menu

22.9 C
Czech
Úterý 15. července 2025

Ve španělském Torre Pacheco trvá napětí po střetech krajní pravice s migranty

Už třetí noc zažilo město Torre Pacheco na jihovýchodě Španělska násilnosti ultrapravicových radikálů a místních přistěhovalců, které podněcují příznivci krajní pravice i přes sociální sítě, rovněž zmanipulovanými videozáznamy, uvedla španělská televize TVE. Dnes ráno ale byla situace v tomto městě, kde asi 30 procent obyvatel tvoří přistěhovalci, klidnější, a to díky policejním posílám, informoval místní rozhlas Cadena SER.

Rusko tvrdí, že dobylo dvě obce na východě Ukrajiny

Ruské síly dobyly vesnice Mykolajivka a Myrne v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny. Oznámila to agentura Reuters s odvoláním na prohlášení ruského ministerstva obrany. Dodala ale, že tvrzení z bojiště nelze bezprostředně ověřit. Předtím Rusko i Ukrajina hlásily další dronové útoky nepřítele.

Proč jsou lety v Africe několikanásobně dražší než jinde ve světě

V britském městě se kvůli horku roztéká asfalt, silnice se mění v bažinu

Teploty ve Velké Británii byly o víkendu natolik vysoké, že se silnice ve městě Cannock v hrabství Staffordshire změnila v rozteklou bažinu. Šokovaní řidiči si stěžovali, že pneumatiky jejich aut pokrývá lepkavý asfalt. Jedna žena zrovna přecházela vozovku, když jí v rozteklém asfaltu uvízla žabka, zakopla a málem ji srazilo auto.

Létání v Africe je dražší než kdekoli jinde na světě. Cestující platí vyšší ceny letenek a vyšší daně. Často je levnější letět na jiný kontinent než mezi dvěma africkými zeměmi. Proč je tomu tak? Článek přinesl server BBC.

Pro rychlé srovnání, let z německého hlavního města Berlína do největšího tureckého města Istanbulu vás pravděpodobně vyjde na 150 dolarů za přímý let trvající méně než tři hodiny. Ale při letu na podobnou vzdálenost, řekněme mezi Kinshasou, hlavním městem Demokratické republiky Kongo, a největším městem Nigérie, Lagosem, zaplatíte něco mezi 500 a 850 dolary. Čeká vás alespoň jeden přestup a cca 20 hodin na cestě.

Mezinárodní asociace leteckých dopravců (IATA) tvrdí, že kdyby jen 12 klíčových zemí v Africe spolupracovalo na zlepšení konektivity a otevřelo své trhy, vytvořily by 155 tisíc pracovních míst. A zároveň zvýšily hrubý domácí produkt (HDP) těchto zemí o více než 1,3 miliardy dolarů. IATA je globální obchodní organizace zastupující asi 300 leteckých společností, které tvoří asi 83 procent světové letecké dopravy

„Letectví přímo přispívá k HDP v každé zemi. Vytváří práci a aktivuje ekonomiku,“ říká Kamil al-Awadhi, regionální viceprezident IATA pro Afriku a Blízký východ.

Adefolake Adeyeye, odborný asistent obchodního práva na britské Durhamské univerzitě, souhlasí s tím, že Afrika jako celek ztrácí kvůli nedostatečné letecké dopravě.

„Ukázalo se, že letecká doprava ekonomiku podporuje. Jak jsme viděli na jiných kontinentech, nízkonákladové letecké společnosti mohou zlepšit konektivitu a náklady. To podpoří cestovní ruch, který pak vytvoří mnohem více pracovních míst,“ říká.

Chudoba je stále v Africe velkou hrozbou

Nízká kvalita silniční sítě a nedostatek železnic v mnoha afrických zemích často činí leteckou dopravu praktickou volbou i pro náklad.

Ale i když asi 18 procent světové populace žije v Africe, představuje méně než 2 procenta celosvětové letecké dopravy, uvádí BBC. Podle Programu OSN pro životní prostředí tvoří jen 3,8 procenta celosvětových emisí skleníkových plynů. To je rozdíl od 19 procent z USA a 23 procent z Číny.

Afrika je bohatá na nerostné suroviny a přírodní zdroje. Ale ze 46 zemí na seznamu nejméně rozvinutých zemí OSN je 33 právě v Africe. Chudoba je i nadále největší každodenní hrozbou pro miliony lidí na kontinentu.

Existuje však také rostoucí střední třída. Ta by mohla potenciálně cestovat letecky, pokud by ceny letenek byly na podobné úrovni jako v Evropě nebo jinde.

V Africe existuje jedna pozoruhodná výjimka letecké společnosti, která je absolutně prosperující a která by mohla poskytnout plán, který by si ostatní mohli okopírovat – Ethiopian Airlines. Před více než 15 lety společnost zaměstnávala asi 4000 lidí. Nyní je toto číslo přes 17 tisíc.

Těžkopádné dvoustranné dohody brání efektivitě

Africké státy se po desetiletí pokoušely o integraci leteckého sektoru, ale zatím nebyly úspěšné. „Afrika potřebuje soudržnou strategii, která by řešila problém jejích špatných leteckých služeb, pokud chtějí transformovat africké ekonomiky,“ říká Zemedeneh Negatu, globální předseda americké investiční firmy Fairfax Africa Fund.

Říká, že lety v Africe jsou stále strukturovány kolem těžkopádných dvoustranných dohod z jedné země do druhé. Většina státních leteckých společností v Africe jen stěží pokryje své náklady, zatímco některé dokonce hospodaří se ztrátou.

„Každá vláda v Africe chce vidět svou vlajku na ocasu letadla na letišti Heathrow nebo JFK, ale africké vlády si musí uvědomit, že samostatné letecké společnosti nejsou životaschopné.“

Zemedeneh tvrdí, že africké letecké společnosti by se měly inspirovat Evropou a vytvořit velká partnerství, jako například mezi vlajkovými dopravci Air France a KLM z Nizozemska a Anglo-Spanish International Airlines Group (IAG) vytvořenou mezi British Airways a Iberia.

Reklama
Reklama

Vybrali jsme pro vás

Senegal ukrývá jezero, které se občas zbarví do sytě růžova

Na první pohled vypadá jako pohádková atrakce. Růžové jezero uprostřed západní Afriky zní skoro jako výmysl. Jenže Lac Retba, přezdívané také Lac Rose, opravdu existuje. A přestože jeho slavná růžová barva není vždy zaručená, jeho návštěva rozhodně stojí za to.

Svaneti, kulturní trezor Gruzie. Zde vás čeká návrat v čase o celá staletí

Vysoko v horách na severozápadě Gruzie leží kraj, který jako by odolával času. Svaneti, oblast obklopená štíty Kavkazu, působí jako středověká pevnost. Se svou divokou přírodou, kamennými věžemi a kulturou se během staletí změnila jen minimálně.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Ukrajinský premiér Denys Šmyhal podal demisi, ve funkci byl od roku 2020

Ukrajinský premiér Denys Šmyhal dnes podle očekávání podal demisi, na sociálních sítích zveřejnil rezignační dopis. Ve funkci byl od března 2020, a stal se tak nejdéle sloužícím předsedou ukrajinské vlády od roku 1991, kdy vyhlášení nezávislosti Ukrajiny přispělo k rozpadu Sovětského svazu. Prezident Volodymyr Zelenskyj v pondělí navrhl na Šmyhalovo místo dosavadní místopředsedkyni vlády Juliji Svyrydenkovou.

Stevie Wonder promluvil o konspiračních teoriích. Svou slepotu označil za dar

Během koncertu v Cardiffu reagoval Stevie Wonder na dlouhodobé spekulace, že ve skutečnosti svou nevidomost jen předstírá. S humorem, klidem a úctou k publiku řekl, že je čas říct pravdu. A všichni vědí, jaká ta pravda je.

V Severní Makedonii je nouzový stav kvůli požárům, MZV vyzývá k opatrnosti

V celé Severní Makedonii byl vyhlášen nouzový stav kvůli požárům v 19 lokalitách a přetrvávajícímu nebezpečí vzniku požárů nových. České ministerstvo zahraničí proto doporučilo při pobytu v zemi dbát zvýšené opatrnosti. Uvedlo to na webu. Severní Makedonie není ze strany českých turistů hojně navštěvovanou destinací, řekl ČTK místopředseda Asociace cestovních kanceláří ČR Jan Papež.

Policie řeší krádež nevydané hudby Beyoncé

V Atlantě se z vozu choreografa a tanečníka z doprovodného týmu Beyoncé ztratily úložiště s nevydanou hudbou, podrobnými setlisty a plány k aktuální Cowboy Carter tour. Incident se stal 8. července večer, když auto parkovalo poblíž Krog Street Marketu.

Růst čínské ekonomiky předčil očekávání, realitní sektor se ale stále topí u dna

Čínský hrubý domácí produkt (HDP) růstem v letošním druhém čtvrtletí předčil očekávání analytiků a zmírnil tlak na tvůrce politik, aby zaváděli stimulační opatření. Zaostává však za prvním letošním kvartálem. Očekává se, že americká cla se projeví až ve druhém pololetí.

Izraelská armáda tvrdí, že provedla údery na Hizballáh na východě Libanonu

Izraelská armáda dnes dopoledne SELČ oznámila, že provedla údery na areály využívané šíitským hnutím Hizballáh na východě Libanonu. Jednalo se o sklady zbraní a výcviková střediska speciálních jednotek Radván, píše agentura AFP. Podle izraelské armády aktivity Hizballáhu představovaly porušení listopadového příměří a mohly představovat v budoucnosti hrozbu pro Izrael.
Reklama

DOPORUČUJEME

Senegal ukrývá jezero, které se občas zbarví do sytě růžova

Na první pohled vypadá jako pohádková atrakce. Růžové jezero uprostřed západní Afriky zní skoro jako výmysl. Jenže Lac Retba, přezdívané také Lac Rose, opravdu existuje. A přestože jeho slavná růžová barva není vždy zaručená, jeho návštěva rozhodně stojí za to.

Svaneti, kulturní trezor Gruzie. Zde vás čeká návrat v čase o celá staletí

Vysoko v horách na severozápadě Gruzie leží kraj, který jako by odolával času. Svaneti, oblast obklopená štíty Kavkazu, působí jako středověká pevnost. Se svou divokou přírodou, kamennými věžemi a kulturou se během staletí změnila jen minimálně.

Řecko kvůli vysokým teplotám uzavřelo Akropoli

V Řecku udeřila další vlna veder a úřady opět sáhly k omezením. Turisticky vyhledávaná Akropolis v Athénách zůstala v úterý na čtyři hodiny uzavřená. Důvodem jsou teploty atakující 40 stupňů Celsia a varování nejvyššího stupně před požáry. Ministerstvo kultury uzavření Akropole vysvětlilo snahou zajistit bezpečí jak pro turisty, tak pro zaměstnance.

San Marino, země na vrcholu kopce, je nejstarším státem Evropy

Na první pohled působí jako další italské městečko na kopci. Jenže San Marino není ani město, ani italské. Je to samostatný stát, vklíněný mezi regiony Emilia-Romagna a Marche. Má dvě hlavy státu, vlastní parlament a historii, která sahá až do 4. století. Na 61 kilometrech čtverečních se tu rozprostírá jeden z nejmenších, ale i nejzajímavějších koutů Evropy.

Bali zpřísňuje pravidla. Za nevhodné chování žádají politici okamžité deportace

Bali se rozhodlo bránit svou pověst místa, kde se snoubí krása, klid a duchovní tradice. S přílivem turistů totiž přibývá i takových, kteří tyto hodnoty přehlížejí. Místní úřady proto začaly jednat a stanovily jasné hranice. Kdo je nedodrží, musí počítat s důsledky.
Reklama
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Kréta v plamenech. Ráj pro turisty se mění ve spálenou krajinu

Jihovýchod Kréty zasáhl rozsáhlý lesní požár, který donutil tisíce lidí k evakuaci. Hořící svahy, vítr a extrémní horko ztěžovaly zásah hasičů i záchranu majetku. Oheň ale není jen krizí jedné sezóny – je varováním, jak rychle se klima mění a co všechno je v sázce.

Bitcoin láme rekordy, ale drobní investoři zůstávají stranou

Bitcoin od začátku roku vzrostl přibližně o 24 procent a vyšplhal se na 118 000 dolarů. Hlavní hnací síla? Instituce. Zájem velkých hráčů se plně projevil po spuštění spotových ETF ve Spojených státech. Denně do nich proudí miliardy dolarů.

Ukrajinský premiér Denys Šmyhal podal demisi, ve funkci byl od roku 2020

Ukrajinský premiér Denys Šmyhal dnes podle očekávání podal demisi, na sociálních sítích zveřejnil rezignační dopis. Ve funkci byl od března 2020, a stal se tak nejdéle sloužícím předsedou ukrajinské vlády od roku 1991, kdy vyhlášení nezávislosti Ukrajiny přispělo k rozpadu Sovětského svazu. Prezident Volodymyr Zelenskyj v pondělí navrhl na Šmyhalovo místo dosavadní místopředsedkyni vlády Juliji Svyrydenkovou.

Stevie Wonder promluvil o konspiračních teoriích. Svou slepotu označil za dar

Během koncertu v Cardiffu reagoval Stevie Wonder na dlouhodobé spekulace, že ve skutečnosti svou nevidomost jen předstírá. S humorem, klidem a úctou k publiku řekl, že je čas říct pravdu. A všichni vědí, jaká ta pravda je.

V Severní Makedonii je nouzový stav kvůli požárům, MZV vyzývá k opatrnosti

V celé Severní Makedonii byl vyhlášen nouzový stav kvůli požárům v 19 lokalitách a přetrvávajícímu nebezpečí vzniku požárů nových. České ministerstvo zahraničí proto doporučilo při pobytu v zemi dbát zvýšené opatrnosti. Uvedlo to na webu. Severní Makedonie není ze strany českých turistů hojně navštěvovanou destinací, řekl ČTK místopředseda Asociace cestovních kanceláří ČR Jan Papež.

Policie řeší krádež nevydané hudby Beyoncé

V Atlantě se z vozu choreografa a tanečníka z doprovodného týmu Beyoncé ztratily úložiště s nevydanou hudbou, podrobnými setlisty a plány k aktuální Cowboy Carter tour. Incident se stal 8. července večer, když auto parkovalo poblíž Krog Street Marketu.

Růst čínské ekonomiky předčil očekávání, realitní sektor se ale stále topí u dna

Čínský hrubý domácí produkt (HDP) růstem v letošním druhém čtvrtletí předčil očekávání analytiků a zmírnil tlak na tvůrce politik, aby zaváděli stimulační opatření. Zaostává však za prvním letošním kvartálem. Očekává se, že americká cla se projeví až ve druhém pololetí.

Izraelská armáda tvrdí, že provedla údery na Hizballáh na východě Libanonu

Izraelská armáda dnes dopoledne SELČ oznámila, že provedla údery na areály využívané šíitským hnutím Hizballáh na východě Libanonu. Jednalo se o sklady zbraní a výcviková střediska speciálních jednotek Radván, píše agentura AFP. Podle izraelské armády aktivity Hizballáhu představovaly porušení listopadového příměří a mohly představovat v budoucnosti hrozbu pro Izrael.

Litva zvýší úsilí v ochraně baltských tuleňů

Litva chce usilovněji chránit populaci tuleňů v Baltském moři. Ta se sice stabilizovala, stále je však zranitelná, jelikož čelí výzvám, jako je klimatická změna nebo rybolov. Dopady klimatických změn na moře sdílené Evropou a Ruskem jsou závažné.
Reklama
Reklama

NEJPOPULÁRNĚJŠÍ ČLÁNKY

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

PR servis České tiskové kanceláře

O nás

Hlavními tématy na serveru World News 24 jsou zahraniční zpravodajství, ekonomika, politika a světové dění.

Kontaktujte nás: info@wn24.cz

Sledujte nás