Při izraelských úderech na jihu Pásma Gazy zemřelo v noci na dnešek nejméně 32 lidí, včetně žen a dětí, informovala dnes agentura AP s odvoláním na palestinské zdravotníky. Izraelská armáda podle ní pokračovala i v pozemní operaci ve městě Chán Júnis na jihu tohoto palestinského území, kde už téměř rok vede válku, kterou začalo loni 7. října teroristické hnutí Hamás svým útokem na Izrael.
Boje pokračují i v centrální části Pásma Gazy, kde dnes podle palestinské agentury WAFA zemřelo devět lidí a další dvě desítky byly zraněny při izraelském úderu na školu ve městě Gaza. Podle agentury WAFA se v ní ukrývali lidé, které válka vyhnala z domovů. Izraelská armáda uvedla, že na školu zaútočila, protože jí využíval Hamás, napsal server The Times of Israel (ToI).
BREAKING: Palestinian officials say 32 killed in Israeli strikes on southern Gaza https://t.co/hs5UItC4WU
— The Associated Press (@AP) October 2, 2024
Dalších šest civilistů zemřelo ve městě Gaza při izraelském útoku na sirotčinec, v němž našli útočiště rovněž vysídlení Palestinci, uvedla palestinská agentura. Podle Úřadu OSN pro koordinaci humanitárních záležitostí (OCHA) izraelské masivní bombardování a boje s Hamásem vyhnaly v Pásmu Gazy od října na 1,9 milionu lidí z jejich domovů, to je asi 90 procent tamní populace.
Palestinci z Pásma Gazy nemohou utíkat za hranici, protože Izrael ovládá od května všechny přechody do tohoto území rozlohou menšího než Praha. Před 7. květnem, kdy izraelská armáda obsadila přechod Rafáh na hranici s Egyptem, se ale také jen malý počet lidí mohl dostat do Egypta, a to jen na povolení tamních úřadů. Loni šlo zejména o lidi s dvojím občanstvím a také o omezený počet zraněných a nemocných.
Minulý měsíc se nicméně podařilo prostřednictvím Světové zdravotnické organizace (WHO) evakuovat z Pásma Gazy do Spojených arabských emirátů (SAE) desítky zraněných a nemocných a také více než stovku jejich rodinných příslušníků. Podle WHO ale akutní lékařskou péči potřebuje přes 10.000 Gazanů.
Izraelská armáda tvrdí, že přijímá opatření, aby omezila počet zabitých civilistů. Ze zahraničí však čelí kritice kvůli vysokému počtu civilních obětí. Izraelská armáda také uvádí, že ozbrojenci Hamásu operují i v uprchlických táborech a jako útočiště využívají i nemocnice či školy.
Pásmo Gazy je zničené izraelským bombardováním a stovky tisíc lidí se podle BBC tísní v takzvané humanitární zóně na jihu u pobřeží, která má rozlohu asi 41 kilometrů čtverečních. Lidé v ní žijí ve stanech, nemají dost jídla ani pitné vody a šíří se tam infekční nemoci. Izraelská armáda ale provádí letecké údery i v této „humanitární zóně“ s tím, že cílí na ozbrojence Hamásu.
Palestinské úřady ovládané Hamásem v úterý uvedly, že od loňského října kvůli izraelské ofenzivě zemřelo nejméně 41.638 Palestinců, včetně řady žen a dětí, a přes 96.000 dalších Palestinců bylo zraněno. Údaj nerozlišuje mezi civilisty a ozbrojenci teroristických skupin. Při teroristickém útoku Hamásu na Izrael loni 7. října palestinští ozbrojenci zavraždili na 1200 lidí, především civilistů, a 231 osob unesli jako rukojmí. Téměř stovka unesených stále zůstává v Pásmu Gazy, podle izraelského premiéra Benjamina Netanjahua asi polovina z nich už nežije.