0.4 C
Czech
Středa 28. ledna 2026
ZprávyPrvní žena v prezidentském křesle. Nandi-Ndaitwah zvolena do čela Namibie

První žena v prezidentském křesle. Nandi-Ndaitwah zvolena do čela Namibie

Netumbo Nandi-Ndaitwah byla zvolena prezidentkou Namibie. Stane se tak první ženou, jež se postaví do čela této africké země. O výsledcích, které zveřejnila volební komise v úterý večer, informovala agentura Reuters či server Al-Džazíra.

72letá současná viceprezidentka vyhrála se ziskem 57 procent hlasů. Oficiální výsledky v úterý oznámila volební komise a ukončila tak spekulace, že bude nutné uspořádat druhé kolo voleb.

„Národ Namibie hlasoval pro mír a stabilitu,“ řekla Nandi-Ndaitwah poté, co byla prohlášena za zvoleného prezidenta.

Její vítězství prodlouží 34 let u moci její vládní strany Organizace lidové jihozápadní Afriky (SWAPO) od doby, kdy v roce 1990 dovedla Namibii k nezávislosti na apartheidu v Jižní Africe.  

Podpora u starších a na venkově

Do SWAPO Nandi-Ndaitwah vstoupila v 60. letech 20. století, kdy bojovala za nezávislost. Zastávala řadu vysokých funkcí, včetně ministryně zahraničí v demokratické éře, připomíná agentura Reuters.

Jejím hlavním vyzyvatelem v těchto volbách byl Panduleni Itula ze strany Nezávislí patrioti pro změnu (IPC), který se umístil na druhém místě se zhruba 26 procent hlasů.

Samostatně proběhly i volby do Národního shromáždění. SWAPO tam získala většinu a zajistila si 51 z 96 křesel. IPC získali 20 křesel a budou oficiální opozicí.

Političtí analytici před volbami uváděli, že vítězství SWAPO je nejisté kvůli rostoucí frustraci z vysoké míry nezaměstnanosti a nerovnosti. Strana si však zachovala silnou podporu ve venkovských oblastech a loajalitu mezi staršími voliči kvůli národně osvobozeneckému boji.

Opozice se chystá výsledky napadnout

Volby byly poznamenány technickými problémy, včetně nedostatku hlasovacích lístků a dalších komplikací, kvůli kterým volební úředníci prodloužili hlasování do soboty. Někteří voliči vzdali hlasování hned první den, protože čekali ve frontách až dvanáct hodin, uvádí Al-Džazíra.

S odkazem na všechny tyto problémy odmítly opoziční strany výsledky voleb.  Tvrdí, že prodloužení bylo nezákonné a zavázaly se, že výsledky napadnou u soudu.

Reklama

Doporučujeme

Putin bude se Šarou jednat o ruských vojácích v Sýrii, připustil Kreml

Ruský prezident Vladimir Putin a jeho syrský protějšek Ahmad Šara budou dnes jednat o ruské vojenské přítomnosti v Sýrii, uvedl Putinův mluvčí Dmitrij Peskov. Jednat mají v soukromí i u pracovního oběda také o hospodářské spolupráci a situaci na Blízkém východě. Agentury mezitím oznámily, že Šara přicestoval do Moskvy.

Íránská diplomacie uvedla, že nepožádala o jednání se Spojenými státy

Íránský ministr zahraničí Abbás Arakčí dnes uvedl, že v posledních dnech nebyl v kontaktu s americkým zvláštním vyslancem Stevem Witkoffem a že USA o jednání nepožádal. S odkazem na íránská státní média o tom napsala agentura Reuters.

Trump vítá oslabení dolaru, investoři řeší dopady

Americký prezident Donald Trump v úterý řekl, že oslabení dolaru nepovažuje za problém. Americká měna oslabila vůči hlavním světovým měnám zhruba na nejnižší úroveň za čtyři roky a trhy teď řeší, co to může znamenat pro inflaci, zahraniční obchod i další kroky americké centrální banky.

Zelenskyj: Ukrajina vstoupí do EU v roce 2027

Ukrajina chce vstoupit do Evropské unie (EU) v roce 2027, napsal na sociální síti X ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj po telefonickém rozhovoru s několika evropskými představiteli. Oznámil jim, že Ukrajina tvrdě pracuje na dosažení důstojného míru. Vstup do EU považuje za jednu z bezpečnostních záruk.

Kvůli požáru v hotelu ve francouzských Alpách evakuovali stovky lidí

Téměř tři stovky lidí musely být evakuovány kvůli nočnímu požáru v luxusním hotelu v zimním středisku Courchevel ve francouzských Alpách. Uvedla to dnes francouzská média, podle nichž s ohněm stále bojuje více než stovka hasičů. Čtyři z nich mají lehká zranění, hoteloví hosté vyvázli bez újmy.

Pád letadla zabil zástupce šéfa vlády Maháráštry Adžita Pavara

Zástupce šéfa vlády indického státu Maháráštra Adžit Pavar zemřel při pádu menšího letadla, které mířilo do jeho domovského regionu. Nehoda se stala ve středu ráno u města Baramati, které Pavar zastupoval a kde měl mít veřejný program před místními volbami.

Španělsko chce legalizovat pobyt půl milionu migrantů bez dokladů

Španělská vláda schválila plán, který má dát legální status statisícům lidí bez povolení k pobytu. Opatření se dotkne hlavně migrantů z Latinské Ameriky a má pomoci ekonomice i trhu práce. Opozice varuje před náporem další migrace a přetížením veřejných služeb.

Kašmírský šafrán zažívá jednu z nejhorších sklizní v historii

Kašmírští pěstitelé šafránu počítají další ztracenou sezonu. Pole letos kvetla jen pár dní a úroda podle farmářů spadla pod deset procent běžného stavu. Tradiční plodina, která po staletí živila tisíce rodin, se dostává na hranici přežití. Na vině je sucho, výkyvy počasí i dlouhodobé zanedbání péče o krajinu.

Švédsko terorizují mladiství kriminálníci. Vláda chce kvůli gangům snížit trestní odpovědnost na 13 let

Švédská vláda pokračuje v přípravách zákona, který by v mimořádně závažných případech snížil věk trestní odpovědnosti z dosavadních 15 na 13 let. Reaguje tím na rostoucí problém organizovaného zločinu a stále častější řádění gangů, které využívají k páchání násilných trestných činů děti.

Kate Middleton vyrazila na sever Anglie a otevřela téma duševního zdraví

Princezna z Walesu vyrazila na první samostatnou pracovní cestu tohoto roku. Zamířila do komunit, kde se propojuje péče o duševní zdraví, kreativita a sport. Návštěva ukázala, že tato témata zůstávají pevnou součástí její agendy.

Trumpův Golden Dome o rok později: Miliardy jsou připravené, klíčová rozhodnutí chybí

Rok po svém spuštění zaznamenala iniciativa amerického prezidenta Donalda Trumpa na vybudování protiraketové obrany s názvem Golden Dome jen malý viditelný posun. Projekt brzdí technické spory a obavy týkající se vesmírných prvků systému, což zdrželo uvolnění miliard dolarů a zpomalilo jeden z nejambicióznějších bezpečnostních plánů jeho administrativy.

Nedostatek vody a lesní požáry. Pohoří Himálaj vysychá

Indické úřady řeší problém. Himálaj rychle vysychá. Kromě ledu přichází také o sníh, což ohrožuje stovky milionů lidí žijících v regionu. Na vině jsou podle odborníků klimatické změny. Kromě oteplování na tom má podíl oslabující proudění vzduchu od Středozemního moře.

Slovensko podá žalobu proti zákazu dovozu ruského plynu do EU, řekl premiér Fico

Slovensko podá žalobu proti rozhodnutí členských zemí Evropské unie postupně do začátku listopadu 2027 ukončit dovoz ruského plynu. Novinářům to dnes řekl premiér Robert Fico. Bratislava svůj postup hodlá koordinovat s Maďarskem, jež ohlásilo v uvedené záležitosti stejné právní kroky.

Rutte k Evropě: Chcete se bránit bez USA? Tak to hodně štěstí

Pokud si myslíte, že se ubráníte bez Američanů, tak sněte dál. Taková slova přednesl Evropskému parlamentu v Bruselu generální tajemník Severoatlantické aliance (NATO) Mark Rutte. Během projevu se postavil za amerického prezidenta Donalda Trumpa.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama