Více
  11.6 C
  Czech
  Pondělí, 3 října, 2022

  Optimisté opravdu žijí déle, potvrzuje známé rčení nová studie

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Američtí vědci z Bostonské univerzity v nové studii potvrdili, že optimisté žijí déle. Pozitivně smýšlející lidé se podle výsledků práce nemusejí potýkat s tolika stresujícími zkušenostmi. Není jasné, zda se jim efektivněji vyhýbají, nebo je pouze nevnímají jako stresující. Lépe však díky tomu dosahují dobré nálady. O výzkumu informoval deník The Guardian. 

  Již dřívější studie ukázaly, že optimisté žijí déle a zdravěji. Vědci však dosud nerozuměli tomu, jak by pozitivní přístup k životu mohl ke zdravému stárnutí přispívat, píše The Guardian. 

  „Vzhledem k předchozím studiím spojujícím optimismus s dlouhověkostí, zdravým stárnutím a nižším rizikem závažných onemocnění nám přišlo jako logické prozkoumat schopnost optimismu chránit i proti stresu,” řekla klinická psycholožka Lewina Lee z Bostonské univerzity. 

  Lee s kolegy analyzovala informace poskytnuté 233 muži, kteří se v letech 1961 až 1970 přihlásili do normativní studie stárnutí amerických veteránů. V letech 2002 až 2010 účastníci vyplňovali dotazníky, s jejichž pomocí byla zaznamenána jejich nálada a stresové situace. Výsledky výzkumu byly publikovány v časopise Journals of Gerontology. 

  Optimističtější muži uváděli méně stresových situací, což vedlo k jejich lepší náladě. Vědci to vysvětlují tak, že se méně vystavovali stresovým situacím, nebo více situací oproti pesimistům považovali za méně stresové. 

  Předpokládá se, že optimisté vnímají stresové situace jako pesimisté, ale dokážou se po nich rychleji vzpamatovat. Tohle se však výzkumníkům potvrdit nepodařilo. 

  Odborníci podobné výsledky očekávají také u starších žen. „O věkových rozdílech v účincích optimismu na zdraví se toho však ví méně,” dodala Lee. 

  Číst sami v sobě 

  Sklony k optimismu či pesimismu se podle Lee v lidském životě příliš nemění. Přesto se domnívá, že je možné optimismus trénovat. Pomoci může zvýšené povědomí o našich reakcích a vnímání daných situací. 

  Negativní hodnocení a iracionálně černé scénáře jsou často dány automatickou reakcí. Pokud se člověk při takové reakci přistihne, může s tím pracovat. Například najde jiný způsob, jak se stresovou situací vyrovnat. 

  Lee dodává, že si optimismus nemáme plést s ignorováním reality, dětinskostí či naivitou. 

  Psycholog Andrew Steptoe, který se studie nezúčastnil, dodal, že optimisté mohou vést bezproblémovější život než pesimisté. S optimisty je podle něj snazší vyjít, protože méně vyhledávají konflikty.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS