Více
  11 C
  Czech
  Čtvrtek, 6 října, 2022

  Kyjev a Moskva se dohodly na výměně 200 zajatců

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Kyjev a Moskva se dohodly na výměně 200 válečných zajatců, řekl ve vysílání americké stanice PBS turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Americký Institut pro studium války (ISW) pak ve své pravidelné analýze napsal, že ukrajinská protiofenziva úspěšně podkopává morálku ruských okupačních vojsk a v Kremlu vyvolává paniku. Naznačují to zejména snahy o uspíšení referend v Doněcké a Luhanské oblasti o jejich připojení k Rusku, dodává ISW.

  Ukrajina tvrdí, že její síly úspěšně zastavily ruské jednotky, které se pokoušely zřídit přechod přes řeku Dněpr u Nové Kachovky. Potopily ruskou loď s naloženými zbraněmi, vojenským vybavením a personálem. „Člun se připojil k podvodní jednotce okupantů,“ napsalo na facebooku jižní operační velení ukrajinské armády. Situace v oblastech pod správou jižního velitelství je podle něj trvale napjatá, ale pod kontrolou.

  Okupovaným ukrajinským městem Melitopol dnes ráno otřásly dva výbuchy, bylo vidět černý dým. Podrobnosti vedení města teprve zjišťuje, uvedl starosta Ivan Fedorov, který je loajální vůči Kyjevu. Tři zraněné po ruském ostřelování hlásí také gubernátor Charkovské oblasti Oleh Syněhubov. Varoval také před nebezpečím nevybuchlé munice na osvobozených územích. Tvrzení ani jedné z válčících stran bezprostředně nelze ověřit z nezávislých zdrojů.

  Ruský prezident Vladimir Putin ukázal podle Erdogana vůli konflikt na Ukrajině co nejrychleji ukončit. Výměna zajatců je podle něj „významným krokem kupředu“. Turecký prezident rovněž uvedl, že jakákoliv invaze je neospravedlnitelná a že Rusko si podle něj nemůže ponechat území dobytá od únorového začátku invaze.

  Naopak brzké diplomatické urovnání situace dnes podle agentury Interfax vyloučil mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov.

  Rychlé uskutečnění referend o připojení vidí podle agentury Reuters jako zásadní bývalý ruský prezident Dmitrij Medveděv. Je to „zásadní krok k ochraně jejich zájmů a může dále ospravedlnit použití ruské vojenské síly na jejich ochranu,“ napsal na sociálních sítích Medveděv.

  Ruská agentura TASS dnes uvedla, že při úterním ukrajinském ostřelování vesnice Krasnoryčenske v ukrajinské Luhanské oblasti, která je pod kontrolou ruských sil, zemřelo sedm lidí, včetně tří dětí. Ani tyto informace není možné ověřit.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS