menu

11 C
Czech
Pátek 9. května 2025

Zelenskyj v Praze jednal s Pavlem o munici, výhledu na mír i obnově Ukrajiny

Především o vývoji situace na válkou sužované Ukrajině, o výhledu mírových jednání i vojenské a jiné pomoci jednali včera na Hradě prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj s prezidentem Petrem Pavlem. Pavel řekl, že v otázce podpory Ukrajiny má se svým tamním protějškem velkou míru shody. Není podle něj možné zatím na Ukrajině rozmístit zahraniční vojáky před uzavřením mírové dohody. Zelenskyj konstatoval, že Česko dělá vše pro to, aby zastavilo ruskou agresi a ocenil českou muniční iniciativu. V jejím rámci by mohla Ukrajina obdržet ve zbytku roku ještě 1,8 milionu kusů velkorážní munice. Ukrajina čelí ruské agresi od února 2022.

Ukrajina i Rusko hlásí sestřelení desítek dronů nepřítele

Ukrajinská protivzdušná obrana v noci na dnešek sestřelila 42 ruských útočných dronů, uvedlo ukrajinské letectvo. Zničení 26 ukrajinských bezpilotních prostředků současně oznámilo ruské ministerstvo obrany.

Ohnivá bouře má jméno ATACMS

Jednou z nejdůležitějších, a přitom nejméně známých činností dělostřelectva je tzv. „protibateriový boj“. V jeho rámci dělostřelectvo napadá a ničí prostředky nepřítele, které se typicky sdružují do baterií. Jde primárně o systémy protivzdušné obrany a dělostřelectva nepřítele. Ukrajina nyní dostává první dodávky dělostřeleckých raket ATACMS, a tak může ruskou PVO i odpalovací zařízení různých typů konečně napadat účinně a na obrovskou vzdálenost.

Tolikrát zmiňovanou raketu ATACMS vypouštějí z odpalovacího zařízení raketového systému M270 MLRS. Ten se skládá ze dvou základních částí. Pásového podvozku M993, vyvinutého na základě podvozku amerického bojového vozidla pěchoty M2 Bradley (počet pojezdových kol zůstal stejný – šest) a odpalovacího modulu M269. Ten nese dva raketnicové kontejnery uložené vedle sebe. Oba nesou šest raket ráže 227 mm o obvyklé délce 394 cm v rozložení 3×2. Hmotnost plně naloženého vozidla je 24 756 kilogramů, maximální rychlost s pásovým podvozkem M993 činí 64 kilometrů v hodině při dojezdu 480 kilometrů.

Přebíjení přitom neprobíhá za pomoci jeřábu, jak je obvyklé u podobných systémů, například československého RM-70. M270 namísto toho raketový kontejner spustí po použití na zem, a poté se připraví „nabrat“ nový a plně nabitý z korby nákladního automobilu. Na rozdíl od sovětských raketometů totiž munice do raketnic nabíjí zaměstnanci Lockheedu už při výrobě. Kontejnery s raketnicemi se pak používají nejen k odpalování, ale také ke skladování raket.

Balistická raketa MGM-140 ATACMS

Na konci 70. let proběhl ve Spojených státech program technologického demonstrátoru „Assault Breaker“, který si kladl za cíl koncepčně rozvinout myšlenku taktické balistické rakety nesoucí naváděnou submunici. Na výzkum v rámci demonstrátoru v roce 1983 navázal program JTACMS (Joint Tactical Missile System, Společný taktický raketový systém), který spojil dva jiné projekty letectva a pozemních sil. Z něho měl vzejít výkonný pozemní raketový systém s kvalitním koncovým navedením. Verzi Block I armáda testovala mezi lety 1986 a 1989 a po testech systém formálně zavedla do výzbroje jako MGM-140 ATACMS.

Balistická raketa na pevné pohonné hmoty MGM-140 váží 1670 kg a při ráži 610 mm a délce 3962 mm může napadat cíle ve vzdálenosti 160 kilometrů (verze Block I), resp. 300 kilometrů (Block IA). Původní varianta rakety má pouze inerciální navedení, ve verzi Block IA přibyl i korekční přijímač družicového signálu GPS. Raketomet přitom nese dva kusy raket, po jednom v každé ze dvou upravených raketnic.

Bojové nasazení

Do boje se typ ATACMS dostal relativně brzy po svém zavedení. Podle dokumentu, který v dubnu 1992 vydal Pentagon, armáda během operace Pouštní bouře odpálila 32 raket. Následně systém nasadila v Afghánistánu, a zejména v druhé válce v Iráku. Tam podle dokumentů výrobce Lockheed Martin operátoři odpálili už přes 450 raket MGM-140. Do roku 2015 tak bylo v boji celkově použito přes 500 kusů.

Protože řadě uskladněných raket ATACMS právě v těchto letech končí životnost, firma Lockheed Martin pro americkou armádu zajišťuje program SLEP. Ten je má udržet ve výzbroji po delší dobu. Americké ozbrojené síly už mezitím další nové rakety ATACMS neobjednávají a soustředí se na jejich nástupce. Vyvíjí jej firmy Lockheed Martin a Raytheon v rámci požadavku LRPF/PRSM, donedávna ve spolupráci se společností Boeing. Nová raketa by měla být menší, díky čemuž systém MLRS ponese hned čtyři. Zároveň však bude výkonnější. Dostřel 500 kilometrů formálně omezí pouze končící sovětsko-americká smlouva o omezení raket středního doletu. Vzhledem k tomu, že budoucnost této mezinárodní dohody je nejistá, je možné, že program PRSM přinese ještě mnohem výkonnější typy. Spekuluje se například o vývoji nových hypersonických střel s dostřelem přes 1600 kilometrů.

HIMARS

Na konci 90. let, v ovzduší všeobecného ukončování vývoje těžkých vojenských systémů a jejich nahrazování lehčími, začala vznikat ve spolupráci firem BAE Systems a Lockheed Martin odlehčená verze M270. Nazývá se M142 HIMARS, což je akronym sousloví „High Mobility Artillery Rocket System“, „Dělostřelecký raketový systém vysoké mobility“. Jak se ukázalo, byl to prozíravý tah, kvůli strategické mobilitě v expedičních válkách první dekády 21. století. Ta byla důležitější než silné pancéřování.

M142 HIMARS tvoří jedna šestihlavňová raketnice systému MLRS, umístěná na standardním pětitunovém nákladním automobilu M1140 rodiny FMTV. Stejně jako MLRS, i HIMARS může odpalovat balistické rakety ATACMS. Vzhledem k použití jediné raketnice však samozřejmě pouze jednu, poté je nutno nabít další.

Hmotnost nového systému se podařilo stlačit až na 10 900 kilogramů. To dává možnost mnohem rychlejší přepravy po vlastní ose (maximální rychlost vzrostla na 85 kilometrů v hodině). Také to ale umožňuje přepravovat zbraň standardním středním dopravním letounem C-130 Hercules. Raketomet HIMARS americká armáda nasadila v Afghánistánu, Iráku i Sýrii. Kromě tradičních blízkovýchodních odběratelů ho objednaly i Rumunsko a Polsko.

ATACMS na Ukrajině

O rakety MGM-140 do svých HIMARSŮ žádali Ukrajinci už dávno, svůj tlak vystupňovali v posledních měsících. Ještě v srpnu letošního roku mluvčí ukrajinského letectva Jurij Ihnat prohlásil: „Musíme se naučit ničit ruské útočné prostředky přímo na místě, odkud je vypouštějí. K tomu potřebujeme prostředky a nástroje, přesné zbraně dlouhého dosahu. Systém ATACMS, letouny F-16, které mohou ničit nepřátelské raketové systémy, jako je Bastion, ruské válečné lodě Černomořské flotily atd. Jinými slovy, nosiče těch raket, které neustále útočí na Ukrajinu.“

Na rozdíl od všech ostatních prostředků dalekého napadení totiž raketomet HIMARS vyzbrojený systémem ATACMS potřebuje jen minimální přípravu. Střela se po odpálení přiblíží k určeným souřadnicím rychlostí Mach 3. Dosažení cíle na maximální vzdálenost pak trvá přibližně 6 až 7 minut. Tento důležitý rozdíl umožní systému ATACMS zasáhnout například Ihnatem zmiňovaný raketový systém Bastion. To za předpokladu, že jej pozorovatelé našli při přípravě k odpalu. Tedy dříve, než stihne sklopit odpalovací raketnice a opustit místo odpalu.

S přihlédnutím k tomuto faktoru je ATACMS stále nenahraditelným a nejúčinnějším prostředkem „alternativní protivzdušné obrany“. Takovým, který Ukrajina potřebuje k ochraně svých měst před ruským dalekonosným ostřelováním. A jak ukázalo nasazení tohoto systému na letišti v Berdjansku, když se použije správně, bude do budoucna neocenitelným pomocníkem ukrajinského úsilí.

Reklama
Reklama

Vybrali jsme pro vás

Šílená teorie z 50. let se potvrdila. Vědcům se podařilo zkrotit extrémně reaktivní molekulu

Vědecký svět si z toho dělal legraci přes půl století. Teorie chemika Ronalda Breslowa z roku 1958, že vitamín B1 v těle vytváří mimořádně nestabilní molekulu zvanou karben, zněla bláznivě. Karbeny totiž ve vodě zanikají téměř okamžitě. A přitom právě vodou je naše tělo z velké části tvořeno. Teď se ale ukázalo, že Breslow měl pravdu.

Nechal se 200krát kousnout. Teď jeho krev může zachraňovat životy

Tim Friede z Wisconsinu se přes dvě dekády dobrovolně vystavoval jedům nejnebezpečnějších hadů na světě. Jeho tělo díky tomu vyvinulo široce účinné protilátky, které teď posloužily k vývoji nového typu protijedu.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Královna Markéta II. skončila v nemocnici kvůli nachlazení

Bývalá dánská panovnice královna Markéta II., která letos v dubnu oslavila 85. narozeniny, byla ve čtvrtek hospitalizována kvůli nachlazení. Královský dvůr potvrdil, že byla přijata na pozorování do kodaňské nemocnice Rigshospitalet. Její veřejná vystoupení naplánovaná na tento týden byla zrušena.

Celé Rusko podle Putina podporuje ofenzivu na Ukrajině

Celé Rusko podle Vladimira Putina podporuje ofenzivu na Ukrajině. Ruský prezident to dnes řekl na vojenské přehlídce na Rudém náměstí v Moskvě, kde také vyjádřil vděk generaci, která před 80. lety zničila nacismus a zajistila svobodu. Ocenil i spojence, kteří tehdy pomohli k vítězství nad nacistickým Německem.

USA a Británie uzavřely obchodní dohodu. Obě strany si ji pochvalují, experti jsou skeptičtí

Spojené státy a Velká Británie ve čtvrtek dosáhly obchodní dohody, napsal na sociální síti Truth Social americký prezident Donald Trump. Ta zahrnuje snížení cel na dovoz automobilů a odstranění poplatků zatěžujících ocel a hliník. Britský trh se zase více otevře americkým zemědělským produktům. Obě strany prezentují dohodu jako významný krok, její dopad je ovšem sporný.

Moskva si vojenskou přehlídkou připomněla 80. výročí konce války

Na Rudém náměstí v Moskvě se dnes uskutečnila vojenská přehlídka u příležitosti 80. výročí vítězství Sovětského svazu nad nacistickým Německem. Zúčastnil se jí ruský prezident Vladimir Putin či čínská hlava státu Si Ťin-pching, v Moskvě je také slovenský premiér Robert Fico. Naprostá většina evropských představitelů ale na protest proti ruské agresi na Ukrajině chybí.

Katastrofa na obzoru? Indie zmařila odvetné pákistánské údery, je pozorována aktivita v Arabském moři

Indické síly ve čtvrtek večer zmařily útok pákistánské armády na severu a západě země. Podle ní reaguje na odvetné akce Pákistánu indické námořnictvo, které operuje v Arabském moři. Není jasné, zda provedlo nějaké údery. Jde o další eskalaci napětí mezi oběma znepřátelenými národy.

USA a Čína míří k jednacímu stolu. Trump připouští snížení cel

Americký prezident Donald Trump vyslal signál, že by vysoká cla na čínský dovoz mohla brzy klesnout. Týden před klíčovým setkáním zástupců USA a Číny označil současnou výši 145 procent za neudržitelnou.

Trump odvolal šéfku Kongresové knihovny Carlu Hayden

Administrativa prezidenta Donalda Trumpa nečekaně ukončila působení Carly D. Hayden ve funkci ředitelky Kongresové knihovny. Hayden do funkce nastoupila v roce 2016 jako historicky první žena a první Afroameričanka ve vedení této prestižní instituce.
Reklama

DOPORUČUJEME

Šílená teorie z 50. let se potvrdila. Vědcům se podařilo zkrotit extrémně reaktivní molekulu

Vědecký svět si z toho dělal legraci přes půl století. Teorie chemika Ronalda Breslowa z roku 1958, že vitamín B1 v těle vytváří mimořádně nestabilní molekulu zvanou karben, zněla bláznivě. Karbeny totiž ve vodě zanikají téměř okamžitě. A přitom právě vodou je naše tělo z velké části tvořeno. Teď se ale ukázalo, že Breslow měl pravdu.

Nechal se 200krát kousnout. Teď jeho krev může zachraňovat životy

Tim Friede z Wisconsinu se přes dvě dekády dobrovolně vystavoval jedům nejnebezpečnějších hadů na světě. Jeho tělo díky tomu vyvinulo široce účinné protilátky, které teď posloužily k vývoji nového typu protijedu.

Archeologové v Peru objevili 5000 let staré ostatky ženy z caralské civilizace

Archeologové na pobřeží Peru objevili 5000 let staré ostatky ženy, která možná patřila k nejvyšším vrstvám starověké caralské civilizace. Nález podle archeologů ukazuje na důležité postavení žen v tomto starověkém městě, uvedla agentura Reuters.

Webbův teleskop zachytil planetu při sebevražedném manévru

Když v roce 2020 astronomové pozorovali planetu mizící v útrobách své hvězdy, zdálo se vše jasné. Hvězda expandovala do červeného obra a svého společníka prostě pohltila. Jenže nová data z teleskopu Jamese Webba ukazují, že příběh byl mnohem dramatičtější.

Jak být chytřejší? Vědci to zjistili díky Minecraftu

Jak být v učení úspěšnější? Podle vědců stačí jedno: umět střídat vlastní instinkt a sledování ostatních. Ukazuje to nová studie, která využila populární hru Minecraft jako vědeckou laboratoř.
Reklama
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Královna Markéta II. skončila v nemocnici kvůli nachlazení

Bývalá dánská panovnice královna Markéta II., která letos v dubnu oslavila 85. narozeniny, byla ve čtvrtek hospitalizována kvůli nachlazení. Královský dvůr potvrdil, že byla přijata na pozorování do kodaňské nemocnice Rigshospitalet. Její veřejná vystoupení naplánovaná na tento týden byla zrušena.

Celé Rusko podle Putina podporuje ofenzivu na Ukrajině

Celé Rusko podle Vladimira Putina podporuje ofenzivu na Ukrajině. Ruský prezident to dnes řekl na vojenské přehlídce na Rudém náměstí v Moskvě, kde také vyjádřil vděk generaci, která před 80. lety zničila nacismus a zajistila svobodu. Ocenil i spojence, kteří tehdy pomohli k vítězství nad nacistickým Německem.

USA a Británie uzavřely obchodní dohodu. Obě strany si ji pochvalují, experti jsou skeptičtí

Spojené státy a Velká Británie ve čtvrtek dosáhly obchodní dohody, napsal na sociální síti Truth Social americký prezident Donald Trump. Ta zahrnuje snížení cel na dovoz automobilů a odstranění poplatků zatěžujících ocel a hliník. Britský trh se zase více otevře americkým zemědělským produktům. Obě strany prezentují dohodu jako významný krok, její dopad je ovšem sporný.

Moskva si vojenskou přehlídkou připomněla 80. výročí konce války

Na Rudém náměstí v Moskvě se dnes uskutečnila vojenská přehlídka u příležitosti 80. výročí vítězství Sovětského svazu nad nacistickým Německem. Zúčastnil se jí ruský prezident Vladimir Putin či čínská hlava státu Si Ťin-pching, v Moskvě je také slovenský premiér Robert Fico. Naprostá většina evropských představitelů ale na protest proti ruské agresi na Ukrajině chybí.

Katastrofa na obzoru? Indie zmařila odvetné pákistánské údery, je pozorována aktivita v Arabském moři

Indické síly ve čtvrtek večer zmařily útok pákistánské armády na severu a západě země. Podle ní reaguje na odvetné akce Pákistánu indické námořnictvo, které operuje v Arabském moři. Není jasné, zda provedlo nějaké údery. Jde o další eskalaci napětí mezi oběma znepřátelenými národy.

USA a Čína míří k jednacímu stolu. Trump připouští snížení cel

Americký prezident Donald Trump vyslal signál, že by vysoká cla na čínský dovoz mohla brzy klesnout. Týden před klíčovým setkáním zástupců USA a Číny označil současnou výši 145 procent za neudržitelnou.

Trump odvolal šéfku Kongresové knihovny Carlu Hayden

Administrativa prezidenta Donalda Trumpa nečekaně ukončila působení Carly D. Hayden ve funkci ředitelky Kongresové knihovny. Hayden do funkce nastoupila v roce 2016 jako historicky první žena a první Afroameričanka ve vedení této prestižní instituce.

Novým papežem se stal kardinál Prevost z USA, přijal jméno Lev XIV.

Novým papežem se dnes stal kardinál Robert Prevost ze Spojených států, oznámil ve Vatikánu z baziliky svatého Petra francouzský kardinál Dominique Mamberti. Nový papež, kterým je poprvé Američan, přijal jméno Lev XIV. V prvním projevu zdůraznil potřebu míru a poděkoval svému předchůdci papežovi Františkovi.

Kardinálové dnes zvolili papeže, nad Sixtinskou kaplí stoupal bílý kouř

Kardinálové dnes zvolili nového papeže - ohlásil to bílý kouř, který krátce po 18:00 začal stoupat z komína nad Sixtinskou kaplí. Na Svatopetrském náměstí se rozezněly zvony a davy lidí začaly jásat a mávat vlajkami, mezi kterými se objevily i české, polské či argentinské prapory. Konkláve začalo ve středu a jméno nového papeže by kardinál Dominique Mamberti mohl oznámit do hodiny.

Fico letí do Moskvy. Kvůli zákazům musí trasu prodloužit o dvě hodiny

Premiér Slovenska Robert Fico se vydal na cestu do Moskvy, kde se má zúčastnit oslav výročí konce druhé světové války. Kvůli zákazu přeletu nad pobaltskými zeměmi musí vládní speciál zvolit jinou, podstatně delší trasu.
Reklama
Reklama

NEJPOPULÁRNĚJŠÍ ČLÁNKY

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

PR servis České tiskové kanceláře

O nás

Hlavními tématy na serveru World News 24 jsou zahraniční zpravodajství, ekonomika, politika a světové dění.

Kontaktujte nás: info@wn24.cz

Sledujte nás