Lidé za posledních 200 let postavili tisíce přehrad. Tyhle masivní zásahy do krajiny ale neovlivnily jen řeky a zásoby vody. Nový výzkum ukazuje, že hromadění vody v přehradách posunulo zemské póly o víc než metr.
Zemská kůra se pohybuje po plastickém plášti jako skořápka na pudinku. Když se hmota přesune – třeba kvůli tání ledovců nebo právě budování přehrad – změní se i orientace rotace planety. Tento jev se označuje jako „pravý polární blud“.
Dam construction since 1835 has caused Earth's poles to "wander" away from the planet's rotational axis because of the massive weight of water reservoirs. https://t.co/VOty7mOEpC
— Live Science (@LiveScience) July 9, 2025
Dva skoky v historii
Pól se nejprve mezi lety 1835 a 1954 posunul o 20 cm směrem k 103. poledníku východní délky, tedy do oblasti Ruska, Mongolska a Číny. Tehdy rostl počet přehrad hlavně v Evropě a Severní Americe. Druhý výrazný posun přišel s rozvojem přehradní výstavby v Asii a Africe po roce 1954. Tentokrát pól putoval o 57 cm k 117. poledníku západní délky, tedy zpět přes Tichý oceán směrem k Americe.
Pohyby nejsou přímočaré – póly opisují klikatou trasu, protože se na ně působí z více směrů. Celkový posun se tak za sledované období vyšplhal na 1,1 metru.
Méně vody v oceánech
Zadržování vody v přehradách má další důsledky: globální hladina moří od roku 1835 kvůli přehradám klesla o 21 milimetrů. To je voda, která by jinak skončila v oceánech – přehrady jí zadržují tolik, že by naplnila Grand Canyon dvakrát.
Důležitý detail pro modely klimatu
„Jakmile zadržíme vodu za přehradou, nejenže klesne hladina oceánu, ale měníme i rozložení hmoty na Zemi,“ uvedla hlavní autorka studie Natasha Valencic. Zdůraznila, že i když se kvůli posunu pólů neblížíme nové době ledové, vliv na výpočty hladiny moří je nezanedbatelný.
Ve 20. století stoupla hladina oceánů v průměru o 12–17 cm. Až čtvrtina této vody ale zůstala v přehradách. To znamená, že se tyto stavby musí zahrnout do modelů budoucího vývoje klimatu. „Záleží na tom, kde ty přehrady postavíme – mění to geometrii hladiny moře po celé planetě,“ upozornila Valencic.
Změny jsou sice pomalé, ale kumulují se. A čím víc vodu zadržujeme, tím větší otisk lidstvo na rotaci planety zanechává.