Počet úmrtí v důsledku horka na Středním východě a v severní Africe (region MENA) bude do konce století mnohem vyšší, pokud nevejdou v platnost okamžitá opatření. Vědci upozorňují hlavně na naléhavost lepší adaptační politiky a posílení zdravotnictví v regionu, napsal web Independent.
Experti z celého světa modelovali trendy úmrtnosti v důsledku horka ze současnosti (2001 až 2020) a budoucnosti (2021 až 2100). Do studie publikované v časopise The Lancet Planetary Health zahrnuli 19 zemí v regionu MENA.
Brali v potaz i různé úrovně potenciálních emisí skleníkových plynů a socioekonomické scénáře. Pokud podle výsledků práce neomezíme oteplování na dva stupně, úmrtnost v důsledku horka v regionu bude do konce století 60krát vyšší.
Heat deaths in some regions could rise 60-fold by end of century, study warns https://t.co/bx0pDA94RU
— The Independent (@Independent) April 3, 2023
Server Independent napsal, že vědci odhadují pro region 123 úmrtí v důsledku horka na 100 000 obyvatel. MENA aktuálně nemá vysokou úmrtnost v důsledku veder, vysvětlil hlavní autor studie Shakoor Hajat.
Ovlivňuje to odolnější mladá populace a využívání klimatizace. Narůstající teploty to však do konce století změní. V Íránu zemře 423 lidí na 100 000 obyvatel. V Palestině, Iráku a Izraeli to bude více než 160 úmrtí na 100 000 obyvatel.
Vysídlení hrozí obyvatelům v celých regionech
Největší relativní nárůst úmrtí kvůli horku by zaznamenaly státy Perského zálivu, jako jsou Spojené arabské emiráty. Právě tam proběhne příští klimatická konference COP28. Pokud však udržíme oteplování na dvou stupních, 80 procentům těchto úmrtí lze zabránit.
Podle scénáře s vysokými emisemi Mezivládního panelu pro změnu klimatu (IPCC) budou v regionu MENA do roku 2080 dosahovat teploty 50 stupňů Celsia, což zvýší zdravotní rizika pro osoby s nemocným srdcem a ledvinami a jedince s cukrovkou.
Některé regiony se stanou neobyvatelnými. „Existují studie, které ukázaly, že některé části regionu se stanou neobyvatelnými kvůli fyziologickým reakcím na teplo,“ vysvětlil Hajat a dodal, že v některých zemích už teploty 50 stupňů dosahují.
„Pokud se stanou (tyto teploty) normou, mohlo by dojít k rozsáhlému vysídlení populací, protože v těchto podmínkách se zkrátka žít nedá,“ řekl profesor. Kromě oteplování podle něj zvýší množství úmrtí na horko růst a stárnutí populace.
„I přes důraznější opatření musejí země v regionu přijít s jinými způsoby ochrany svých občanů před riziky extrémního horka, než je klimatizace,“ upozornil odborník a hlavně zdůraznil důležitost posílení zdravotnictví a zlepšení koordinace mezi vládami v regionu.