Více
  11 C
  Czech
  Čtvrtek, 6 října, 2022

  Putin chce válku na Ukrajině co nejdřív ukončit, prohlásil turecký prezident Erdogan

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan prohlásil, že věří, že ruský vůdce Vladimir Putin usiluje o ukončení invaze na Ukrajinu. Podle něj brzy učiní „významný krok“. O rozhovoru pro americkou televizi PBS informuje BBC a další média.

  Erdogan uvedl, že z nedávných rozhovorů s Vladimirem Putinem má dojem, že to chce „ukončit co nejdříve“. Ukrajina tento měsíc znovu dobyla rozsáhlá území, a turecký vůdce naznačil, že situace je pro Rusko „dosti problematická“.

  Erdogan hovořil o „velmi rozsáhlých diskusích“ s Putinem na summitu v Uzbekistánu minulý týden, píše BBC.

  V rozhovoru pro americkou televizní stanici PBS turecký vůdce uvedl, že nabyl dojmu, že si ruský prezident přeje rychlé ukončení války.

  „Ve skutečnosti mi dává najevo, že je ochoten to ukončit co nejdříve,“ řekl Erdogan. „To byl můj dojem, protože způsob, jakým se věci nyní vyvíjejí, je dost problematický.

  Řekl také, že brzy dojde k výměně 200 „rukojmích“ mezi oběma stranami. Neuvedl žádné další podrobnosti o tom, kdo by byl do takové výměny zajatců zahrnut.

  Erdogan jako prostředník

  Erdogan se opakovaně snažil být prostředníkem v průběhu války. Prosazoval „vyvážený“ postoj Turecka, člena NATO, a zároveň se stavěl proti západním sankcím vůči Rusku.

  Pomohl OSN zprostředkovat obnovení vývozu obilí z Ukrajiny a minulý týden uvedl, že se snaží zorganizovat přímé rozhovory o příměří.

  Mezitím, dva měsíce poté, co ruské síly převzaly kontrolu nad celou východní oblastí Luhanska, Ukrajina část území získala zpět.

  Luhanský ukrajinský vůdce Serhij Hajdaj uvedl, že ruské síly se stáhly z vesnice Bilohorivka. Podle něj však dělají vše pro to, aby se zakopaly jinde.

  Prezident Volodymyr Zelenskyj řekl, že „okupanti zjevně začali panikařit“.

  Začátkem tohoto měsíce Erdogan obvinil Západ z „provokací“ vůči Rusku. Varoval, že válka pravděpodobně „v dohledné době“ neskončí.

  Minulý týden Putin prohlásil, že je otevřen setkání s ukrajinským prezidentem, ale že Zelenskyj jednat nechce. Indickému premiérovi řekl, že chce boje ukončit „co nejdříve“.

  Z Donbasu se Rusko zatím stáhnout nechce

  Rusko však zatím nedalo najevo, že je připraveno přijmout požadavky Kyjeva na úplné stažení z ukrajinského území. A to včetně oblastí obsazených v roce 2014, kdy Rusko anektovalo Krym.

  Nynější exprezident Dmitrij Medveděv tehdy prohlásil, že Ruskem podporovaní separatisté by měli uspořádat „referendum“ o připojení Donbasu.

  Prezident Putin opakovaně označil „osvobození“ ukrajinského Donbasu za hlavní cíl Ruska. „Referendum v Donbasu je nezbytné,“ řekl Medveděv, který je nyní náměstkem šéfa ruské bezpečnostní rady.

  Místní Ruskem podporovaní představitelé v Luhansku a Doněcku rovněž vyzvali k naléhavým referendům a poradce ukrajinského ministerstva obrany Oleksij Koptyko naznačil, že jde o „projev hysterie“ v Moskvě a také o pokus popohnat Putina k akci.

  Vyzval k vrácení obsazených území

  Kromě znovudobytí velké části Charkovské oblasti na severovýchodě země zahájily ukrajinské síly protiofenzívu v jižním Chersonském regionu. Donutily jeho Ruskem dosazeného vůdce odložit referendum o připojení k Rusku.

  Erdogan si myslí, že by Rusko mělo obsazená území vrátit Ukrajině, včetně Krymu. Na otázku PBS, zda by mělo být Rusku umožněno ponechat si území, které od února obsadilo, a zda by to mělo být součástí mírové dohody, Erdogan odpověděl: „Ne, nepochybně ne.“

  Řekl také, že „území, která byla obsazena, budou vrácena Ukrajině“. Nebylo jasné, zda do toho zahrnul i území, které od roku 2014 drželi Ruskem podporovaní separatisté.

  Na otázku, zda by si Rusko mělo ponechat Krym, který anektovalo v roce 2014, Erdogan uvedl, že od té doby Turecko jednalo s Putinem o navrácení poloostrova „jeho právoplatným majitelům“, ale že nedošlo k žádnému pokroku.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS