1.9 C
Czech
Sobota 7. února 2026
ZprávyPolicie asi 1,5 kilometru od sjezdu republikánů zastřelila muže s noži

Policie asi 1,5 kilometru od sjezdu republikánů zastřelila muže s noži

Policie ve městě Milwaukee v americkém státě Wisconsin zastřelila muže, který se asi 1,5 kilometru od republikánského nominačního sjezdu oháněl dvěma noži. Podle úřadů nic nenasvědčuje tomu, že by střelba souvisela se sjezdem. Informovala o tom v noci na dnešek agentura AP, podle níž zasahovali policisté ze státu Ohio, kteří do Milwaukee přijeli společně s dalšími strážci zákona pomoci se zajištěním bezpečnosti během republikánské akce.

Pětice policistů střílela na muže, který měl v každé ruce nůž, odmítl splnit policejní příkazy a mířil k neozbrojenému člověku, řekl na tiskové konferenci policejní šéf v Milwaukee Jeffrey Norman. „Něčí život byl v ohrožení,“ dodal velitel policejního sboru.

Podle listu The New York Times (NYT) policisté na muže narazili, když místem projížděli během hlídky na kolech. Jsou podle něj součástí kontingentu asi 4500 strážců zákona z celé země, kteří přijeli do města pomoci se zajištěním bezpečnosti během republikánského sjezdu, který začal v pondělí a potrvá do čtvrtka.

Podle AP zásah vyvolal hněv některých místních obyvatel, kteří chtěli vědět, proč se policisté z jiného amerického státu pohybují v jejich sousedství, které leží asi 1,5 kilometru od republikánského shromáždění. Sestřenice zastřeleného muže Linda Sharpeová řekla, že její příbuzný jménem Samuel Sharpe žil v nedalekém stanovém táboře. Někteří obyvatelé přitom uvedli, že tábořiště existuje na místě dlouho a místní policisté řadu tamních obyvatel znají, mohli být proto schopni situaci uklidnit. Podle NYT v táboře žijí bezdomovci.

Podle Normana byli policisté v jim přidělené zóně a měli na sobě kamery, jejíž záběry policie už zveřejnila. Bylo na nich podle AP mimo jiné vidět, jak několik policistů křičí na muže, aby odhodil nůž, a když se přiblížil k neozbrojenému muži, policisté vystřelili. Mluvčí americké tajné služby Alexi Worleyová případ odmítla komentovat s argumentem, že policisté stříleli mimo bezpečnostní perimetr sjezdu a případ spadá pod jurisdikci policie.

Sjezd Republikánské strany v Milwaukee v pondělí nominoval jako kandidáta pro listopadové prezidentské volby bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa. Ten se na sobotním předvolebním mítinku v Pensylvánii stal terčem atentátníka, který jej trefil do pravého ucha. Útočníka, který zabil jednoho z diváků a další dva zranil, zastřelila ochranka.

Reklama

Doporučujeme

Počet červených veverek v Anglii zůstává kriticky nízký

Červené veverky dříve obývaly většinu Británie. Jejich počet se odhaduje na 3,4 milionu. Dnes jich je podle odhadů zhruba 287 000 v celé Velké Británii a v Anglii jen asi 38 900. Většina přežívá ve Skotsku a na izolovaných místech jako je ostrov Wight.

Blair Waldorf se vrací. Kultovní hrdinka Gossip Girl dostane vlastní příběh

Ikona Upper East Side znovu vstupuje na scénu. Blair Waldorf se po letech vrací v novém románu, který naváže na svět Gossip Girl a ukáže ji v úplně jiné životní fázi. Fanoušky čeká návrat známé energie, ambicí i společenských her, tentokrát ale s dospělejší perspektivou.

Můj přítel, bojovník a vítěz. Trump podpořil Viktora Orbána v parlamentních volbách

Americký prezident Donald Trump veřejně podpořil maďarského premiéra Viktora Orbána v době, kdy se Maďarsko připravuje na klíčové parlamentní volby, které se uskuteční 12. dubna. Orbán v nich čelí dosud nejsilnější politické výzvě a podle průzkumů mu hrozí ztráta moci, kterou drží nepřetržitě od roku 2010.

Amazon agresivně investuje do AI a investorům se to nelíbí

Společnost Amazon se připojila k ostatním amerických technologickým gigantům a oznámila masivní investice do umělé inteligence (AI). Finance nasměruje na projekty a infrastrukturu, tedy zejména datová centra. Investoři ale nereagovali nadšeně. Firma vykázala propad akcií.

Evropská komise shledala TikTok návykovým designem v rozporu s nařízením DSA

Evropská komise (EK) předběžně shledala čínskou sociální síť pro sdílení krátkých videí TikTok návykovým designem v rozporu s unijním nařízením o digitálních službách (DSA). Komise, která je exekutivním orgánem Evropské unie a má rozsáhlé pravomoci, o tom dnes informovala v tiskovém sdělení.

Technologičtí lídři sypou do infrastruktury pro AI obří peníze

Alphabet, Amazon, Meta a Microsoft letos míří k souhrnným kapitálovým výdajům kolem 650 miliard dolarů. Peníze tečou hlavně do nových datových center a infrastruktury pro umělou inteligenci od specializovaných čipů až po kabeláž a záložní generátory.

Výbuch v mešitě v Islámábádu si vyžádal nejméně 11 obětí a 20 zraněných

Při výbuchu v šíitské mešitě v době páteční modlitby v Islámábádu zemřelo několik věřících. Podle tamní policie si exploze vyžádala nejméně 11 obětí a 20 zraněných, přičemž pákistánské úřady zmiňují dokonce až více než 80 zraněných, píše agentura AFP. Podle policie se jednalo o cílený útok a vyšetřování dále pokračuje, uvádí agentura Reuters.

Američané zaútočili v Pacifiku na další loď. Dva mrtví

Americká armáda ve čtvrtek již podruhé v tomto roce zaútočila na loď údajně pašující drogy ve východním Pacifiku. Dva lidé zemřeli. Celkem bylo při úderech na plavidla podezřelá z přepravy drog zabito více než sto osob. Koncem loňského roku došlo k více než třiceti takovým zásahům.

V Moskvě kdosi postřelil zástupce šéfa vojenské rozvědky GRU

Neznámý člověk postřelil v Moskvě zástupce šéfa ruské vojenské rozvědky GRU Vladimira Alexejeva. S odvoláním na ruský vyšetřovací výbor o tom dnes ráno informuje server Meduza. Generálporučík je v nemocnici, informace o jeho zdravotním stavu nejsou k dispozici, podle některých zdrojů je v kritickém stavu, dodal web.

USA zprovoznily web TrumpRx, má lidem zajistit levné léky

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa ve čtvrtek zprovoznila webovou stránku TrumpRx.gov, na níž chce lidem zprostředkovat cenově dostupné léky. Trump dlouhodobě poukazuje na to, že ceny léčebných prostředků jsou ve Spojených státech velmi vysoké.

Norsko vyšetřuje ex-premiéra Jaglanda kvůli údajným vazbám na Epsteina

Norsko rozjelo vyšetřování bývalého premiéra Thorbjoerna Jaglanda kvůli podezření z korupce. Policie se opírá o nové dokumenty ze spisů k Jeffrey Epsteinovi. Jagland zatím nečelí obvinění a jeho právník slibuje plnou spolupráci.

USA navýšily humanitární pomoc Kubě, kterou chtějí odříznout od ropy

Spojené státy poskytnou Kubě dalších šest milionů dolarů (123 milionů korun) jako humanitární pomoc. Oznámilo to ve čtvrtek americké ministerstvo zahraničí v době, kdy se Washington snaží odříznout Kubu od dodávek ropy, napsala agentura Reuters.

Trump uvedl, že chce nahradit Nový START novou dohodou

Americký prezident Donald Trump dnes večer SEČ uvedl, že Rusko a Spojené státy by měly dojednat zcela novou dohodu o omezení jaderných arzenálů spíše než prodloužit končící smlouvu Nový START. Server Axios s odkazem na tři nejmenované zdroje o několik hodin dříve napsal, že Spojené státy a Rusko se blíží dohodě o tom, že nadále budou dodržovat omezení obsažená ve smlouvě Nový START.

Při výbuchu v nelegálním uhelném dole v Indii zahynulo nejméně 16 lidí

Nejméně 16 lidí dnes zahynulo při explozi v nelegálním uhelném dole v severovýchodní části Indie. Osm horníků utrpělo zranění a další patrně zůstali uvěznění pod zemí, informovala agentura Reuters.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama