menu

26.3 C
Czech
Sobota 20. července 2024

Očekávaný singl Katy Perry „Woman’s World“ se na streamovacích platformách propadl

Po dlouhém očekávání vydala Katy Perry svůj nový singl Woman's World, ale nadšení se rychle změnilo ve zklamání, protože píseň na streamovacích platformách příliš neuspěla. Navzdory velkým očekáváním skladba po pouhém jednom dni rychle zmizela ze žebříčků Spotify.

Při nočních úderech zahynuli na Ukrajině dva civilisté, uvádí úřady

Ruské údery zabily v noci na dnešek na východě Ukrajiny dva civilisty. Podle agentury AFP to uvedly ukrajinské úřady. Ukrajinské weby informují i o dalších ruských útocích na energetickou soustavu. Úřady ruské Rostovské oblasti ohlásily, že v noci protivzdušná obrana zničila 26 dronů. Útok si podle nich nevyžádal žádné oběti. Podle ukrajinských médií však zasáhl leteckou základnu Millerovo.

Pouhá minuta stačí k vážnému ohrožení vašeho digitálního světa

Sledujte nás na sítích

Praha 28. června 2024 (PROTEXT) – Podle výsledků výzkumu provedeného odborníky společnosti Kaspersky dokázali podvodníci během minuty uhodnout 45 % všech analyzovaných anglických hesel (87 milionů). Bezpečnostní tým také zjistil nejčastěji používané kombinace znaků při vytváření hesel. Pouze 23 % (44 milionů) kombinací se ukázalo být dostatečně odolných, jelikož jejich prolomení trvalo déle než rok.

Reklama

Společnost Kaspersky v nové studii z června 2024 analyzovala 193 milionů hesel, která byla nalezena ve veřejném prostoru na různých darknetových zdrojích. Výsledky ukazují, že většina zkoumaných hesel nebyla ani zdaleka dost. Přehled, jak rychle se to může stát:

 • 45 % (87 milionů) za méně než 1 minutu.
 • 14 % (27 milionů) – od 1 min do 1 hodiny.
 • 8 % (15 milionů) – od 1 hodiny do 1 dne.
 • 6 % (12 milionů) – od 1 dne do 1 měsíce.
 • 4 % (8 milionů) – od 1 měsíce do 1 roku.

Odborníci označili pouze 23 % (44 milionů) hesel za odolná – jejich prolomení by trvalo déle než 1 rok.

57 % zkoumaných hesel obsahuje slovo ze slovníku, což podle odborníků výrazně snižuje sílu hesla. Mezi nejpoužívanějšími výrazy lze rozlišit několik skupin:

 • Jména: „ahmed“, „nguyen“, „kumar“, „kevin“, „daniel“.
 • Oblíbená slova: „forever“, „love“, „google“, „hacker“, „gamer“.
 • Standardní hesla: „password“, „qwerty12345“, „admin“, „12345“, „team“.

Pouze 19 % všech hesel lze považovat za silné, obtížně prolomitelné kombinace – obsahují neslovníkové slovo, malá a velká písmena, číslice a symboly. Studie však zároveň zjistila, že 39 % takových hesel lze uhodnout pomocí speciálních chytrých algoritmů za méně než hodinu.

Reklama

Asi nejvíce obav vzbuzuje fakt, že útočníci k prolomení hesla nepotřebují hluboké znalosti ani drahé vybavení. Procesor běžně výkonného notebooku dokáže najít správnou kombinaci hesla složeného z 8 malých písmen nebo číslic pomocí hrubé síly za pouhých 7 minut. Moderní grafické karty zvládnou stejný úkol za 17 sekund. Kromě toho chytré algoritmy pro hádání hesel snadno dešifrují i záměny znaků, například „3“ místo „e“, „!“ místo „1“ nebo „@“ místo „a“, nebo oblíbené sekvence jako „qwerty“, „12345“, „asdfg“.

„Lidé si podvědomě vytvářejí ‚lidská‘ hesla, která obsahují slova ze slovníku v jejich mateřském jazyce, jména, čísla atd., tedy věci, které si náš zaneprázdněný mozek snadněji vybaví. I zdánlivě silné kombinace jsou zřídkakdy zcela náhodné, takže je lze odhadnout pomocí speciálních algoritmů. Vzhledem k tomu je nejúčinnějším řešením vygenerovat zcela náhodné heslo pomocí moderních a spolehlivých správců hesel. Takové aplikace mohou bezpečně ukládat velké objemy dat a poskytovat komplexní a spolehlivou ochranu uživatelských informací,“ řekla Yuliya Novikova, vedoucí oddělení Digital Footprint Intelligence ve společnosti Kaspersky.

K posílení pravidel pro vytváření hesel mohou uživatelé využít následující jednoduché tipy:

 • Nejlepší je nepoužívat hesla, která lze snadno uhodnout z vašich osobních údajů, jako jsou narozeniny, jména členů rodiny, domácích mazlíčků nebo vaše vlastní jméno.
 • Povolte dvoufaktorové ověřování (2FA). Použití 2FA sice přímo nesouvisí se silou hesla, ale přidává další úroveň zabezpečení. I když někdo zjistí vaše heslo, bude pro přístup k vašemu účtu potřebovat ještě druhou formu ověření. Moderní správci hesel ukládají klíče 2FA a zabezpečují je nejnovějšími šifrovacími algoritmy.
 • Zapamatovat si dlouhá a jedinečná hesla pro všechny vámi používané služby je téměř nemožné, ale se správcem hesel bude stačit, když si zapamatujete jen jedno hlavní heslo.
 • Pro každou službu používejte jiné heslo. Když se budete řídit touto radou, pak i když bude jeden z vašich účtů ukraden, neohrozí to ostatní.
 • Hesla mohou být bezpečnější při použití nečekaných slov. Můžete zvolit i běžná, náhodně vybraná slova a uspořádat v neobvyklém pořadí. Existují také online služby, které vám pomohou zkontrolovat, zda je heslo dostatečně silné.
 • Vaši ochranu zvýší použití spolehlivého bezpečnostního řešení, které monitoruje internet a Dark web a při zjištění problému upozorňuje na nutnost změny hesla.

V rámci průzkumu použili odborníci společnosti Kaspersky následující algoritmy pro určování hesel:

 • Bruteforce – Jako „brutální síla“ je označována metoda hádání hesla, která spočívá v systematickém zkoušení všech možných kombinací znaků, dokud není nalezena ta správná.
 • Zxcvbn – Pokročilý algoritmus pro hodnocení síly hesla, který je k dispozici na webu GitHub. Rozpoznává schéma existujícího hesla a pro každý prvek schématu určí počet potřebných iterací hledání. Pokud tedy heslo obsahuje běžné slovo, jeho nalezení zabere počet iterací odpovídající délce slovníku. Sílu hesla je možné vyhodnotit podle doby vyhledání každého prvku schématu.
 • Smart guessing algorithm – Je to samoučící se chytrý algoritmus pro hádání hesel. Na základě souboru dat uživatelských hesel umí vypočítat četnost různých kombinací znaků. Pak dokáže generovat pokusy od nejčastějších variant a jejich kombinací až po nejméně časté.

 

Zdroj: Kaspersky

 

 

Reklama
Reklama

Vybrali jsme pro vás

V Holešově vzniká další okružní křižovatka v místní části Všetuly

Holešov 18. července 2024 (PROTEXT) - V Holešově postupně vzniká systém okružních křižovatek, které by měly zlepšit plynulost a bezpečnost průjezdu tímto městem. Zlínský...

V Třinci rekonstruují most za nemocnicí Sosna, průjezd není možný

Třinec 18. července (PROTEXT) - Město Třinec v rámci další koordinační schůzky upravilo harmonogram rekonstrukce zhruba čtyři kilometry dlouhého úseku silnice III/4682, která v...
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Vzpomínkové akce k výročí invaze ukazují, jak je Kypr i po 50 letech rozdělený

Vzpomínkové akce k dnešnímu 50. výročí turecké invaze na Kypr ukazují, jak je ostrov stále rozdělený. Na severu, kde vládne proturecká vláda, se slaví, zatímco na řeckojazyčném jihu si politici připomínají padlé vojáky a mluví o černém výročí, píší agentury Reuters a AFP. Ceremonií se účastní i turecký prezident Recep Tayyip Erdogan a řecký premiér Kyriakos Mitsotakis. Den ale stráví na opačných stranách ostrova, společné jednání v plánu není. Politici se na budoucnosti ostrova neshodnou.

Při nočních úderech zahynuli na Ukrajině dva civilisté, uvádí úřady

Ruské údery zabily v noci na dnešek na východě Ukrajiny dva civilisty. Podle agentury AFP to uvedly ukrajinské úřady. Ukrajinské weby informují i o dalších ruských útocích na energetickou soustavu. Úřady ruské Rostovské oblasti ohlásily, že v noci protivzdušná obrana zničila 26 dronů. Útok si podle nich nevyžádal žádné oběti. Podle ukrajinských médií však zasáhl leteckou základnu Millerovo.

ANALÝZA: Ukrajinu vojenská pomoc zachránila, k vítězství to ale nestačí

Všechno špatné je k něčemu dobré. Masivní ofenzíva ruské armády v Charkovské oblasti Západu ukázala, že i když se zdá vítězství Ruska na Ukrajině vzdálené, bez vojenské pomoci tomu tak není. Situace pro obránce vypadala opravdu bledě, ale právě to pohnulo Kongresem v otázkách balíčku pomoci a administrativou prezidenta Joe Bidena, která ukrajinské armádě povolila používat americké zbraně k útokům na území Ruska. Ale to nestačí.

Zemřela bývalá ukrajinská poslankyně Irina Farionová, byla zavražděna

V pátek večer byla ve Lvově na Ukrajině zavražděna bývalá poslankyně Irina Farionovová. Kontroverzní politička, známá svými nacionalistickými názory a podporou ukrajinského jazyka, podlehla v nemocnici střelnému zranění hlavy.

Číňané málo utrácejí a šetří, ale chudobou to způsobeno není

Jedinou vzpruhou čínské ekonomiky je silná průmyslová výroba a export. Lidé však na domácím trhu neutrácejí a není to tím, že by peníze neměli. V Číně skončilo plenární zasedání, kde komunisté téma ekonomické krize projednávali jako hlavní bod.

Ukrajina a Rusko hlásí mrtvého a raněné civilisty po ostřelování a náletech

Nejméně devět lidí, včetně čtrnáctiletého chlapce, utrpělo zranění při ruském ostřelování ukrajinského města Čuhujiv v Charkovské oblasti na severovýchodě země, oznámil dnes šéf oblastní správy Oleh Syněhubov. Na sociální síti Telegram zároveň zveřejnil snímky škod způsobených ruskou palbou okolo čtvrté hodiny ráno (kolem 03:00 SELČ). Ranění nejsou v ohrožení života, uvedl. Rusové informovali o jednom mrtvém a dvou zraněných při náletech ukrajinských dronů.

Zemřel Bob Newhart, profesor Proton ze seriálu Teorie velkého třesku

Ve věku 94 let zemřel legendární americký komik Bob Newhart, který si svým bezelstným stylem vydobyl přízeň fanoušků i řadu ocenění. Herec zemřel doma v Los Angeles po sérii krátkých onemocnění, uvedl jeho publicista v prohlášení.
Reklama

DOPORUČUJEME

V Holešově vzniká další okružní křižovatka v místní části Všetuly

Holešov 18. července 2024 (PROTEXT) - V Holešově postupně vzniká systém okružních křižovatek, které by měly zlepšit plynulost a bezpečnost průjezdu tímto městem. Zlínský...

V Třinci rekonstruují most za nemocnicí Sosna, průjezd není možný

Třinec 18. července (PROTEXT) - Město Třinec v rámci další koordinační schůzky upravilo harmonogram rekonstrukce zhruba čtyři kilometry dlouhého úseku silnice III/4682, která v...

Společnost Porsche Česká republika připomíná důležitost recyklace

Praha 18. července 2024 (PROTEXT) - Společnost Porsche Česká republika spustila novou kampaň, která připomíná široké motoristické veřejnosti přínosy recyklace a správný postup při...

Vital Strategies: Mezinárodní olympijský výbor vyzván k ukončení sponzoringu prodejci slazených nápojů

Paříž 19. července 2024 (PROTEXT/PRNewswire) - Přední globální odborníci a aktivisté v oblasti zdraví vyzývají k celosvětovému ukončení sponzoringu sportovních akcí výrobci slazených limonád,...

3Kino EduFilm: Podpořte nás a hlasujte pro vzdělání!

Praha 18. července 2024 (PROTEXT) - "I blbost je lepší než totalita" je slavný výrok George Orwella. Jaká je souvislost mezi vzděláním a totalitou?...
Reklama
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Vzpomínkové akce k výročí invaze ukazují, jak je Kypr i po 50 letech rozdělený

Vzpomínkové akce k dnešnímu 50. výročí turecké invaze na Kypr ukazují, jak je ostrov stále rozdělený. Na severu, kde vládne proturecká vláda, se slaví, zatímco na řeckojazyčném jihu si politici připomínají padlé vojáky a mluví o černém výročí, píší agentury Reuters a AFP. Ceremonií se účastní i turecký prezident Recep Tayyip Erdogan a řecký premiér Kyriakos Mitsotakis. Den ale stráví na opačných stranách ostrova, společné jednání v plánu není. Politici se na budoucnosti ostrova neshodnou.

Při nočních úderech zahynuli na Ukrajině dva civilisté, uvádí úřady

Ruské údery zabily v noci na dnešek na východě Ukrajiny dva civilisty. Podle agentury AFP to uvedly ukrajinské úřady. Ukrajinské weby informují i o dalších ruských útocích na energetickou soustavu. Úřady ruské Rostovské oblasti ohlásily, že v noci protivzdušná obrana zničila 26 dronů. Útok si podle nich nevyžádal žádné oběti. Podle ukrajinských médií však zasáhl leteckou základnu Millerovo.

ANALÝZA: Ukrajinu vojenská pomoc zachránila, k vítězství to ale nestačí

Všechno špatné je k něčemu dobré. Masivní ofenzíva ruské armády v Charkovské oblasti Západu ukázala, že i když se zdá vítězství Ruska na Ukrajině vzdálené, bez vojenské pomoci tomu tak není. Situace pro obránce vypadala opravdu bledě, ale právě to pohnulo Kongresem v otázkách balíčku pomoci a administrativou prezidenta Joe Bidena, která ukrajinské armádě povolila používat americké zbraně k útokům na území Ruska. Ale to nestačí.

Zemřela bývalá ukrajinská poslankyně Irina Farionová, byla zavražděna

V pátek večer byla ve Lvově na Ukrajině zavražděna bývalá poslankyně Irina Farionovová. Kontroverzní politička, známá svými nacionalistickými názory a podporou ukrajinského jazyka, podlehla v nemocnici střelnému zranění hlavy.

Číňané málo utrácejí a šetří, ale chudobou to způsobeno není

Jedinou vzpruhou čínské ekonomiky je silná průmyslová výroba a export. Lidé však na domácím trhu neutrácejí a není to tím, že by peníze neměli. V Číně skončilo plenární zasedání, kde komunisté téma ekonomické krize projednávali jako hlavní bod.

Ukrajina a Rusko hlásí mrtvého a raněné civilisty po ostřelování a náletech

Nejméně devět lidí, včetně čtrnáctiletého chlapce, utrpělo zranění při ruském ostřelování ukrajinského města Čuhujiv v Charkovské oblasti na severovýchodě země, oznámil dnes šéf oblastní správy Oleh Syněhubov. Na sociální síti Telegram zároveň zveřejnil snímky škod způsobených ruskou palbou okolo čtvrté hodiny ráno (kolem 03:00 SELČ). Ranění nejsou v ohrožení života, uvedl. Rusové informovali o jednom mrtvém a dvou zraněných při náletech ukrajinských dronů.

Zemřel Bob Newhart, profesor Proton ze seriálu Teorie velkého třesku

Ve věku 94 let zemřel legendární americký komik Bob Newhart, který si svým bezelstným stylem vydobyl přízeň fanoušků i řadu ocenění. Herec zemřel doma v Los Angeles po sérii krátkých onemocnění, uvedl jeho publicista v prohlášení.

Ruská prokuratura chce 18 let vězení pro amerického novináře Gershkoviche

uská prokuratura navrhla soudu, aby amerického novináře Evana Gershkoviche odsoudil na 18 let vězení. Oznámily to dnes tiskové agentury. Zpravodaj amerického listu The Wall Street Journal strávil už více než rok za mřížemi ruské vazební věznice kvůli obvinění ze špionáže, které odmítá on i jeho zaměstnavatel a rovněž americká vláda, napsala agentura AP. Média dříve uváděla, že žurnalistovi hrozí až 20 let vězení. Soud vynese rozsudek ještě dnes odpoledne, napsala agentura AFP s odvoláním na mluvčí soudu.

Trump přijal nominaci do voleb a zopakoval, že přežil s boží pomocí

Bývalý americký prezident Donald Trump v závěru čtyřdenního sjezdu Republikánské strany přijal v noci na dnešek SELČ nominaci do listopadových prezidentských voleb. V úvodu svého projevu vyzval ke sjednocení strany i celé země a prohlásil, že chce být prezidentem všech Američanů. Během více než devadesátiminutové řeči však brzy přešel ke svému tradičně útočnému tónu, píší světové tiskové agentury.

Dron unikl protivzdušné obraně a zabil v Tel Avivu člověka. K útoku se přihlásili Hútíové

Jemenští povstalci Hútíové se na sociální síti X (dříve Twitter) přihlásili k dronovému útoku v centru izraelského hlavního města Tel Aviv. Izraelská armáda vyšetřuje, jak je možné, že nebyly aktivovány systémy protivzdušné obrany. Rebelové ještě chystají k útoku oficiální vyjádření.
Reklama
Reklama