Řím se v pátek ráno rozloučil s legendárním návrhářem Valentinem Garavanim. Do baziliky Santa Maria degli Angeli e dei Martiri dorazily osobnosti z módního průmyslu i Hollywoodu, zatímco před kostelem se shromáždili fanoušci, kteří mu chtěli naposledy vzdát hold.
Pohřeb následoval po dvoudenním veřejném rozloučení v sídle Valentino Foundation. Na místě se potkali lidé, kteří s Valentinem spolupracovali, i ti, kteří jeho šaty roky vynášeli na nejviditelnějších akcích.
Valentino a poslední pocta v jeho barvách
Mezi hosty byli Tom Ford, Donatella Versace a Anna Wintour, nechyběla ani Anne Hathaway. „Teď odpočívá navždy obklopený věčnou krásou, což je ten nejpříhodnější další kapitola pro jediného pravého císaře, který nám všem daroval odkaz bezkonkurenční velkoleposti… Miluju tě, drahý, a už teď mi chybíš,“ napsala Hathaway na Instagramu.
Většina příchozích zvolila černou, část hostů ale přišla v červené jako připomínce barvy, která se stala symbolem módního domu. V Římě bylo vidět i Elizabeth Hurley se synem Damianem a mezi lidmi panovala atmosféra velké, ale civilní pocty.
Valentino Garavani zemřel ve věku 93 let přirozenou smrtí ve svém římském domě. Přezdívku „poslední císař módy“ si vysloužil jako tvůrce, který spojoval vysokou krejčovinu s okouzlením celebrit i aristokracie napříč generacemi.
Jeho šaty se objevovaly na Oscarech i na Met Gala a na červeném koberci je nosily například Julia Roberts nebo Cate Blanchett. K jeho nejslavnějším fanouškům patřila také Jackie Kennedy Onassis, která si od něj vybrala model pro svůj sňatek s Aristotelem Onassisem.


