ShowbizPrincezna Kate zpět ve službě: Na sv. Patrika si připila pivem s...

Princezna Kate zpět ve službě: Na sv. Patrika si připila pivem s vojáky

Princezna Kate (43) se po zdravotních komplikacích vrátila ke svým královským povinnostem. Na tradiční oslavě svátku svatého Patrika v Londýně poprvé vystoupila jako plukovník Irské gardy. Nechyběla symbolická ceremonie, setkání s vojáky ani půl pinty černého piva Guinness.

Princezna z Walesu, která byla loni nucena vynechat oslavy kvůli zotavování po operaci, se letos vrátila v plné síle. Jako čestná plukovnice Irské gardy se zúčastnila slavnostní přehlídky ve Wellington Barracks, kde vzdala hold vojákům a předala tradiční snítky jetele důstojníkům i maskotovi pluku, irskému vlkodavovi Seamusovi. Po oficiální části zavítala do kasáren mezi vojáky, kde si s nimi připila pivem Guinness.

První oslava v nové roli

Kate Middleton převzala funkci plukovníka Irské gardy po svém manželovi princi Williamovi v roce 2023. Letos poprvé se tak účastnila oslav ve svém novém postavení zcela sama. Jak připomněl server People, William tento titul zastával od roku 2011 a oblékl tradiční rudou uniformu gardy dokonce i na jejich svatbě.

Princezna při přehlídce nejprve ocenila vybrané vojáky medailemi za dlouhou službu a dobré chování. Poté převzala čestný pozdrav při tradičním pochodu pluku. Po oficiální ceremonii se přesunula do důstojnické jídelny, kde jí vojáci vzdali hold přípitkem.

Půl pinty na počest sv. Patrika

Po slavnostním programu se Kate připojila k vojákům na neformální setkání. Tradičně přispěla peníze do společného fondu na útratu v kasárnách. Když jí za to poděkovali, skromně odpověděla: „To je to nejmenší, co mohu udělat.“ Server BBC uvedl, že Kate během setkání popíjela půl pinty Guinnessu a vedla rozhovory s vojáky o jejich nasazení v zahraničí.

Gardista Barry Loughlin, který pronášel přípitek, popsal princeznu jako velmi přátelskou a srdečnou. „Zajímalo ji, jak se vojákům daří. Byla opravdu milá a vstřícná. Trochu mě to zaskočilo,“ řekl v rozhovoru.

Symbolický odkaz na královskou rodinu

Kate na oslavě zaujala nejen svou přítomností, ale i promyšleným výběrem oblečení. Oblečená v lahvově zeleném kabátu od Alexandra McQueena, doplněném ladícím kloboučkem, znovu potvrdila svůj cit pro eleganci. Jak napsal New York Post, součástí jejího outfitu byla i ikonická brož ve tvaru jetele ze žlutého zlata, kterou královská rodina tradičně nosí při oslavách tohoto irského svátku.

Princeznin návrat do veřejného života byl přivítán s nadšením, protože loňský ročník musela kvůli zdravotním komplikacím vynechat. Přesto tehdy nepřišla zkrátka – podle serveru People se postarala o to, aby vojáci měli na oslavě vše potřebné, a uhradila jim útratu v baru.

Po letošním úspěšném návratu na oslavy sv. Patrika je jasné, že Kate Middleton je zpět ve formě a připravená na další královské povinnosti.

Reklama

Doporučujeme

Rutte: Spojenci NATO plní většinu požadavků USA, ze začátku ale někteří váhali

Podle generálního tajemníka Severoatlantické aliance Marka Rutteho dělají spojenci téměř vše, co Američané žádají v souvislosti s podporou americko-izraelských útoků proti Íránu. Rutte se tak ohradil proti kritice od prezidenta Donalda Trumpa. Je nicméně pravdou, že některé země zpočátku "trochu váhaly" s poskytováním podpory Spojeným státům, připustil dnes Rutte během projevu v institutu Ronalda Reagana ve Washingtonu.

Izrael chce zahájit přímá jednání s Libanonem, tvrdí Netanjahu

Izrael plánuje co nejdříve zahájit přímá jednání s Libanonem, uvedl dnes izraelský premiér Benjamin Netanjahu. Zaměří se na odzbrojení proíránského hnutí Hizballáh a navázání míru mezi oběma zeměmi, píše agentura Reuters. Podle serveru Axios by přímé rozhovory měly začít už příští týden ve Washingtonu. Prohlášení přichází poté, co Izrael navzdory příměří dohodnutému mezi USA a Íránem ve středu provedl nejsilnější ostřelování Libanonu od začátku války.

Izraelské útoky na Libanon porušují příměří, řekl íránský prezident

Izraelské útoky na Libanon porušují dohodu o příměří mezi Spojenými státy, Izraelem a Íránem, řekl dnes íránský prezident Masúd Pezeškján. Kvůli izraelským útokům budou podle něj jednání o míru bezvýznamná, informovala agentura Reuters. Mírové rozhovory by měly začít v pátek nebo o víkendu v Islámábádu.

KOMENTÁŘ: Ropě se pořád nechce dolů. Investoři reagují na vetché příměří s Íránem

Ohlášené 14denní příměří USA a Íránu způsobilo na trzích opatrný optimismus. Akcie na rozhodnutí okamžitě reagovaly růstem, o pár hodin později už ale zase začaly klesat kvůli obavám z trvanlivosti klidu zbraní. Napětí pak trvá i na sledovaném trhu s ropou.

Nejsušší poušť světa skrývá víc života, než se čekalo

I v extrémně suché poušti Atacama přežívají rozmanité formy života ukryté v půdě. Vědci nově zjistili, že zde prosperují mikroskopičtí červi, takzvaní hlísti, a jejich rozmanitost je větší, než se dosud předpokládalo. Výzkum ukazuje, že i v podmínkách téměř bez vody může vzniknout stabilní ekosystém.

OpenAI stopla britský projekt Stargate

OpenAI pozastavila svůj britský projekt Stargate, který měl posílit místní výpočetní infrastrukturu pro umělou inteligenci. Firma jako hlavní důvody uvádí drahou energii a nejistotu kolem regulace. Projekt přitom měl být jedním z viditelných pilířů britských ambicí v oblasti AI.

V Íránu počet obětí války přesáhl 3000, uvedl dnes Teherán

Počet obětí války přesáhl v Íránu od zahájení americko-izraelských úderů 3000. Podle agentury Reuters to dnes médiím řekl šéf íránského orgánu forenzní medicíny.

Čtyři migranti zahynuli při pokusu o přeplutí v Lamanšského průlivu

Čtyři lidé dnes ráno zahynuli v Lamanšském průlivu při pokusu o nalodění do člunu s migranty, kteří měli namířeno do Británie. Oznámily to dnes podle agentury AFP francouzské úřady.

Británie a Francie naléhají na úplné otevření Hormuzského průlivu

Britská ministryně zahraničí Yvette Cooper naléhá na úplné otevření Hormuzského průlivu i na to, aby lodě v něm mohly proplouvat bez nutnosti platit poplatky. Tato výzva od šéfky britské diplomacie podle BBC zazní v jejím projevu, v němž později během dneška představí priority britské zahraniční politiky. Francouzský ministr zahraničí Jean-Noël Barrot dnes odsoudil izraelské útoky na Libanon.

Příměří nepříměří, doprava v Hormuzském průlivu drhne

Doprava v Hormuzském průlivu se po vyhlášení dvoutýdenního příměří nezměnila. Denně touto důležitou vodní trasou pro přepravu ropy propluje kolem deseti až jedenácti plavidel, což je hluboko pod hodnotami z předválečného období. Kontrolují ji totiž Íránské revoluční gardy. USA jsou na tom nyní hůře než před začátkem války, upozornil bývalý představitel americké bezpečnosti.

Ukrajina a Rusko informují o mrtvých a raněných po vzájemných útocích

Jednu oběť na životě a šest raněných si vyžádaly ruské útoky na jihovýchodě Ukrajiny za uplynulou noc, uvedly místní úřady. Ruské drony opět zaútočily na kritickou infrastrukturu v Oděské oblasti na jihu země. O jednom mrtvém a jedné zraněné při útocích ukrajinských dronů informují také ruské úřady.

USA na odchodu z NATO? Rutte po schůzce s Trumpem naznačil napětí

Americký prezident Donald Trump je zjevně zklamán odmítnutím spojenců ze Severoatlantické aliance (NATO) podpořit ho ve válce s Íránem. V rozhovoru se CNN to po soukromé schůzce s Trumpem ve Washingtonu uvedl generální tajemník NATO Mark Rutte. O tom, zda hovořili o možném americkém vystoupení z aliance, se však nezmínil.

George Clooney ostře kritizuje Donalda Trumpa kvůli Íránu

Hollywoodská hvězda znovu vstupuje do politiky. George Clooney se pustil do ostré kritiky Donalda Trumpa a jeho výroků o Íránu. Tentokrát ale nejde jen o osobní spor.

Král Karel a Cartier dávají šanci nové generaci hodinářů

Luxusní značka šperků a hodinek a královská nadace spojují síly. Vzniká program, který otevírá dveře do světa precizního řemesla a dává šanci těm, kteří chtějí tvořit skutečné hodinářské umění.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama