Více
  1.9 C
  Czech
  Pátek, 28 ledna, 2022

  Nejrozšířenější formy alternativních terapií

  Reklama

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Tyto léčebné postupy stojí mimo rámec klasické (západní) medicíny, přesto nám mohou pomoci. Jaké jsou nejznámější formy alternativních terapií?

  Přečtěte si také, co jsou alternativní terapie, o jejich bezpečnosti a využití.

  Ájurvéda

  Ájurvéda se zaměřuje na používání specifických bylin, masáží a dietních technik k léčbě onemocnění. Je to prastará indická praxe a používá se po tisíce let.

  Ájurvédské ošetření obvykle zahrnuje proces čištění, bylinné přípravky, speciální diety, jógu, masáže a meditaci. Výzkum ukazuje, že ájurvédská medicína může pomoci s onemocněními jako je osteoartritida, diabetes 2. typu a kolitida (zánět tlustého střeva).

  Meditace

  Praxe meditace se používá po mnoho staletí. Existuje mnoho druhů meditace, ale hlavním cílem meditační praxe je pomoci vám zaměřit vaši pozornost a dosáhnout stavu klidu a relaxace. To vám zase může pomoci vyrovnat se s určitými problémy a zlepšit vaše celkové zdraví a pohodu.

  Meditace účinně léčí symptomy stavů duševního zdraví jako je vysoký krevní tlak, deprese a úzkost.

  Homeopatie

  Homeopatie zahrnuje použití velmi zředěných látek k léčbě řady onemocnění od astmatu po vysoký krevní tlak. Je založena na principu, že látka, která způsobuje příznaky, může tyto příznaky také léčit.

  Homeopati, tedy lidé, kteří praktikují homeopatii, věří, že čím více je látka zředěná, tím větší sílu má k léčbě symptomů onemocnění. V kruzích tradiční medicíny panuje kolem praxe homeopatie hodně skepticismu.

  Hypnoterapie

  Hypnoterapie využívá hypnózu k léčbě určitých stavů. Proces hypnózy zahrnuje vedení do hluboce uvolněného stavu, kdy hypnoterapeut zpřístupní vaše podvědomé myšlenky a přesvědčení.

  Hypnoterapeut vám dá návrhy, které vám pomohou podpořit změnu chování, nebo zmírnit vaše příznaky, když jste v tomto stavu. Hypnoterapie může být například použita k léčbě závislosti nebo zvládání stresu.

  Na rozdíl od všeobecného přesvědčení vám zůstává během hypnózy plná kontrola vašich myšlenek a chování a můžete odmítnout jakékoli návrhy od svého hypnoterapeuta.

  Akupunktura

  Akupunktura je technika tradiční čínské medicíny, která spočívá v napichování jehel do oblastí vašeho těla známých jako akupunkturní body. Tato praxe byla historicky používána jako přirozená technika tišící bolest. Předpokládá se, že jehly stimulují specifické nervy a svaly, které zase uvolňují přirozené hormony zmírňující bolest ve vašem těle.

  Ve studii z roku 2016 vědci zjistili, že akupunktura byla účinná při léčbě napětí a chronických bolestí hlavy.

  Jóga

  Ačkoli někteří mohou považovat jógu pouze za formu cvičení, jóga se po staletí používá jako léčebná technika. Tato prastará indická praxe prokazatelně zlepšuje fyzickou a duševní pohodu lidí, kteří ji praktikují.

  Jóga pomáhá zmírňovat stres, zvládat úzkost a bolest. Je relativně bezpečná, nicméně je vhodné cvičit s certifikovaným instruktorem, abyste se vyhnuli zranění, pokud jste v józe nováček.

  Masáže

  Masáže už nejspíš znáte. Možná je jen nepovažujete za možnost léčby. Masáže jsou více zaměřeny na pomoc při léčbě fyzických příznaků, jako je bolest v určitých částech těla. Provádějí se hnětením měkkých tkání vašeho těla, dokud nepocítíte úlevu. Existují různé typy masáží a druh, který dostanete, obvykle závisí na cíli, kterého se pomocí ní snažíte dosáhnout.

  Bylinná medicína

  Pomocí bylinné medicíny se části rostliny (listy, semena nebo kořeny) zpracovávají pro léčbu například chronické bolesti či alergie. Bylinná medicína může mít různé formy, od čaje po pleťové vody nebo pilulky a prášky.

  Ohledně užívání bylinných léků existuje určitá kontroverze, protože některé z nich mohou být škodlivé, případně nebezpečně reagovat s konvenčními léky. Než vyzkoušíte jakýkoli bylinný lék, je důležité informovat svého lékaře.

  Chiropraktická medicína

  Chiropraktickou medicínu provozuje osoba zvaná chiropraktik. Tato forma alternativní terapie má za cíl zmírnit bolest a zlepšit způsob, jakým vaše tělo funguje. Používá specifické techniky k manipulaci s vaší páteří, klouby a kosterním systémem a pomáhá srovnat vaše tělo.

  Chiropraktická medicína je podobná tradiční medicíně, protože chiropraktici zkontrolují vaši anamnézu, provedou testy i rozhovory a poskytnou oficiální diagnózu před sestavením léčebného plánu.

  Reiki

  Reiki je starověká japonská forma alternativní terapie. Je založena na přesvědčení, že ve vašem těle proudí „energie životní síly“. Když je tato energie nízká, onemocníte.

  Reiki si klade za cíl obnovit tuto energii přikládáním rukou na různé části těla. Pokud tak učiníte, pomůže vám to s fyzickými nebo psychickými problémy. Je to forma energetické terapie.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  spánek

  Dechová cvičení pro lepší spánek: Dýchání do břicha

  Mnoho lidí má v dnešní době problémy se spánkem. Ať už jde o obtížné usínání, probouzení se uprostřed noci, či nekvalitní spánek, kdy se ráno vzbudíte neodpočatí. Co s tím?
  Kripalu jóga

  Co je Kripalu jóga

  Zatímco většina stylů jógy zahrnuje meditaci a dýchání, jóga Kripalu klade stejnou důležitost na mysl, tělo a ducha. Je ideální pro začátečníky a přizpůsobitelná každému, bez ohledu na váš věk, schopnosti, velikost nebo jiné okolnosti.
  Jóga v parku

  Jóga je ideální způsob, jak si ulevit od pracovního stresu

  Cítíte se ve stresu z práce? Najděte si čas na jógu. Nový výzkum zjistil, že jóga je zvláště účinná při snižování pracovního stresu.
  Výhody jógové terapie

  Výhody jógové terapie

  Zatímco praxe jógy je běžně spojována s úlevou od stresu, jógová terapie může být užitečná také při léčbě několika dalších stavů duševního zdraví.
  jógová terapie

  Co je jógová terapie?

  Jógová terapie je druh terapie, který čerpá z jógových cvičení, praktik a filozofií, aby zlepšil vaše duševní a fyzické zdraví.
  Pozice holuba

  Jak na jógové ásany: pozice holuba

  Pozice holuba je kyčelní předklon. Existují tři základní verze pozice holuba, z nichž každá navazuje na předchozí. Tato verze je první fází a je to ta, kterou budete běžně cvičit na hodinách jógy.
  Reklama
  Reklama
  Reklama