechno falešné: Jeho vlasy i jeho sliby. Přesto byl volen a opětovně zvolen,“ napsal švýcarský list Neue Zürcher Zeitung. Agentura DPA dokonce Berlusconiho označila za „otce všech populistů“.

Doporučujeme

Akcie SpaceX jsou na burze, předběžně naznačují růst alespoň o 28 procent

Na trhu Nasdaq ve Spojených státech jsou ode dneška veřejnosti k dispozici akcie americké společnosti SpaceX, kterou založil a vede podnikatel Elon Musk. V primární veřejné nabídce akcií (IPO) podnik získal 75 miliard dolarů (1,57 bilionu Kč), jde tak o největší IPO všech dob. Předběžné propočty ukazují, že akcie by mohly v úvodu obchodování zpevnit alespoň o 28 procent na 174 dolarů za kus, uvedla agentura Reuters.

Thajská princezna zemřela po letech v komatu

Thajská princezna Bajrakitiyabha Narendira Debyavati, nejstarší dcera krále Mahy Vajiralongkorna, zemřela ve věku 47 let. Oznámil to v pátek thajský královský palác. Princezna byla podle oficiálního prohlášení dlouhodobě vážně nemocná a téměř čtyři roky strávila v bezvědomí.

Evropa mizí pod betonem. Přírodu ztrácí rychleji, než se myslelo

Evropa přichází o krajinu výrazně rychleji, než ukazují oficiální statistiky. Nová studie odhalila, že skutečný rozsah úbytku půdy je téměř dvojnásobný oproti dosavadním odhadům. Vědci upozorňují, že pod betonem, asfaltem a novou zástavbou každoročně mizí mnohem více přírody i zemědělské půdy, než si evropské státy dosud uvědomovaly.

Ukrajinské a ruské úřady hlásí mrtvé a zraněné po dronových útocích nepřítele

Ruské útoky v ukrajinské Sumské oblasti v noci na dnešek zabily železničářku a další zranily. Dva mrtvé hlásí úřady v ruské Brjanské oblasti. Ukrajinské drony útočily také v Tatarstánu a zranily tři lidi, informoval šéf regionu Rustam Minnichanov. Ukrajinská armáda ohlásila zásah dvou ruských rafinérií a chemičky.

Nigerijská armáda za rok zabila přes 13.000 teroristů, tvrdí prezident Tinubu

Nigerijská armáda v uplynulém roce zabila více než 13.000 teroristů, prohlásil dnes prezident země Bola Tinubu. Zároveň podle něj od jeho nástupu do funkce v roce 2023 klesl počet obětí islamistického povstání o 81 procent. Informovala o tom agentura AFP.

Velké solné jezero skrývá podzemní zásoby sladké vody

Pod vysychajícím Velkým solným jezerem v americkém Utahu se nachází mnohem větší zásoba sladké vody, než se dosud předpokládalo. Vědci nově zmapovali podzemní systém, který sahá několik kilometrů pod dno jezera a může významně ovlivnit pohled na fungování této unikátní krajiny i možnosti boje s prachovým znečištěním.

Dohoda USA a Íránu otevře Hormuzský průliv a umožní prodej íránské ropy

Americko-íránské memorandum o porozumění, které by podle prezidenta Donalda Trumpa mohlo být podepsáno již o víkendu, zahrnuje prodloužení příměří o 60 dnů, okamžité znovuotevření Hormuzského průlivu, dočasnou výjimku umožňující prodej sankcionované íránské ropy či základní rámec pro řešení otázky íránských zásob vysoce obohaceného uranu. Dnes to uvedl server Axios s odvoláním na diplomata ze zprostředkovatelské země a amerického činitele. Text dohody podle zdrojů serveru schválilo íránské vedení, nicméně pravděpodobně ne přímo sám nejvyšší vůdce Modžtaba Chameneí.

Hormuzský průliv se může brzy otevřít. Lodě se vrátí rychle, tvrdí šéf dopravního giganta

Provoz v Hormuzském průlivu by se měl rychle do jisté míry obnovit, pokud USA s Íránem dosáhnou důvěryhodné mírové dohody, která zlepší bezpečnost na této klíčové vodní trase, míní Lars Barstad, generální ředitel přepravní společnosti Frontline. Podle amerického prezidenta Donalda Trumpa může k podpisu dohody dojít už tento víkend.

Dohodu s Íránem podepíšeme o víkendu v Evropě, prohlásil Trump. Teherán to popírá

Americký prezident Donald Trump ve čtvrtek večer prohlásil, že ke slavnostnímu podepsání mírové dohody s Íránem by mohlo dojít o víkendu někde v Evropě. Mluvčí íránské diplomacie Esmáíl Baghájí však uvedl, že Teherán zatím žádnou dohodu neschválil. Vysoce postavený íránský představitel zase varoval před podvodem. Zdroj obeznámený se situací nicméně ubezpečil, že v rozhovorech došlo ke skutečným průlomům.

Muskovo jmění může po vstupu SpaceX na burzu přesáhnout bilion dolarů

Elon Musk se po vstupu SpaceX na burzu stal na papíře prvním člověkem s majetkem přesahujícím jeden bilion dolarů. Rekordní nabídka akcií ukázala, jak silně investoři věří jeho firmám, i když část hodnoty stojí na plánech, které se mohou naplnit až za mnoho let.

Policie vyšetřuje záhadný nápis „8647“ na trávníku v centru Washingtonu

Americké úřady vyšetřují velký nápis "8647", který se objevil v trávě na National Mall ve Washingtonu. Čísla bývají spojována s odpůrci prezidenta Donalda Trumpa, jeho spojenci je ale považují za možnou výzvu k násilí.

Jihokorejský exprezident dostal dalších 30 let vězení

Bývalý jihokorejský prezident Jun Sok-jol dostal dalších 30 let vězení za vyslání vojenských dronů nad Severní Koreu. Soud dospěl k závěru, že akce měla vyvolat napětí na Korejském poloostrově a pomoci vytvořit záminku pro pozdější vyhlášení stanného práva.

Taylor Swift se stala nejmladší ženou uvedenou do Songwriters Hall of Fame

Taylor Swift zažila v New Yorku další výrazný milník své kariéry. Během slavnostního večera Songwriters Hall of Fame poděkovala rodině, která se kvůli jejímu hudebnímu snu kdysi přestěhovala z Pensylvánie do Nashvillu. Při projevu neudržela emoce a připomněla, že bez podpory nejbližších by na pódiu nestála.

Po 26 letech identifikovali muže nalezeného ve spacáku v národním parku

Američtí vyšetřovatelé po více než čtvrtstoletí zjistili totožnost muže, jehož ostatky byly nalezeny v odlehlé části národního parku Olympic ve státě Washington. Pomohly moderní forenzní testy a genetická genealogie, díky nimž se podařilo najít příbuzné zemřelého.

Helen Mirren se vyjádřila k Izraeli i budoucnosti MobLandu

Helen Mirren na filmovém festivalu v Taormině promluvila o svém vztahu k Izraeli i o současném dění na Blízkém východě. Herečka, která má s Izraelem dlouhodobé osobní vazby, zároveň zdůraznila, že neschvaluje postup země vůči Palestincům. Vedle toho se vyjádřila také k seriálu MobLand a k možnému návratu Toma Hardyho.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama