-5.5 C
Czech
Úterý 6. ledna 2026
ZprávyPolicie zadržela a obvinila muže v dlouho nevyřešeném případu série vražd v...

Policie zadržela a obvinila muže v dlouho nevyřešeném případu série vražd v New Yorku

Architekt z Long Islandu Rex Heuermann byl obviněn z vraždy tří z 11 obětí dlouho nevyřešené série vražd známé jako „vraždy na pláži Gilgo“. Informuje o tom AP News, CNN a další servery.

Heuermann, který žil desítky let naproti zálivu, kde byly ostatky nalezeny, je obviněn z vraždy Melissy Barthelemy, Megan Waterman a Amber Costello. Podle úřadů je také považován za hlavního podezřelého z další vraždy.

Devětapadesátiletý Heuermann byl zatčen ve čtvrtek pozdě večer v Massapequě uprostřed obnoveného vyšetřování. Je totiž majitelem pickupu, který zahlédl a popsal jeden svědek v roce 2010, když jedna z obětí zmizela. Detektivové později získali Heuermannovu DNA z kůrky pizzy, kterou odhodil na Manhattanu, a porovnali ji s genetickým materiálem nalezeným u těl, která byla svázána a ukryta v hustém podrostu podél odlehlé dálnice na pláži.

Zelený pickup byl podle CNN registrovaný na Heuermannova bratra, ale používal jej právě obviněný.

Heuermannův právník Michael Brown při pátečním obvinění u státního soudu v Riverheadu učinil jeho jménem prohlášení o nevině. Soudce Richard Ambro nařídil jeho uvěznění bez možnosti kauce s odkazem na „extrémní zvrácenost“ jeho údajného jednání.

Tvrdí, že to neudělal

Brown uvedl, že se o obvinění dozvěděli teprve v pátek ráno. Podle AP News sdělil, že Heuermann mu řekl: „Já jsem to neudělal.“

Heuermann, který měl na sobě khaki kalhoty a šedou košili s límečkem, u soudu nepromluvil.

Poté, co se prokázalo, že pickup patří Heuermannovi, se vyšetřovatelům podle prokuratury podařilo spojit ho s dalšími důkazy. A to včetně mobilních telefonů s kartou na jedno použití, které byly použity k domlouvání schůzek se zabitými ženami, a posměšných hovorů, které osoba vydávající se za vraha uskutečnila z mobilního telefonu jedné z příbuzných Barthelemy poté, co v roce 2009 zmizela.

V posledních měsících se Heuermann snažil mít o vyšetřování přehled a „obsedantně“ vyhledával na internetu fakta o vraždách na Gilgo Beach. Vyhledával jména žen, z jejichž vražd je obviněn, a také podcasty a dokumenty o případu, uvedl okresní prokurátor Suffolku Ray Tierney.

Tierney uvedl, že úřady přistoupily k obvinění Heuermanna nyní ze tří vražd „z obavy, že tento obviněný uprchne a že je nebezpečný pro společnost“. Nadále pracují na jeho obvinění ze smrti čtvrté oběti Gilga, Maureen Brainard-Barnes.

Pozůstalí zatím mlčí

Až do svého zatčení Heuermann nadále používal telefony s kartou na jedno použití, stýkal se s prostitutkami a vyhledával na internetu sadistické materiály. A to včetně snímků sexuálně zneužívaných dětí, uvedl Tierney. Měl také přístup k 92 ručním zbraním, uvedl státní zástupce.

Toto je den, který přišel po dlouhé době. Doufejme, že je to den, který přinese klid této komunitě a rodinám. Už dlouho na něj čekali,“ řekla guvernérka státu New York Kathy Hochul během vystoupení na Long Islandu.

Zatčení bylo pro některé příbuzné po tolika letech čekání na zlom v případu šokem. Sestra jedné z obětí v textové zprávě uvedla, že její rodina není připravena veřejně promluvit. „Zatím jsme opravdu neměli šanci tuto zprávu zpracovat,“ napsala.

Heuermann žije v Massapequa Park, obci severně od South Oyster Bay a písečného úseku známého jako Gilgo Beach. Právě tam byly v letech 2010 a 2011 nalezeny kosterní pozůstatky podél odlehlé silnice na pobřeží oceánu. Tato úmrtí dlouho vrtala vyšetřovatelům hlavou. Většina obětí byly mladé prostitutky.

Případ vzbudil obrovskou pozornost veřejnosti. Záhada po mnoho let přitahovala titulky celostátních novin a nevyřešené vraždy se staly námětem filmu „Lost Girls“ (Ztracené dívky) společnosti Netflix z roku 2020.

Reklama

Doporučujeme

Macron, Starmer a Zelenskyj podepsali prohlášení o zárukách pro Ukrajinu

Lídři Francie, Británie a Ukrajiny podepsali podle francouzského prezidenta Emmanuela Macrona na okraj dnešního jednání koalice ochotných v Paříži společnou deklaraci o budoucích bezpečnostních zárukách pro Ukrajinu. Informovala o tom agentura Reuters.

Babiš: Muniční iniciativa může pokračovat, když ji budou financovat jiné státy

Peníze ze státního rozpočtu česká vláda na muniční iniciativu pro Ukrajinu dávat nebude, lze v ní ale pokračovat za podmínky, že ji budou financovat jiné státy. Po dnešním jednání lídrů zemí takzvané koalice ochotných to českým novinářům v Paříži řekl premiér Andrej Babiš.

Seriál Hannah Montana slaví 20 let. Miley Cyrus připomněla svou roli ikonickým účesem

Miley Cyrus se objevila na filmovém festivalu v Palm Springs s účesem, který okamžitě připomněl éru Hannah Montana. Zpěvačka zároveň potvrdila, že na plánech k 20. výročí seriálu se pracuje. Detaily si zatím nechává pro sebe. Fanoušci tak mohou jen čekat, kdy přijde další oznámení.

Rozmach umělé inteligence přináší větší zátěž pro životní prostředí

Umělá inteligence se rychle stává běžnou součástí našeho života. Zároveň s její oblibou roste i ekologická stopa. Datová centra spotřebují stále víc energie a vody a bez jasných pravidel hrozí, že technologický boom zpomalí plnění klimatických cílů.

Ve Francii za zavřenými dveřmi soudí učitele tance, co zneužil desítky žen

Před soudem v jihofrancouzském městě Aix-en-Provence stanul muž obviněný z dlouhodobého omamování a sexuálního zneužívání žen, přičemž některé z útoků si měl tajně natáčet. Proces, který začal za zavřenými dveřmi, patří k nejzávažnějším případům sexuálního násilí projednávaným ve Francii v posledních letech.

Papež Lev XIV. uzavřel svatý rok 2025

Zavřením Svaté brány v bazilice svatého Petra dnes papež Lev XIV. symbolicky ukončil svatý rok 2025. Do Říma během jubilea dorazily desítky milionů věřících a Vatikán už oznámil i termín dalšího mimořádného jubilea.

Nejnižší mzda v roce 2026 vzrostla na 22 400 korun

Od 1. ledna 2026 roste minimální mzda na 22 400 korun měsíčně, při plném úvazku 40 hodin týdně to odpovídá 134,40 koruny na hodinu. Změna platí pro celý rok 2026 a promítne se do výdělků lidí na nejnižších mzdách i do mzdových rozpočtů zaměstnavatelů.

Izrael bombardoval Libanon, podle prezidenta ohrožuje zasedání komise o příměří

Izrael provedl další vzdušné útoky na jižní Libanon. V noci na dnešek bombardoval třípatrovou budovu ve třetím největším pobřežním městě Sidon, poblíž nemocnice Ráí. Libanonský prezident Joseph Aún útok odsoudil jako úmyslnou snahu Izraele zabránit zasedání výboru pro monitorování příměří mezi Izraelem a militantním hnutím Hizballáh, které se má uskutečnit tuto středu. Napsal to libanonský deník L'Orient-Le Jour (OLJ).

Machado ocenila útok USA na Venezuelu jako velký krok pro lidstvo a svobodu

Šéfka venezuelské opozice a nositelka Nobelovy ceny za mír María Corina Machado v rozhovoru se stanicí Fox News uvítala intervenci Spojených států ve Venezuele jako velký krok pro lidstvo a svobodu. Do Venezuely se chce vrátit co nejdříve. Prohlásila, že ze své vlasti, která disponuje největšími ropnými zásobami na světě, hodlá učinit energetické centrum Ameriky. Speciální síly USA v sobotu zaútočily na Venezuelu a unesly jejího prezidenta Nicoláse Madura do USA, kde čelí obviněním z podílu na pašování drog do země.

Trump slíbil přístup k venezuelskému ropnému bohatství a investoři na to slyší

Akcie energetických gigantů rostou po únosu venezuelského prezidenta Nicoláse Madury. Investoři jsou optimističtí, americký prezident Donald Trump totiž uvedl, že USA budou jihoamerickou zemi dočasně řídit, a že uvolní obrovské zásoby její ropy.

U prezidentského paláce v Caracasu létaly drony a střílelo se

U prezidentského paláce v Caracasu se v pondělí večer objevily neidentifikované bezpilotní letouny a ozývala se střelba a výbuchy, když proti dronům zasáhly bezpečnostní složky. Napsala to dnes ráno agentura AFP a web Infobae s odvoláním na svědky. Incident se stal dva dny poté, co autoritářského prezidenta Nicoláse Madura v sobotu unesly americké jednotky do Spojených států. Venezuelské úřady později uvedly, že policie pouze sáhla k varovným výstřelům proti dronům, které v oblasti letěly bez povolení.

Kolumbie je velmi nemocná. Trump pohrozil útokem

Americký prezident Donald Trump naznačil možný vojenský úder na Kolumbii poté, co nařídil únos venezuelského diktátora Nicoláse Madura. Kolumbijského prezidenta Gustava Petra obvinil ze zapojení do obchodu s kokainem. Petro pohrozil, že se v případě útoku sám chopí zbraně.

Úřady v Rusku a na Ukrajině hlásí mrtvé a raněné po vzájemných dronových útocích

Jeden člověk přišel o život a dva lidé utrpěli zranění při ukrajinském dronovém útoku v ruské Tverské oblasti, uvedl dnes úřad jejího gubernátora Vitalije Koroljova. Dva lidé zahynuli při náletech ukrajinských dronů v Belgorodské oblasti na západě Ruska, informoval tamní gubernátor Vjačeslav Gladkov. Tři mrtvé a sedm raněných si vyžádaly ruské útoky v ukrajinských regionech, napsal server Ukrajinska pravda s odvoláním na úřady v Doněcké, Chersonské a Záporožské oblasti na východě a jihovýchodě země.

Maduro si pro boj s USA najal právníka Juliana Assange

Zadržený venezuelský prezident Nicolás Maduro stanul před soudem. V New Yorku ho bude hájit právník, který roky vedl obranu zakladatele WikiLeaks Juliana Assange. Případ otevírá otázky imunity hlav států, legality zásahu amerických sil i hranic americké jurisdikce.

Rodríguez se oficiálně stala prozatímní prezidentkou Venezuely

Venezuelská viceprezidentka Delcy Rodríguez se dnes po složení přísahy oficiálně stala prozatímní prezidentkou země, napsaly agentury. Do funkce se dostala poté, co v sobotu americké speciální síly zajaly autoritářského prezidenta Nicoláse Madura. Nejvyšší soud již dříve nařídil, aby převzala funkci hlavy státu.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama