-2.6 C
Czech
Neděle 25. ledna 2026
ZajímavostiPákistánec s americkým občanstvím dostal trest smrti. Sťal dceru diplomata

Pákistánec s americkým občanstvím dostal trest smrti. Sťal dceru diplomata

Pákistánec byl shledán vinným z vraždy dcery významného diplomata a odsouzen k nejvyššímu trestu. Brutální případ vrhl nové světlo na nedostatečnou ochranu obětí domácího násilí, zvlášť v muslimském světě, píše CNN.

Islámábádský soudce ve čtvrtek odsoudil Zahira Jaffera k trestu smrti za zabití 27leté Noor Mukadam. Vražda se odehrála loni v červenci v Jafferově rodinném domě v bohaté čtvrti v hlavním městě země. Jaffer ženu ubodal a uřízl jí hlavu poté, co se s ním odmítla zasnoubit. Podle policie nesla Noor známky mučení.

Třicetiletý Jaffer, syn vlivné rodiny s dvojím občanstvím, pákistánským a americkým, byl zatčen na místě činu. Později byl obviněn z úkladné vraždy, znásilnění, únosu a věznění. Ke všem obviněním se přiznal.

Otec Noor, Šaukat Mukadam, rozsudek uvítal. „Tento případ je pro všechny pákistánské dcery,“ řekl novinářům. „Společnost a média se postavily na naši stranu. Celý národ a svět byl na naší straně.“

https://www.youtube.com/watch?v=tN_qTDUWoXo

Pákistán má špatné výsledky, pokud jde o ochranu žen a dívek, ale smrt Noor Mukadam vyvolala v zemi šok kvůli Jafferovu rodinnému zázemí a brutální povaze zločinu.

Pákistán nemá celostátní zákon, který by kriminalizoval domácí násilí. Mnoho žen a dívek je tak zranitelných vůči útokům jejich vlastních rodinných příslušníků. K násilí často dochází v manželství a není nahlášeno. V pákistánské patriarchální společnosti považováno za kulturní normu, uvádí se v přehledu literatury Světové zdravotnické organizace (WHO) o domácím násilí v Pákistánu z let 2008 až 2018.

Aktivisté využili smrti mladé ženy k obnovení výzev, aby parlament země přijal zákon, který by pachatele za týrání žen, dětí nebo zranitelných osob pokutoval nebo uvěznil.

Zákon už je, politici jej zdržují

Pákistánský zákon o prevenci a ochraně domácího násilí existuje už od roku 2020, zatím ale jen na papíře. Pokud by byl přijat, vztahoval by se pouze na území hlavního města Islámábádu. Aktivisté se i tak domnívají, že by to povzbudilo ostatní provincie k přijetí podobných právních předpisů: hlavní město spravuje vládnoucí strana Tehreek-e-Insaf.

Návrh zákona byl v dubnu loňského roku schválen dolní komorou parlamentu, následně jej ale pozdržel Senát. Opozičním poslancům se podařilo o jeden hlas předat návrh zákona senátnímu výboru pro lidská práva k dalšímu přezkoumání. Senát jej nakonec loni v červnu schválil a postoupil k dalšímu kroku, kterým je souhlas prezidenta s konečným schválením.

Přibližně 28 % žen ve věku 15 až 49 let zažilo fyzické násilí od svých 15 let, uvedlo pákistánské ministerstvo pro lidská práva s odkazem na průzkum demografické situace a zdraví v zemi z let 2017-2018.

Islámská rada může zákon potopit

Začátkem července však poradce předsedy vlády pro parlamentní záležitosti Babar Awan napsal dopis předsedovi parlamentu. V něm požádal o přezkoumání návrhu zákona čistě mužským členem Rady islámské ideologie. To je ústavní orgán, který radí zákonodárnému sboru, zda je určitý zákon odporující islámu, či nikoli.

Rada je však kritizována za to, že zastává archaické názory zakořeněné v patriarchátu. V roce 2016 navrhla vlastní zákon, který mužům umožňuje „mírně bít“ své manželky.

Aktivisté se obávají, že konzervativní rada využije svého vlivu na legislativu, aby návrh zákona zhatila, a vyšle tak signál, že násilí na ženách v jejich vlastních domovech je povoleno, nebo dokonce schvalováno.

Islámská rada v úterý sdělila televizi CNN, že stále čeká, až s ní bude vláda spolupracovat a posune proces kupředu.

Reklama

Doporučujeme

Indonéský ostrov Bali chystá přísnější regulaci turistiky

Indonéský ostrov Bali, který je populární turistickou destinací, chystá přísnější pravidla pro zahraniční návštěvníky. Ti tak možná v brzké době budou muset předkládat výpisy z bankovních účtů, zpáteční letenky a podrobné popisy svých cestovních plánů. Informuje o tom agentura DPA.

V Barmě skončilo poslední kolo voleb, vládnoucí junta už má většinu v parlamentu

V Barmě se dnes uskutečnila závěrečná třetí fáze všeobecných voleb, které jsou první od vojenského převratu v roce 2021. Vládnoucí vojenská junta a její podporovatelé si již v předchozích kolech zajistili většinu křesel v parlamentu. Kritici však zpochybňují důvěryhodnost voleb, které se konaly v době, kdy ve velké části země zuří občanská válka.

V Německu zatkli Libanonce, který podle policie plánoval útoky po Evropě

Německá policie v pátek večer zadržela na letišti Berlin Brandenburg libanonského občana podezřelého z členství v palestinském militantním hnutí Hamás a z příprav teroristických útoků na území Evropy. Muž, označovaný jako „Mohammad S.“, byl zatčen krátce po příletu z libanonského Bejrútu.

Propuštění z vazby majitele baru v Crans-Montaně vyvolalo protest Itálie

Propuštění z vazby majitele baru v Crans-Montaně, kde zemřelo při požáru na přelomu roku 40 lidí, vyvolalo protest Itálie i údiv některých advokátů pozůstalých a obětí. Píší to dnes agentury. Jacques Moretti se dostal z věznice v pátek po složení kauce ve výši 200.000 franků (přibližně 5,2 milionu korun). Soud však nařídil opatření, která mají zabránit muži, který je francouzským občanem, uprchnout ze země.

Bílý dům zveřejnil AI snímek Trumpa s tučňákem a grónskou vlajkou

Bílý dům v pátek večer na X zveřejnil patrně umělou inteligencí (AI) vygenerovaný snímek prezidenta Donalda Trumpa s tučňákem, jak prochází zasněženou horskou krajinou. Obrázek, na němž je grónská vlajka, okamžitě vzbudil na sociálních sítích posměšné reakce.

Babiš má spor kolem L-159 za umělý, prezident Pavel už podle něho vede kampaň

Premiér Andrej Babiš (ANO) pokládá rozmíšky kolem možnosti poskytnout čtveřici bojových letounů L-159 Ukrajině za umělý problém. Na dnešním sněmu hnutí ANO v Praze ministerský předseda řekl, že nechce dávat energii na spory. Prezident Petr Pavel, který tento týden ohlásil ambici prezidentský mandát obhajovat, už podle Babiše vede volební kampaň. Reakci Pavla ČTK zjišťuje.

Ruské drony zaútočily na Kyjev a Charkov, jeden mrtvý a nejméně 15 zraněných

Ruské drony dnes brzy ráno zasáhly několik částí ukrajinské metropole Kyjev. V pohotovosti byla protivzdušná obrana. Dronový útok hlásilo i druhé největší ukrajinské město Charkov. Při obou útocích bylo zraněno nejméně 15 lidí a v Kyjevě jeden člověk zahynul. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na představitele obou měst.

Záplavy v Mosambiku přivedly krokodýly blíž k lidem, varují úřady

Poté, co vydatné deště a povodně postihly Mosambik a další státy jižní Afriky, varují úřady v zaplavených městech a obcích před výskytem krokodýlů. Při záplavách v zemi zahynulo nejméně 13 lidí, tři z nich podle agentury AP usmrtili právě tito plazi.

Soud propustil na kauci majitele baru, v němž ve Švýcarsku na Nový rok hořelo

Soud ve švýcarském kantonu Valais dnes po složení kauce nařídil propuštění Jacquesa Morettiho, který spoluvlastní bar v lyžařském středisku Crans-Montana, v němž v noci na Nový rok vypukl požár a připravil o život 40 lidí. Informují o tom agentury. Moretti spolu s manželkou Jessicou Moretti, která je zároveň spolumajitelkou baru, čelí podezření ze zabití z nedbalosti.

Google a Epic Games mají tajnou dohodu za 800 milionů dolarů

Google a Epic Games uzavřely novou dohodu kolem Androidu, Fortnite a Unreal Engine, přičemž značná část podmínek má zůstat neveřejná. Partnerství se objevilo při soudním jednání v San Francisku, kde se řešilo urovnání dlouhého antimonopolního sporu mezi oběma firmami. Federální soudce James Donato během slyšení naznačil, že spolupráce může zahrnovat společný vývoj a marketingové závazky a že Epic má pomáhat s propagací Androidu, zatímco Google má nově využívat klíčovou technologii Epicu.

Jednání s USA o Grónsku brzy začnou, oznámil dánský ministr zahraničí Rasmussen

Jednání o Grónsku se Spojenými státy brzy začnou. Dnes to podle agentury AFP oznámil dánský ministr zahraničí Lars Løkke Rasmussen. Americký prezident Donald Trump v posledních dnech opakovaně hovořil o nezbytnosti získat Grónsko pro bezpečnost USA, ve středu se ale s generálním tajemníkem Severoatlantické aliance Markem Ruttem dohodl na rámci dohody o budoucnosti tohoto arktického ostrova a posílení bezpečnosti v celé arktické oblasti.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama