V oblasti na východě Konžské demokratické republiky, kde záplavy minulý týden připravily o život více než 400 lidí, se stále pohřešuje přes 5 500 osob, uvedl v úterý místní úředník. Mezitím otřesení přeživší čekají na potravinovou pomoc. V úterý o tom informovaly agentura Reuters a server CNN.
Přívalové deště ve středoafrickém státě se zhruba 95 miliony obyvatel minulý týden způsobily sesuvy půdy a bleskové záplavy, které srovnaly se zemí budovy a smetly úrodu. Ve vesnicích Bushushu a Nyamukubi na území Kalehe v konžské provincii Jižní Kivu byly od čtvrtka nalezeny desítky těl. Mezi mrtvými byla řada žen a dětí.
More than 400 people killed in Democratic Republic of Congo floods and landslideshttps://t.co/KjTC4EhOj7 pic.twitter.com/1l8jQjxByd
— BBC News (World) (@BBCWorld) May 8, 2023
O víkendu proběhl výkop hromadných hrobů, což vyvolalo stížnosti některých skupin občanské společnosti, které pohřbívání označily za nedůstojné.
Pracovníci Červeného kříže varovali před nedostatkem zásob a vybavení na pomoc více než 8 800 obyvatelům, které záplavy poznamenaly. Mnozí z nich přitom po jedné z nejsmrtelnějších přírodních katastrof v nedávné historii země zůstali bez domova.
Správce nejhůře zasaženého regionu v Kalehe Thomas Bakenga v úterý dle Reuters uvedl, že dosud bylo nalezeno 411 těl a nejméně 5 525 lidí se stále pohřešuje.
Aktivista z Kalehe Valet Chebujongo serveru CNN sdělil, že záchranáři nebyli schopni vyčistit cesty pokryté bahnem. Místní obyvatelé se tak podle něj musí brodit jezery.
„Konžská vláda a její partneři by měli najít bezpečné místo, kam budou oběti přemístěny, a požádat obyvatele, aby v tomto období nepoužívali proudící vodu a vodu z jezer,“ prohlásil Chebujongo. „Nejsou k dispozici žádné stroje, které by odklízely bahno a odstraňovaly sesunutou půdu ze silnic, aby obyvatelé mohli objíždět vesnice Bushushu-Nyamukubi. Lidé přecházejí přes jezero, což je další nebezpečí,“ upozornil.
Zatím poslední z řady přírodních katastrof v Africe
V pondělí večer do oblasti dorazila vládní delegace, která dle Reuters měla přivézt potraviny a stany pro přeživší. Mnozí se ubytovali u příbuzných nebo ve veřejných budovách, které nyní praskají ve švech. Vládní představitelé humanitární pracovníky instruovali, aby zastavili hromadné pohřbívání a počkali, než budou do oblasti dodány rakve.
Záplavy jsou poslední velkou katastrofou v Africe. Poukazují na zranitelnost zemí se špatným územním plánováním a slabou infrastrukturou ve vztahu k dopadům změny klimatu. Podle odborníků OSN je proto zapotřebí vypracovat lepší plány reakce.