Reklama

Pandemický splín neuškodil všem, důkazem je český výrobce vinylových desek

NEJČTENĚJŠÍ

Milovníci hudby, kteří během pandemie trpí nedostatkem živých vystoupeních, se místo toho přeorientovali na vinylové desky. Nákupní boom největšího světového výrobce LP desek dovedl k rekordním ročním výsledkům z hlediska tržeb i zisku, informovala agentura Reuters.

Reklama

Společnost GZ Media, která vyrábí hudební nosiče pro všechny od hvězd světového formátu jako Lady Gaga až po nezávislou punkovou kapelu Cock Sparrer, v roce 2020 zaznamenala nárůst tržeb o 11 procent na 4 miliardy korun a dodala 38 milionů LP desek, uvedl generální ředitel Michal Štěrba.

„Byl to rekordní rok,“ řekl agentuře Reuters na prohlídce továrny společnosti vzdálené přibližně 20 kilometrů od Prahy, kde GZ Media vylisovala první gramofonovou desku již v roce 1951. V letošním roce Štěrba očekává růst příjmů na 4,7 miliardy korun.

Úspěšný rok pro GZ Media následuje po oživení trhu s vinylovými deskami v posledním desetiletí navzdory popularitě digitálních médií a snadno dostupným streamovacím službám jako iTunes a Spotify.

„Spousta lidí si začala kupovat vlastní audiosystémy a vinylové desky… pravděpodobně proto, že zůstali doma a nebylo tolik jiných možností, jako jsou koncerty, hospody a bary,“ odhadoval ředitel, zatímco pracovníci v bílých rukavicích přenášeli čerstvě vylisované LP desky do krabice, aby před balením vychladly.

Reklama

Na začátku loňského roku firma s prvním lockdownem zaznamenala pokles prodejů, poptávka ve druhé polovině však prudce vzrostla, doplnil.

Fanouškovská základna vinylu se v minulém roce výrazně rozrostla

„Vinylové desky se právě přesouvají od specializovaných trhů sběratelů hudby, milovníků hudby a audiofilů k širší spotřebitelské základně představující mladou generaci, která si našla cestu k vinylu,“ okomentoval vývoj Štěrba.

Ve Spojených státech, na největším světovém trhu s vinylovými deskami, se v roce 2020 prodalo 27,5 milionu LP desek. Podle německé společnosti Statista jde v porovnání s rokem 2019 o 46procentní nárůst.

Firma MRC uvedla, že počet alb, jejichž vinylové verze se ve Spojených státech prodalo nejméně 50 000 kopií, meziročně vzrostl z 23 na 51. Žebříčku vévodil Harry Styles s albem Fine Line a 232 000 prodanými kopiemi LP.

„Nákup vinylu je jako nákup starožitností,“ řekl Petr Rákosník, majitel pražského obchodu s hudebními nosiči. „Vinyl má úžasný zvuk.“

GZ Media také vyrábí CD, DVD a obaly, podle Štěrby však vinylové desky tvoří přibližně 65 procent příjmů společnosti.

Sledujte nás na sítích

Napište svůj komentář

Napište komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama