Reklama

První vesmírný hotel se otevře v roce 2027

Reklama

DOPORUČUJEME

NEJČTENĚJŠÍ

Kalifornská společnost Gateway Foundation zveřejnila plány na hotel ve stylu výletních lodí, který by se mohl vznášet nad zemskou atmosférou. Tento futuristický koncept nazvaný Stanice Voyager, rotující okolo obíhající Země, by měl být plně funkční do roku 2027.

Postavit ho má nová stavební společnost Orbital Assembly Corporation, provozována bývalým pilotem Johnem Blincowem, který stojí i v čele nadace Gateway Foundation. Blincow vysvětlil, že kvůli pandemii COVID-19 došlo k určitému zpoždění, ale očekává se, že stavba vesmírného hotelu začne v roce 2026 a pobyt v něm by mohl být realitou do roku 2027.

Snažíme se, aby si veřejnost uvědomila, že zlatý věk cestování do vesmíru je za rohem. Přichází, a to rychle,“ řekl Blincow. Nákresy toho, jak by mohl hotel vypadat, naznačují interiéry, které se neliší od luxusního hotelu na Zemi, ale má nadpozemské výhledy.

Když před pár lety měly premiéru původní návrhy, Tim Alatorre, hlavní designér společnosti Orbital Assembly Corporation, řekl, že „estetika hotelu byla přímou reakcí na film Stanleyho Kubricka 2001: Vesmírná odysea„. Snímek označil za „plán toho, co nedělat„.

Myslím si, že cílem Stanleyho Kubricka bylo zdůraznit rozdíl mezi technikou a lidstvem, a tak záměrně učinil stanice a lodě velmi sterilní, čisté a mimozemské,“ vysvětlil.

Ve vesmíru, ale v posteli

Místo toho chce Alatorre a jeho tým přenést do vesmíru něco ze Země prostřednictvím příjemných apartmánů, elegantních barů a restaurací. „Hosté mohou být ve vesmíru, ale stále si mohou užívat normální postele a sprchy.“ dodává Alatorre.

To ale neznamená, že hotel bude ignorovat pobyt ve vesmíru. V hotelové restauraci se plánuje servírovat tradiční „vesmírné jídlo“, jako je například speciální zmrzlina pro astronauty. Navíc budou v nabídce rekreační aktivity, které zdůrazňují skutečnost, že jste schopni dělat věci, které na Zemi dělat nemůžete. Díky stavu beztíže a snížené gravitaci budete moci skákat výš, budete moci zvedat věci a budete běhat způsobem, kterým to na Zemi nedokážete,“ tvrdí Alatorre.

Jak přesně by tedy fungovala fyzika vesmírného hotelu? Podle Alatorreho rotující kolo zajistí vytvoření simulované gravitace. „Stanice se otáčí a tlačí vše, co je v ní, k obvodu, podobně jako když točíte kbelík s vodou – voda se tlačí do kbelíku a zůstává v něm.“ Blízko středu stanice umělá gravitace není, ale jak se pohybujete směrem k vnější straně, gravitace narůstá.

Inspirace v minulosti

Koncept s původním název hotelu Stanice Von Braun byl inspirován 60 let starými návrhy Wernhera von Brauna, leteckého inženýra, který konstruoval raketovou techniku, nejprve v Německu a později v USA. Když žil v Německu, byl zapojen do programu vývoje nacistických raket, takže pojmenování vesmírného hotelu po něm bylo kontroverzní volbou.

Proto byl název částečně změněn. „Stanice ve skutečnosti není o něm. Je založena na jeho návrhu a líbí se nám jeho příspěvky do vědy a výzkumu vesmíru,“ řekl Blincow. „Stanice Voyager je mnohem víc než jen to. Je to věc budoucnosti. A my chceme jméno, které nepřipomíná takovou minulost,“ dodal.

Vesmírná turistika se stává stále aktuálnějším tématem a existuje několik společností, které se o to snaží – od Virgin Galactic po SpaceX Elona Muska. Systém Starship společnosti SpaceX by mohl pomoci dostat stanici Voyager ze Země. ,,Nemůžeme SpaceX nazvat naším partnerem, ale v budoucnu se těšíme na spolupráci,“ řekl Blincow na nedávné akci propagující Orbital Assembly Corporation.

Vesmírný hotel dosud nezveřejňuje cenu pobytu, ale dá se očekávat, že bude docela vysoká. Například společnost Virgin Galactic plánuje, že bude cestujícímu účtovat za suborbitální let 210 tisíc eur. Nicméně tým, který pracuje na Stanici Voyager, doufá, že nakonec dosáhne to, že pobyt ve vesmírném hotelu bude odpovídat „plavbě výletní lodí nebo výletu do Disneylandu„.

Sledujte nás na sítích

NEJNOVĚJŠÍ

Jistá uživatelka sociální sítě TikTok zveřejnila video, ve kterém upozorňuje ženy, aby si pravidelně kontrolovali obsah svých kabelek. Nepříjemně ji totiž překvapilo zjištění, že v té své našla nenápadný lokalizátor. Vůbec netuší, jak a kdy se jí tam dostal.
Aducanumab je název nové účinné látky proti Alzheimerově demenci. Přípravek společnosti Biogen schválily Spojené státy, následovat bude zřejmě Velká Británie. Jde o první nový lék proti této zákeřné chorobě po dvaceti letech, informuje BBC.

1 komentář

  1. Jo, určitě se bude v tý CGI animaci skvěle bydlet. 🙂
    Dovolím si předpovědět budoucnost….2027 Orbital Assembly Corporation ohlásí bankrot.

Napište svůj komentář

Napište komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Reklama
Reklama
Reklama