Více
  25.5 C
  Czech
  Sobota, 25 června, 2022

  Proč běhat maratony – část 2: přínosy pro duševní zdraví

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Máte stejně jako mnoho jiných běžců na seznamu životních cílů zdolání maratonu? Trénink vám nejen zlepší fyzičku, ale také pozitivně ovlivní vaši mysl a duševní zdraví.

  Pokračování článku Proč běhat maratony – část 1: výhody pro fyzické zdraví.

  Výhody pro vaše duševní zdraví

  Dlouhé běhy vám pomáhají zdokonalovat vaši mentální odolnost a rozvíjet systém zvládání stresu, abyste se vypořádali s běháním den za dnem, míli za mílí, v náročných podmínkách. Uběhnutí maratonu vám také pomůže získat následující výhody.

  Snížení stresu

  Výzkumy naznačují, že běh v době stresu pomáhá lépe zvládat životní výzvy tím, že zvyšuje vaši duševní odolnost.

  Nový pohled

  Tato známá zásada říká vše: „Člověk, který dokončí maraton, není stejný člověk, jaký ho začal.“ V cíli budete zcela jistě jiným člověkem, protože budete navždy vědět, že máte mentální a fyzickou sílu vytrvat, i když si myslíte, že nemůžete a neuspějete.

  Inspirace

  Ať už je to vozíčkář s dvojnásobnou amputací, 73letá babička běžící svůj 35. maraton, nebo vaše vlastní děti s nápisem „Milujeme tě!“, na každém kroku najdete nějakou inspiraci.

  Lepší motivace

  Když dojde na maraton, musíte prostě trénovat. Takže mít datum závodu v kalendáři vás bude motivovat, abyste se drželi svého tréninkového plánu. Ve dnech, kdy vám chybí motivace, budete přemýšlet o tom, jak se budete cítit, když budete nedotrénovaní. Když pak kvůli tomu nedokončíte závod, nebo ho budete muset zrušit.

  Zmírnění příznaků poruch nálady a úzkosti

  Bylo zjištěno, že pravidelné cvičení, jako je běh, je pro zmírnění depresivních symptomů velmi účinné.

  Výhody pro vaši duši

  Uběhnout maraton není dobré jen pro vaše tělo a mysl, může také pomoci nakrmit vaši duši.

  Podpora dobré věci

  Mnoho maratonů se běhá pro výtěžek pro charitativní organizace a užitečné věci, od pomoci při katastrofách až po boj s rakovinou. Běh pro něco, co je větší než vy, je skvělý způsob, jak si udržet motivaci pokračovat v tréninku, setkávat se s dalšími běžci, se kterými můžete trénovat, a dát vašemu tréninku a závodům ještě větší smysl.

  Noví přátelé

  Připojit se k běžecké skupině je skvělý způsob, jak poznat nové, stejně smýšlející lidi. Ve skutečnosti se mnoho běžců setkává se svými nejlepšími přáteli nebo dokonce budoucími partnery prostřednictvím běžeckých skupin.

  Pevnější vztahy

  Můžete také přesvědčit přítele nebo člena rodiny, aby s vámi trénoval na maraton. Společný trénink a cestování na závod je dobrý způsob, jak spolu trávit čas.

  Být vzorem

  Je těžké nerespektovat někoho, kdo je oddaný a odhodlaný dokončit tak zásadní cíl, jako je běh maratonu. Ve svém životě půjdete velkým příkladem mnoha lidem.

  Gesta lásky

  Zdá se to jako maličkost, ale vidět své přátele a rodinu u cesty, jak drží vtipný nebo inspirativní nápis vyrobený přímo pro vás, je úžasný pocit. Uběhnout maraton je rozhodně úsilí hodné takového gesta.

  Když běžíte pro charitu, vyberte si věc, na které vám záleží. Pokud má pro vás osobní význam, je mnohem pravděpodobnější, že budete motivováni investovat váš čas a úsilí k dokončení maratonu. Stanovte si malé, postupné cíle, požádejte o pomoc přátele a rodinu a začněte s tréninkem včas.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS