AI neboli umělá inteligence jsou systémy, jež napodobují lidskou inteligenci k plnění úkolů. Mezi AI projekty, které britská vláda finančně ocenila, patří i počítačový systém, který radí lékařům ohledně nejlepší léčby, jakou poskytnout pacientovi. Informovala o tom BBC.
Mezi 15 AI projektů realizovaných na univerzitách ve Velké Británii v rámci stipendijního programu Turing bude rozděleno 20 milionů liber. Tyto projekty pomáhají Spojenému království postavit se nejnaléhavějším výzvám dneška jako je vývoj účinnějších způsobů léčby rakoviny nebo podpora úsilí o řešení změny klimatu.
„Inspirativní spolupracovníci, které nyní podporujeme, využijí AI k řešení některých našich největších výzev; změní způsob, jakým lidé žijí, pracují a komunikují, čímž upevní postavení Spojeného království jako světového lídra v oblasti AI a dat,“ uvedla pro BBC ministryně vědy Amanda Solloway.
Mezi 15 AI projektů bude rozděleno 20 milionů liber.
Umělá inteligence má potenciál změnit způsob, jakým žijeme a umožňuje provádět úkoly rychleji a přesněji než dokáží lidé.
Lékařův asistent je projekt vedený profesorem Aldem Faisalem z Imperial College London. Díky projektu by bylo možné doporučit lékařské úkony, jako je předepisování léků nebo změna dávek.
To by mohlo lékařům pomoci učinit nejlepší konečné rozhodnutí o postupu pro pacienta. Tato technologie bude využívat „posilovací učení“ (reinforcement learning), což je forma strojového učení, která trénuje AI k rozhodování.
Cílem tohoto projektu je snížit tlak na lékaře a jejich pracovní zátěž. Podobné systémy by mohly být použity v odvětvích, jako je letecký a kosmický průmysl nebo energetika, kde je potřeba podpora rozhodování.