Více
  20.5 C
  Czech
  Úterý, 9 srpna, 2022

  Po sérii zemětřesení se vulkán na Islandu znovu probudil k životu

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  V oblasti poblíž islandského hlavního města Reykjavíku vybuchla sopka Fagradalsfjall, která naposledy chrlila lávu loni v září. Erupci i tentokrát předcházela série zemětřesení. Ve středu o tom podle agentury Reuters a serveru Euronews informoval tamní meteorologický úřad (IMO).

  Snímky a živé přenosy zprostředkované místními zpravodajských kanály MBL a RÚV zachycovaly lávu a kouř valící se z pukliny vulkánu Fagradalsfjall, který se nachází asi 30 kilometrů jihozápadně od Reykjavíku. Loňská erupce trvala půl roku, připomněla agentura Reuters.

  Turisté a obyvatelé by se této oblasti kvůli jedovatým plynům měli vyhýbat. Bezprostřední riziko poškození kritické infrastruktury však nehrozí, uvedlo v prohlášení ministerstvo civilní ochrany a krizového řízení.

  Mezinárodní letiště Keflavík erupce neohrožuje. „V současné době nedošlo k žádnému přerušení letů na Island a z Islandu a mezinárodní letové koridory zůstávají otevřené,“ informovalo v prohlášení tamní ministerstvo zahraničí.

  Vědci v souvislosti se sérií zemětřesení v posledním týdnu, která naznačovala sopečnou aktivitu v blízkosti kůry, erupci na poloostrově Reykjanes předpovídali.

  Vulkanolog Magnus Tumi Gudmundsson prohlásil, že erupce se zdá být malá. „Ale nevíme, v jaké fázi procesu se přesně nacházíme,“ řekl dle Euronews, když nastupoval do vrtulníku, aby se na místo poprvé podíval.

  Živý přenos ze sopky Fagradalsfjall můžete sledovat zde:

  V březnu loňského roku v oblasti z trhliny dlouhé půl až tři čtvrtě kilometru velkolepě vytryskly lávové fontány. Na místo během několika měsíců přilákaly stovky tisíc Islanďanů a turistů.

  Na rozdíl od erupce ledem pokryté sopky Eyjafjallajökull v roce 2010, která zastavila asi sto tisíc letů a vyhnala stovky Islanďanů z jejich domovů, se neočekává, že by aktuální sopečná aktivita v oblasti vyvrhla do atmosféry velké množství popela nebo kouře.

  Island leží mezi euroasijskou a severoamerickou tektonickou deskou, které jsou největší na planetě. Ostrov je tak mimořádně vulkanicko-seismicky aktivní, přičemž desky se vůči sobě pohybují v opačném směru.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS