4.1 C
Czech
Neděle 14. prosince 2025
ZprávyPapež se chystá na svou zatím nejnebezpečnější návštěvu. Do Iráku

Papež se chystá na svou zatím nejnebezpečnější návštěvu. Do Iráku

Papež František podnikne v pátek třídenní návštěvu Iráku, kterou budou doprovázet velmi přísná bezpečnostní opatření, a to nejen kvůli pandemii covidu. Podle CNN jde zatím o nejnebezpečnější návštěvu, na kterou se hlava katolické církve chystá.

Zítra pojedu do Iráku na třídenní pouť. Dlouho jsem se chtěl setkat s lidmi, kteří tak velmi trpí. Žádám vás, abyste doprovodili mou apoštolskou cestu modlitbami, aby vyšla co nejlépe a přinesla kýžené ovoce,“ napsal papež na svém twitterovém účtu.

František je vůbec prvním papežem v historii, který cestu do Iráku vykoná. V zemi žije zhruba půl milionu křesťanů. U dlouho očekávané návštěvy hlavy církve však nebudou moci být osobně. Drtivá většina z nich ji bude sledovat v televizi. Obvyklé davy křesťanských poutníků, které papeže ve své zemi vítají, tentokrát nejsou povoleny. A to nejen díky bezpečnostním opatřením kvůli pandemii koronaviru. Irák v poslední době zaznamenal nárůst teroristických útoků.

Koncem ledna se na tržišti v Bagdádu odpálili dva sebevražední atentátníci, kteří zřejmě patřili k Islámskému státu. Stoupl také počet útoků na americké základny v zemi. Útok raketovou střelou, při němž zemřel civilista, zažila dnes vzdušná základna USA v Iráku.

Všeobecně se tak čekalo, že papež František návštěvu Iráku zruší, ale nestalo se tak, papež na návštěvě trvá. „Lidé v Iráku na nás čekají. Čekali na papeže Jana Pavla II, který nakonec nemohl přijet,“ řekl papež s odvoláním na plánovanou návštěvu svého předchůdce v roce 2000. Cesta byla zrušena poté, co Vatikán přestal komunikovat s tehdejším iráckým diktátorem Saddámem Husajnem. „Nemůžeme je zklamat podruhé,“ dodal František. Ten by měl v Iráku navštívit několik důležitých míst včetně města Mosulu, které v roce 2014 dobyl a prakticky zničil Islámský stát. Během jeho třídenní návštěvy by měl v zemi platit kompletní zákaz vycházení.

Posel míru

Návštěva papeže v Iráku má velký význam pro všechny věřící na celém světě,“ cituje CNN vysoce postaveného úředníka z prezidentské kanceláře. „Zároveň stvrdí, že mírový proces v Iráku má papežovu podporu. Jeho cesta přichází v nelehkých časech pro Irák, ale přijali jsme nejpřísnější opatření,“ řekl člověk blízký prezidentu Barhamu Sálihovi.

Iráčané chápou papežovu cestu do válkou a násilím zničené země především jako symbol naděje. „Křesťané i muslimové vidí v papeži Františkovi posla míru,“ řekl irácký politolog Mumen Tariq. „Jeho návštěva dá Iráku novou roli na světovém poli,“ předvídá.

Reklama

Doporučujeme

Let United Airlines se po ztrátě výkonu motoru vrátil na letiště u Washingtonu

Let United Airlines mířící do Tokia se krátce po startu otočil a vrátil se na letiště Dulles u Washingtonu. Posádka řešila ztrátu výkonu motoru a letadlo bezpečně přistálo. Na palubě bylo 275 cestujících a 15 členů posádky, nikdo nebyl zraněn.

Střelba na pláži v Sydney má podle policie nejméně devět obětí, zemřel i útočník

Při dnešní střelbě na pláži Bondi Beach v Sydney zahynulo devět lidí a policisté zastřelili jednoho ze dvou útočníků, uvedla policie podle stanice ABC. Druhý z útočníků je podle policie zraněn a v kritickém stavu.

Německá policie zadržela pět mužů podezřelých z plánování útoku na vánoční trhy

Německé bezpečnostní složky zadržely pět mužů, kteří podle vyšetřovatelů plánovali útok na vánoční trh v Bavorsku. Německo před svátky dbá zvýšené ostražitosti, neboť podobná místa jsou nejen symbolem adventu, ale i citlivým bezpečnostním cílem.

Venezuelský režim zadržel šéfa nezávislého zpravodajského webu

Venezuelské úřady v sobotu zadržely šéfa nezávislého zpravodajského webu Punto de Corte, politologa Nicmera Evanse. Informovaly o tom jeho blízcí a venezuelské nevládní organizace. Podle údaje organizace Foro Penal režim autoritářského prezidenta Nicoláse Madura v současnosti zadržuje nejméně 889 politických vězňů, napsala dnes agentura AFP.

Bledá se po dvou letech vrátila do UFC. Prohrála po 125 sekundách

Tereza Bledá se po více než dvou letech vrátila do klece UFC, jenže comeback skončil rychle. V Las Vegas prohrála s Kanaďankou Jamey Lyn Horth v prvním kole a rozhodčí zápas ukončil po 125 sekundách.

Nejméně dva mrtví po střelbě na americké univerzitě, střelec je stále na útěku

Nejméně dva studenti zemřeli po sobotní střelbě na Brownově univerzitě ve státě Rhode Island na severovýchodě Spojených států. Dalších devět lidí utrpělo zranění, většina je ve stabilizovaném stavu, informovaly pode médií úřady. Po střelci, který je stále na útěku, pátrají na čtyři stovky policistů. Zároveň policie zveřejnila video, na němž podle ní podezřelý odchází z místa činu, a požádala veřejnost o pomoc s jeho identifikací. Policisté doplnili, že střelec mohl být podle svědků maskovaný. Někteří studenti médiím popsali, jak se v budově školy skrývali i několik hodin.

Čína si připomněla masakr v Nankingu

V sobotu si Čína připomněla výročí masakru v Nankingu z roku 1937. Prezident Si Ťin-pching se pamětní ceremonie nezúčastnil, a to i přesto, že vztahy s Japonskem jsou opět napjaté kvůli sporu o Tchaj-wan.

Strategy zůstává v Nasdaq 100 i přes otázky kolem bitcoinového modelu

Společnost Strategy, dříve známá jako MicroStrategy, zůstává i po letošní revizi v indexu Nasdaq 100. Na trhu to znovu otevírá debatu, jestli její podnikání ještě připomíná klasickou firmu, nebo spíš investiční fond postavený na bitcoinu.

FDA zvažuje umístit na covidové vakcíny varování, že po očkování můžete zemřít

Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) podle dvou zdrojů zvažuje, že na vakcíny proti covivu umístí „černý rámeček“ – nejzávažnější typ varování, který se běžně používá u léčiv s rizikem smrti či vážných reakcí.

Medvěd v Japonsku zabil turistu, GPS hodinky zachytily poslední pohyb

GPS hodinky turisty, který zemřel po útoku hnědého medvěda v Japonsku, zachytily jeho poslední pohyb. Záznam ukazuje, že prudce odbočil ze stezky a skončil v hustém porostu. Data naznačují i to, že se zvíře k tělu vrátilo další den.

Německo si předvolalo ruského velvyslance, důvodem jsou ruské hybridní útoky

Německo zaznamenalo prudký nárůst počtu ruských hybridních útoků, které se snaží destabilizovat zemi. Dnes to podle agentury Reuters oznámil mluvčí německé diplomacie Martin Giese a dodal, že Berlín si kvůli tomu předvolal ruského velvyslance Sergeje Nečajeva. Mluvčí poznamenal, že ruské aktivity zahrnují dezinformace, špionáž, kybernetické útoky i pokusy o sabotáže. Ruské velvyslanectví v Berlíně dnes podle agentury AFP německá obvinění označilo za nepodložená a absurdní.

U Oděsy hoří turecká loď, Ankara volá po zastavení bojů mezi Ruskem a Ukrajinou

Při útoku na ukrajinský přístav Čornomorsk byla zasažena turecká loď, uvedlo dnes turecké rejdařství. Přístav je vzdálen asi 20 kilometrů od Oděsy, která se i s přilehlou oblastí stala podle ukrajinských úřadů terčem ruských raket a dronů. Ankara následně vyzvala k okamžitému zastavení bojů mezi Ruskem a Ukrajinou, incident podle ní ohrožuje bezpečnost lodní dopravy v Černém moři. O ruském útoku na Oděskou oblast a zasažení civilního plavidla v Čornomorsku se zmínil také ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Írán údajně zadržel nositelku Nobelovy ceny Narges Mohammadi

Nositelku Nobelovy ceny míru Narges Mohammadi podle jejích podporovatelů v pátek v Íránu zadržely bezpečnostní složky. K zatčení mělo dojít ve městě Mašhad na pietní akci za právníka a obhájce lidských práv Khosrowa Alikordiho, který byl nedávno nalezen mrtvý za nejasných okolností. Íránské úřady se k případu bezprostředně nevyjádřily.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama