Bleskové povodně, které v pátek zasáhly Texas, mají na svědomí už více než sto životů, desítky dalších lidí jsou stále nezvěstné. Mezi oběťmi jsou i děti. Informuje o tom BBC, NBC News a další servery.
Záchranné týmy prohledávají podmáčený terén podél řeky Guadalupe, zatímco oblast sužují další deště a hrozící bouřky. Naděje na nalezení přeživších čtyři dny po neštěstí rychle mizí.
#UnitedStates: Death toll from devastating flood in Central Texas rises past 100.
— All India Radio News (@airnewsalerts) July 8, 2025
Texas Lt. Gov. Dan Patrick said lives might have been saved if flood warning sirens had been installed along the Guadalupe River, calling for such systems to be in place by next summer.#flood… pic.twitter.com/1xkIczVoZI
Obzvlášť tvrdě byla zasažena oblast kolem letního křesťanského tábora pro dívky Camp Mystic. Podle vedení tábora přišlo o život nejméně 27 dívek a členů personálu. Stále pohřešováno zůstává deset děvčat a jeden vedoucí.
„Máme zlomená srdce a soucítíme s rodinami, které prožívají tuto nepředstavitelnou tragédii,“ uvedlo vedení tábora v prohlášení. Mezi oběťmi je i spolumajitel a ředitel tábora, sedmdesátiletý Richard Eastland, který zahynul při pokusu zachránit děti. „Celá komunita ho bude postrádat. Zemřel jako hrdina,“ řekl místní pastor Del Way.
Nejvíce obětí – 84 lidí, z toho 28 dětí – bylo hlášeno z okresu Kerr. Podle místního šerifa stále nebyla identifikována více než třetina těl.
Mohly za to škrty?
Tragédii provází i politická debata. Kritici spojují katastrofu s nedávnými škrty v Národní meteorologické službě (NWS), které mohly ovlivnit schopnost včas reagovat. Bílý dům však obvinění odmítá.
„Byla to vyšší moc,“ uvedla mluvčí prezidenta Donalda Trumpa Karoline Leavitt. Zdůraznila, že varování byla vydána včas a že tým meteorologů pracoval v běžném režimu pro mimořádné počasí. NWS podle ní poskytla informace místním úředníkům už večer před povodní a vydala řadu varování během noci a rána 4. července.
Trump, který Texas plánuje navštívit v nejbližších dnech, označil situaci za „katastrofu, která se stane jednou za sto let“. Zpočátku naznačoval, že za situaci může „Bidenovo nastavení“ s narážkou na svého předchůdce v Bílém domě. „Bidena bych z toho ale nevinil,“ dodal posléze.
Senátor Ted Cruz vyzval ke zdrženlivosti. „Teď není čas na partajní obviňování,“ prohlásil.
Sirény by pomohly
Tragédie oživila i dlouhodobou debatu o povodňových sirénách v okrese Kerr. Aktivistka Nicole Wilson spustila petici za jejich instalaci. Místní samospráva o systému diskutuje už deset let, ale nikdy na něj nenašla peníze. Viceguvernér Dan Patrick připustil, že sirény mohly zachránit životy, a slíbil jejich zavedení do příštího léta.
Soucit vyjádřili i světoví představitelé. Britský král Karel III. poslal Trumpovi dopis, v němž vyslovil „hlubokou lítost“ a „nejhlubší soustrast těm, kteří ztratili své blízké.“