1.3 C
Czech
Čtvrtek 5. února 2026
MagazínPřestaňte hrát její hudbu, žádají Trumpa správci pozůstalosti Sinéad O'Connor

Přestaňte hrát její hudbu, žádají Trumpa správci pozůstalosti Sinéad O’Connor

Bývalý americký prezident Donald Trump na předvolebních mítincích používá jednu z písní zesnulé irské zpěvačky Sinéad O’Connor. Správci její pozůstalosti nyní na favorita Republikánské strany apelují, aby její hudbu na shromážděních nehrál, protože by tím byla znechucená. Napsaly o tom servery CNN a BBC.

„Je dobře známo, že Sinéad O’Connor se po celý svůj život řídila jasným morálním kodexem definovaným poctivostí, laskavostí, spravedlností a slušností vůči svým bližním,“ stálo dle CNN ve společném prohlášení jejího vydavatelství Chrysalis Records a správců pozůstalosti O’Connor.

„Když jsme se dozvěděli, že Donald Trump na svých politických shromážděních používá její ikonické provedení písně Nothing Compares 2 U, byli jsme rozhořčení,“ pokračovali správci. Nejznámější píseň zpěvačky zazněla minulý měsíc na předvolební akci v Marylandu, upozornil server BBC.

„Bez nadsázky lze říci, že Sinéad by byla znechucená, zraněná a uražená, kdyby její dílo takto zkresloval někdo, koho ona sama označila za ‚biblického ďábla‘,“ dodali. „Jako strážci jejího odkazu požadujeme, aby Donald Trump a jeho spolupracovníci okamžitě přestali používat její hudbu,“ uzavřeli.

Šestapadesátiletá O’Connor byla loni v červenci nalezena ve svém domě v Londýně bez známek života a na místě byla prohlášena za mrtvou. V lednu londýnský koroner rozhodl, že umělkyně narozená v Dublinu zemřela z přirozených příčin.

Její provedení písně Nothing Compares 2 U, kterou napsal Prince, se v roce 1990 dostalo na první příčky hitparád. Zpěvačka song podpořila videoklipem, v němž se objevila v tmavém roláku s ikonickým sestřihem.

Námitky mají i další umělci

V roce 2020 skupina Rolling Stones pohrozila právní žalobou proti Trumpově kampani za použití jejich hudby na jeho předvolebních shromážděních. Rodina Toma Pettyho zase vedla právní kroky proti politikovi poté, co na jednom ze shromáždění zazněla skladba I Won’t Back Down. R.E.M. a Linkin Park si také stěžovali na to, že Trump během své kampaně v roce 2020 zařadil jejich písně.

V roce 2016 britská zpěvačka Adele republikánskému politikovi sdělila, že nemá povolení k použití její hudby. O dva roky později pak Steven Tyler z Aerosmith nařídil svému právníkovi, aby Trumpově kampani zaslal předžalobní výzvu kvůli použití hitu Dream On.

Reklama

Doporučujeme

Tusk je v Kyjevě, Polsko chystá konferenci o rekonstrukci Ukrajiny

Polský premiér Donald Tusk zahájil návštěvu Kyjeva, na níž ho doprovází ministr financí Andrzej Domański, jenž připravuje mezinárodní konferenci o rekonstrukci Ukrajiny. Ta se má konat v červnu v Gdaňsku. Napsal to dnes ráno server Onet s odvoláním na kancelář polského předsedy vlády. Polskou delegaci přivítal na nádraží ukrajinský ministr zahraničí Andrij Sybiha a následně se ministerský předseda podle agentury PAP sešel s prezidentem Volodymyrem Zelenským.

Tchaj-wan uvítal telefonát Trumpa a Si Ťin-pchinga jako krok ke stabilitě

Tchaj-wan dnes uvítal telefonický rozhovor mezi americkým prezidentem Donaldem Trumpem a jeho čínským protějškem Si Ťin-pchingem, který podle něj přispěje ke stabilizaci regionu. Děje se tak v době, kdy Čína zvyšuje vojenský tlak na tento de facto nezávislý ostrov, který si nárokuje. Informovala o tom dnes agentura AFP.

Rusko v noci zaútočilo na Ukrajinu 183 drony a dvěma balistickými raketami

Rusko v noci dnešek zaútočilo na Ukrajinu dvěma balistickými raketami a 183 drony. Na síti Telegram o tom informovalo ukrajinské letectvo. Kyjevský primátor Vitalij Kličko podle agentury Reuters řekl, že v hlavním městě ruské drony zranily nejméně dva lidi. Ukrajinský vicepremiér Oleksij Kuleba dopoledne na Telegramu napsal, že rozsáhlým útokům čelila železniční infrastruktura v Sumské oblasti.

Mohli jsme být jemnější. Imigrační agenti se stahují z Minneapolisu

Možná by se nám hodil jemnější přístup, přiznal o své imigrační politice americký prezident Donald Trump v rozhovoru s moderátorem televize NBC, zatímco začalo stahování části federálních imigračních agentů z města Minneapolis. Také upozornil, že kampaň se zaměřila výhradně na „zločince".

EU obnovila schvalování obchodní dohody s USA

Zákonodárci Evropské unie (EU) se ve středu dohodli na obnovení schvalování obchodní dohody s USA. V případě narušení suverenity Evropy nebo nových celních hrozeb však může být její platnost v budoucnu pozastavena. Americký prezident Donald Trump stáhl své celní hrozby týkající se zemí, které se postavily jeho snaze získat Grónsko.

Počet labutí s ptačí chřipkou v údolí Temže roste

Ptačí chřipka znovu zasahuje britské řeky. Záchranáři i dobrovolníci hlásí desítky mrtvých a nemocných labutí v hrabství Berkshire a okolí Temže. Nákaza se šíří rychle a budí obavy, že skutečný rozsah je větší, než ukazují oficiální čísla.

Bejlek vyřadila Ostapenko a je ve čtvrtfinále v Abú Zabí

Sára Bejlek si na turnaji v Abú Zabí připsala největší výhru kariéry. Ve druhém kole porazila grandslamovou šampionku Jelenu Ostapenko 6:4 a 6:3 a poprvé postoupila do čtvrtfinále na akci kategorie WTA 500.

KOMENTÁŘ: Tuhle evropskou akcii chtěl každý. Kdysi hvězdný titul ztratil za den pětinu hodnoty

Dánskou farmaceutickou společnost Novo Nordisk potkala na burze další kalamita. Během 24 hodin odepsala téměř pětinu své hodnoty. Stojí za tím vyjádření firmy, která odvážně předpověděla mimořádně slabý rok. Novo Nordisk přitom patřil mezi zjevení mezi evropskými akciemi a v portfoliu ho chtěl každý.

Banky a kryptofirmy se v USA nepohnuly v pravidlech pro stablecoiny

Jednání v Bílém domě, které mělo rozhýbat zablokovanou americkou legislativu pro kryptoměny, skončilo bez dohody. Proti sobě stojí velké banky a kryptofirmy hlavně kvůli tomu, jestli budou moci stablecoiny vyplácet úroky a jiné odměny.

Eli Lilly zvedá výhled na rok 2026 díky boomu léků na hubnutí

Eli Lilly vstoupila do roku 2026 v roli jedné z nejrychleji rostoucích farmaceutických firem světa. Tržby táhnou hlavně injekce Zepbound na obezitu a Mounjaro na cukrovku, jejichž prodeje dál prudce rostou, i když firma zároveň počítá s tlakem na ceny. Investoři na čísla zareagovali okamžitě a akcie v předobchodní fázi posílily.

V Abú Zabí začalo druhé kolo rozhovorů mezi Ukrajinou, Ruskem a USA

V Abú Zabí dnes začalo druhé kolo rozhovorů mezi ukrajinskými a ruskými činiteli, které zprostředkovávají Spojené státy s cílem ukončit válku, jíž rozpoutalo před takřka čtyřmi lety Rusko proti Ukrajině. O zahájení jednání informoval vedoucí ukrajinské delegace Rustem Umerov na platformě Telegram. "Proces jednání začal v třístranném formátu: Ukrajina, USA a Rusko. Dále bude práce v oddělených skupinách, poté je plánovaná společná synchronizace pozic," uvedl předseda ukrajinské bezpečnostní rady Umerov na sociální síti a dodal, že cílem je dosáhnout důstojného a trvalého míru.

Pinterest propouští stovky zaměstnanců, otřásá jím skandál

Americký gigant v oblasti sdílení obrázků Pinterest minulý týden oznámil propouštění v rámci restrukturalizace podnikání. Dvojici inženýrů navíc propustil okamžitě za porušení zásad soukromí ostatních zaměstnanců.

Rusko v noci útočilo na Ukrajinu 105 drony, dva lidé podle úřadů zahynuli

Rusko v noci na dnešek zaútočilo na Ukrajinu 105 drony, oznámilo dnes ráno ukrajinské letectvo. Při útoku v Dněpropetrovské oblasti dva lidé zahynuli a dva další byli zraněni, informovaly ráno tamní úřady. Děje se tak před zahájením druhého kola přímých třístranných rozhovorů zástupců Ukrajiny, USA a Ruska v Abú Zabí o možném ukončení války, kterou zahájila Moskva v únoru 2022 svou invazí do sousední země.

Íránské dělové čluny se pokusily zastavit americký tanker

K tankeru Stena Imperative, plujícímu pod americkou vlajkou, se v Hormuzském průlivu přiblížily íránské dělové čluny. Stalo se tak krátce poté, co americká stíhačka sestřelila íránský dron, který se v Arabském moři přiblížil k americké letadlové lodi Abraham Lincoln.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama