CestováníPouhou hodinu lodí od Athén najdete malý ostrov, který láká přírodou i...

Pouhou hodinu lodí od Athén najdete malý ostrov, který láká přírodou i památkami

Jeho teple oranžové kameny kontrastují s azurovou modří jeho vody. Vítejte na řeckém ostrově Aegina, malém koutku ráje pouhou hodinu jízdy lodí z Athén.

Od Jónských ostrovů přes Kyklady až po Krétu a Dodekanské ostrovy, Řecko nabízí spoustu jedinečných destinací, kde si můžete užít ostrovní způsob života. Navštivte malý ostrov Aegina v Sarónském zálivu, kde si vychutnáte kulturně bohatý i relaxační pobyt a okolní přírodu.

Aegina, tavící kotlík historie a krásy

Navzdory své malé rozloze pouhých 87 kilometrů čtverečních je Aegina bohatá na historii. Během starověku byl ostrov jednou z nejdůležitějších řeckých námořních mocností a hrál klíčovou roli v obchodní a kulturní výměně regionu. Dokonce konkuroval Athénám, pokud jde o obchod a námořní sílu. Ostrov Aegina je také považován za jeden z prvních, který v Řecku používal mince.

Aegina, známá svými starověkými chrámy a spojením s řeckou mytologií, byla údajně nymfa, kterou bůh Zeus proměnil v ostrov.

Co navštívit na ostrově Aegina

Chrám Aphaïa: Je jedním ze tří chrámů v posvátném trojúhelníku, který tvoří Parthenon v Aténách a Poseidonův chrám na mysu Sounion, a jedna z nejlépe zachovaných památek v Řecku. Pochází z 5. století př. n. l. a je zasvěcen bohyni Aphaie, ochránkyni ostrova Aegina. Nabízí nádherný výhled na Sarónský záliv.

Město Aegina: Je hlavním městem ostrova, ve kterém se nachází i hlavní přístav. Město okouzlí své návštěvníky pravoslavným kostelem sv. Nectaria, neoklasicistními domy, dlážděnými uličkami a živým rybím trhem.

Kolona: Archeologické naleziště, které se nachází v blízkosti přístavu Aegina. Obsahuje ruiny starověkého Apollónova chrámu a zbytky budov z mykénského období.

Vesnice Perdika: Okouzlující rybářská vesnice na jihozápadě ostrova. Je oblíbená pro svou poklidnou atmosféru, malé taverny u vody a výhled na ostrov Moni.

Výběr aktivit

Milovníci přírody budou mít na Aegině spoustu možností. Pro začátek jsou zde nádherné pláže, včetně velmi oblíbené pláže Marathonas a Agia Marina, lemované borovicemi. Najdete je v blízkosti chrámu Aphaia.

Vyzkoušet můžete řadu vodních sportů, jako je jízda na kajaku, plachtění či potápění. Ostrov Aegina je také vhodný pro pěší turistiku, zejména v oblasti Mount Oros, nejvyššího bodu ostrova. Obdivovat můžete nádherný panoramatický výhled na ostrov a jeho okolí.

Z vesnice Perdika vás vodní taxíky zavezou na Moni, malý neobydlený ostrov, kde můžete plavat, chodit na túry a pozorovat pávy a divoké kozy.

Doporučujeme

KOMENTÁŘ: Svět ji odepisoval kvůli AI. Teď je znovu nejhodnotnější firmou planety

Americká společnost Apple se znovu stala nejhodnotnější firmou světa, když na trůnu vystřídala čipového giganta Nvidii. Tržní kapitalizace Applu zároveň poprvé v historii na chvíli pokořila hranici pět bilionů dolarů. Před pár lety přitom mnozí jablíčkovou společnost odepisovali kvůli tomu, že si nechala ujet AI vlak.

Tygr sumaterský bojuje o přežití

Mezinárodní den tygrů připomíná, že budoucnost jednoho z nejvzácnějších poddruhů visí na vlásku. Tygr sumaterský dnes přežívá jen v několika oddělených populacích a čelí kombinaci hrozeb, které se navzájem posilují. Ochránci přírody proto upozorňují, že nestačí chránit jednotlivá zvířata. Rozhodující bude zachování jejich přirozeného prostředí i spolupráce s místními obyvateli.

Šok na trhu s ropou. Ceny letí vzhůru po nečekaném íránském útoku

Ceny ropy opět prudce rostou. Důvodem je „překvapivý“ íránský útok na americké cíle na Blízkém východě a americko-saúdské letecké údery na irácké milice podporované Teheránem. V Hormuzském průlivu navíc došlo k útokům na tři ropné tankery a podezřelým aktivitám došlo v Rudém moři. Americká blokáda íránských přístavů v Hormuzském průlivu zastavila 18 lodí.

ANALÝZA: Trump hledá cestu z války s Íránem. Stojí na stejném rozcestí jako v dubnu

Americký prezident Donald Trump, který se snaží najít cestu z vlastní války s Íránem, se již podruhé od jejího rozpoutání v únoru ocitl na rozcestí. Vydat se může třemi cestami, ani jedna však není snadná a ani zadarmo.

Dočasné příměří se hroutí. Írán útočí na USA a Saúdskou Arábii

Dočasný klid zbraní na Blízkém východě může být u konce. Írán zaútočil na americké síly rozmístěné na Blízkém východě. Všechny střely byly zneškodněny. USA to označily za „pokus o překvapivý útok Teheránu“. Informoval o tom i list The Guardian.

Trump jednal se Zelenským i Netanjahuem. Schůzky si pochvaloval

Americký prezident Donald Trump v úterý v Bílém domě jednal s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským a izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem. Obě schůzky Trump na sociálních sítích hodnotil pozitivně.

Keiko Fujimori se ujala funkce první prezidentky Peru

Peru má poprvé ve své historii prezidentku. Konzervativní politička Keiko Fujimori složila prezidentskou přísahu po těsném vítězství v červnových volbách. Do čela země přichází v době, kdy Peru čelí dlouhodobé politické nestabilitě, rostoucí kriminalitě i zpomalující ekonomice.

Bryan Kohberger odsouzený za čtyři vraždy studentů v Idahu otočil. Nyní tvrdí, že je nevinný

Bryan Kohberger, odsouzený za vraždu čtyř studentů v americkém státě Idaho, se snaží zvrátit své přiznání viny. Jeho krok vyvolal ostrou reakci rodiny jedné z obětí, která jej obvinila z manipulace a snahy znovu obrátit pozornost na svou osobu.

Muž s dvěma noži napadl v Paříži tři ženy. Zastavili ho kolemjdoucí

Muž vyzbrojený dvěma kuchyňskými noži napadl v Paříži tři ženy ve věku 19, 24 a 36 let. Dvě z nich utrpěly vážná zranění, podle francouzského ministra vnitra ale nejsou v ohrožení života. Útočníka pomohli zastavit kolemjdoucí, kteří ho drželi na zemi do příchodu policisty mimo službu.

Hasiči u Madridu bojují s ničivými požáry, situaci má ztížit nepříznivý vítr

Španělští hasiči se dnes ráno jen několik hodin před příchodem nepříznivého jižního větru snažili dostat pod kontrolu ničivé požáry, které zuří nedaleko Madridu. Podle ministra vnitra Fernanda Grande-Marlasky prožívá země kritické hodiny a dnešek je pro boj s požárem rozhodující, uvedla agentura AFP. Rozsáhlé požáry v okolí hlavního města spálily za posledních několik dní přibližně 77.000 hektarů a bylo kvůli nim evakuováno 63.000 lidí.

Obrat na trhu s ropou. Ceny po přerušení úderů prudce klesají

Ceny ropy klesají po přestávce ve vzájemných úderech mezi USA a Íránem. Investoři vidí naději na deeskalaci blízkovýchodního konfliktu, který vedl ke zdražování energií. Odborníci ale upozorňují, že eskalační riziko nepominulo.

Na Moskevskou oblast mířilo přes 390 dronů, uvedl starosta Moskvy

Na Moskevskou oblast v noci mířilo přes 390 ukrajinských dronů. Dnes ráno to na telegramu oznámil starosta Moskvy Sergej Sobjanin s tím, že většinu jich obrana zničila. Gubernátor Moskevské oblasti Andrej Vorobjov mezitím informoval, že v Čechově jižně od ruského hlavního města zasáhl dron bytový dům. Ukrajinské letectvo dnes uvedlo, že od pondělního večera zničilo 107 ze 131 ruských dronů.

Na Velkém bariérovém útesu objevili stovky dosud neznámých bakterií

Mikroskopický život na Velkém bariérovém útesu je mnohem rozmanitější, než se dosud předpokládalo. Vědcům se podařilo zmapovat rozsáhlé společenství mikroorganismů, které tvoří základ fungování celého ekosystému. Výzkum odhalil stovky dosud neznámých druhů bakterií i statisíce různých virů a může pomoci lépe sledovat zdravotní stav korálových útesů.

Japonský ostrov Kjúšú zasáhlo zemětřesení o síle 7,1 stupně

Japonský ostrov Kjúšú dnes zasáhlo zemětřesení o předběžné síle 7,1 stupně. Podle agentury Reuters to oznámila japonská meteorologická agentura (JMA), která následně vydala varování před cunami s možnou výškou až jeden metr. Úřad později uvedl, že varování plánuje brzy zrušit, napsala agentura AFP.

Netanjahu dorazil do Bílého domu, červený koberec ho nečekal

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu dorazil do Bílého domu na jednání s prezidentem Donaldem Trumpem. Nečeká ho však červený koberec a hlasitá slova o neochvějném partnerství. Vztah dvou mnohaletých spojenců čelí zatěžkávací zkoušce. Rozdělil je přístup k válce s Íránem.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama