0.8 C
Czech
Středa 19. listopadu 2025
ZprávyProtesty proti Madurovi se šíří, venezuelská opozice tvrdí, že ukradl volby

Protesty proti Madurovi se šíří, venezuelská opozice tvrdí, že ukradl volby

Bezpečnostní síly ve Venezuele použily slzný plyn a gumové projektily proti demonstrantům, kteří protestovali proti sporným výsledkům nedělních prezidentských voleb. Informovala o tom agentura Reuters či server BBC.

Tisíce lidí se v pondělí večer sjely do centra Caracasu, někteří šli kilometry od chudinských čtvrtí v horách obklopujících město směrem k prezidentskému paláci. Protesty vypukly ve venezuelském hlavním městě den poté, co prezident Nicolás Maduro prohlásil, že zvítězil v prezidentských volbách.

Volební komise v pondělí oznámila, že Maduro získal s 51 procenty hlasů třetí funkční období a prodloužil tak čtvrtstoletí vlády svého „chavistického“ hnutí.

Opozice, která považuje volební orgán součást diktátorské vlády, uvedla, že 73 procent sečtených hlasů, k nimž má přístup, ukázalo, že její kandidát Edmundo Gonzalez měl více než dvakrát tolik hlasů než Maduro.

Průzkumy veřejného mínění před volbami naznačovaly jasné vítězství Gonzáleze.

Hořící pneumatiky, zablokované silnice

V ulicích Caracasu se silná vojenská a policejní přítomnost snažila rozehnat protestující a zabránit jim v přístupu k prezidentskému paláci. Davy lidí skandovaly „svobodu, svobodu!“ a vyzývaly k sesazení vlády. Záběry ukazovaly hořící pneumatiky na dálnicích a velké množství lidí v ulicích. V některých oblastech demonstranti strhávali a pálili plakáty prezidenta Madura. Zapalovali také pneumatiky, auta i odpadky.

Ozbrojená policie, armáda a levicové polovojenské jednotky, které sympatizují s vládou, se střetly s protestujícími a zablokovaly mnoho silnic v okolí centra města. Venezuelská vláda rovněž oznámila, že od středečních 20:00 místního času budou dočasně pozastaveny komerční lety z Venezuely do Panamy a Dominikánské republiky a zpět.

Mezinárodní reakce

Obnovená nestabilita v jihoamerickém producentovi ropy přinesla rozpolcenou mezinárodní reakci: Spojené státy uvedly, že Madurovo znovuzvolení není důvěryhodné, a zvažují další sankce, zatímco Čína a Rusko mu podle agentury Reuters blahopřály.

Řada západních a latinskoamerických zemí i mezinárodních orgánů včetně OSN vyzvala venezuelské úřady, aby zveřejnily volební protokoly z jednotlivých volebních místností.

Lidé chtějí změnu

BBC hovořila s řadou lidí, kteří se zúčastnili jednoho z protestů v hustě obydlené oblasti známé jako La Lucha, což znamená „boj“.

Paola Sarzalejo, 41 let, řekla, že hlasování bylo „strašný podvod. Vyhráli jsme se 70 procenty, ale oni nám udělali znovu to samé. Znovu nám vzali volby. Chceme lepší budoucnost pro naši mládež, pro naši zemi.“

Cristobal Martinez, zahalený do venezuelské vlajky, řekl, že volby považuje za „podvod“.

Řekl, že většina mladých lidí v La Lucha a okolních oblastech hlasovala ve volbách, které byly pro mladé lidi obzvláště důležité, protože „mnoho z nás je nezaměstnaných“ a „většina nestuduje“. „Bylo to poprvé v mém životě, kdy jsem volil. Byl jsem tam od šesti hodin ráno přibližně do devíti hodin dopoledne a viděl jsem spoustu lidí, kteří se mobilizovali na ulici. Byla tam velká nespokojenost vůči vládě. Většina lidí hlasovala pro změnu.“

Reklama

Doporučujeme

Vánoční trhy by měly mít společné bezpečnostní standardy, navrhl Merz

Vánoční trhy v Německu by měly mít podle Friedricha Merze jednotné bezpečnostní standardy. Spolkový kancléř to řekl dnes při návštěvě spolkové země Sasko-Anhaltsko, v jejíž metropoli Magdeburku loni muž původem ze Saúdské Arábie najel do prostoru vánočních trhů a zabil šest lidí. Německá média v posledních dnech informovala o rostoucích nákladech na pořádání vánočních trhů, a to právě kvůli bezpečnostním opatřením.

Sabotáž v Polsku podle Fialy ukazuje na nutnost investic do obrany

Informace o strůjcích víkendové sabotáže na polské železniční trati mezi Varšavou a Lublinem podle premiéra v demisi Petra Fialy (ODS) ukazuje, že je třeba posilovat obranu. Na facebooku uvedl, že by to měla mít na paměti i nová vláda. Mluvčí polského ministra pověřeného koordinací zvláštních služeb dnes uvedl, že vše ukazuje na to, že za sabotáží stály ruské tajné služby.

Ruská raketa zabila dívku, zranila devět lidí v Charkovské oblasti

Ruský raketový útok zabil v Charkovské oblasti na východě Ukrajiny sedmnáctiletou dívku a zranil nejméně devět lidí. Uvedl to dnes šéf oblastní správy Oleh Syněhubov. Další dvě ženy podle úřadů přišly o život při útoku dronů v Černihivské oblasti na severu země. Dvě raněné při náletech dronů hlásí správa Dněpropetrovské oblasti. Rusko uvedlo, že jeho protivzdušná obrana v noci zlikvidovala 31 ukrajinských bezpilotních letounů.

Alcaraz ukončil sezonu, Češi mají v Davis Cupu hratelnější los

Z utkání, které vypadalo jako nejtěžší možný los, je rázem hratelná mise. Podle španělských médií Carlos Alcaraz po svalovém zranění z Turnaje mistrů ukončil sezonu a ve čtvrtečním čtvrtfinále Davis Cupu v Boloni proti Česku nenastoupí. Český tým Tomáše Berdycha tak dostává nečekané posílení ještě před prvním míčem.

Pokud bublina AI splaskne, žádná společnost nebude imunní, varoval šéf Googlu

Alphabet, mateřská společnost Googlu, intenzivně investuje do vývoje umělé inteligence (AI). Její generální ředitel Sundar Pichai přitom varoval, že pokud bublina AI splaskne, žádná firma nebude imunní proti případným následkům. V exkluzivním rozhovoru sice označil investice do tohoto odvětví za „mimořádný okamžik“, podle něj v nich ale existuje jistá „iracionalita“.

Ukrajinský prezident Zelenskyj navštíví ve středu Turecko

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj oznámil, že ve středu navštíví Turecko. Chce tam oživit jednání o ukončení války ve své zemi či o předání válečných zajatců mezi Ukrajinou a Ruskem. V Turecku se letos konala jednání mezi ruskou a ukrajinskou delegací, která vedla k sérii výměn válečných zajatců mezi válčícími stranami. Nedospěla však k žádnému zastavení bojů.

Klimatická změna a válka: Nebezpečná kombinace, která ohrožuje životy milionů lidí

Skupina deseti zemí varovala před přehlížením ozbrojených konfliktů na summitu COP30 v Brazílii. Tyto země kritizují, že finanční pomoc směřuje na humanitární katastrofy místo prevenci. V dokumentu také stojí, že jsou nejzranitelnějšími státy vůči změně klimatu, dostávají však jen 10 procent z celkové klimatické pomoci.

Rada bezpečnosti OSN podpořila Trumpův plán pro Gazu

Rada bezpečnosti OSN v pondělí schválila rezoluci předloženou administrativou Donalda Trumpa, jejímž cílem je posunout se od křehkého příměří v Pásmu Gazy k udržitelnému míru a rekonstrukci zničeného území. Rezoluce počítá se zřízením speciálních stabilizačních sil, jejichž cílem bude dohlížet na dodržování klidu zbraní, bezpečnost a obnovu. Americký prezident výsledek hlasování ocenil, Rusko s Čínou se zdržely hlasování.

V izraelských věznicích zemřelo za poslední dva roky nejméně 98 Palestinců, tvrdí lidskoprávní organizace

Izraelská organizace Physicians for Human Rights zveřejnila zprávu, podle níž od října 2023 zemřelo v izraelské vazbě nejméně 98 Palestinců. Tvrdí, že jde o důsledek fyzického násilí, hladovění a odmítání zdravotní péče. Izrael obvinění odmítá. Mezinárodní tlak na vyšetření podmínek v detenčních zařízeních však sílí.

Debata o konci fosilních paliv na COP30 nabírá na síle

Klimatický summit COP30 v brazilském Belému se stal dějištěm zásadních jednání o tom, jak urychlit odklon od uhlí, ropy a plynu. Zatímco státy vyjednávají o dalším postupu, aliance občanských hnutí zaplňují ulice i řeky Amazonie voláním po spravedlivé a rychlé změně.

Trump otočil. Vyzývá republikány, aby hlasovali pro zveřejnění Epsteinových spisů

Americký prezident Donald Trump vyzval republikánské zákonodárce, aby hlasovali pro zveřejnění tzv. Epsteinových spisů. Na své sociální síti uvedl, že republikáni by měli hlasování podpořit, protože podle něj nemají co skrývat.

Emirates objednává dalších 65 letadel Boeing 777X

Emirates rozšiřuje flotilu o dalších 65 letadel Boeing 777X v hodnotě 38 miliard dolarů. Obří nákup potvrzuje dlouhodobé partnerství s americkým výrobcem i rostoucí ambice Dubaje na světovém leteckém trhu.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama