Zátoka Ha Long je jednou z nejkrásnějších přírodních lokalit Vietnamu. Světové dědictví UNESCO však ohrožuje záplava plastového odpadu. Informoval o tom server Euronews.
Vu Thi Thinh, mžourající v jasném světle horkého letního rána, se posadí na okraj své malé dřevěné lodičky a vytáhne polystyrenový blok z klidných vod vietnamského zálivu Ha Long. Ještě není ani 9 hodin ráno, ale za ní leží hromada polystyrénových bójí, plastových lahví a plechovek od piva.
Jsou nejviditelnějším znakem lidských vlivů, které degradovaly místo světového dědictví UNESCO. To bývalo známé pro své zářivě tyrkysové vody poseté tyčícími se vápencovými ostrovy s deštným pralesem.
Vietnam battles plastic blight in idyllic Ha Long Bay.
— AFP News Agency (@AFP) May 26, 2023
Since the beginning of March, 10,000 cubic metres of rubbish — enough to fill four Olympic swimming pools — have been collected from the water, according to authoritieshttps://t.co/iQk051frYU pic.twitter.com/scBrsIUNS0
„Cítím se velmi unavená, protože sbírám odpadky v zálivu celý den bez velkého odpočinku,“ říká padesátiletá Thinh, která už téměř deset let pracuje jako sběrač odpadků. „Musím každý den podniknout pět až sedm výletů na lodi, abych to všechno posbírala.“
Odpad ohrožuje velkolepou zátoku Ha Long
Podle správní rady Ha Long Bay bylo od začátku března z vody posbíráno 10 000 metrů krychlových odpadků – dost na naplnění čtyř olympijských bazénů. Problém s odpadky byl v posledních dvou měsících obzvláště akutní, protože plán na nahrazení polystyrénových bójí na rybích farmách selhal a rybáři svůj nadbytečný polystyren vyhodili do moře.
Úřady vyčlenily 20 člunů, osm lodí a tým desítek lidí, aby zahájily úklid, uvedla státní média.
Do Tien Thanh, ochránce přírody v Ha Long Bay Management Department, řekl, že bóje jsou krátkodobým problémem, ale připustil: „Ha Long Bay… je pod tlakem.“
Více než sedm milionů návštěvníků dorazilo v roce 2022 navštívit velkolepé vápencové krasy Ha Long Bay na severovýchodním pobřeží Vietnamu. Úřady doufají, že tento počet letos vyskočí na osm a půl milionu. Ale popularita místa a následný rychlý růst Ha Long City vážně poškodily jeho ekosystém. Ve městě je nyní lanovka, zábavní park, luxusní hotely a tisíce nových domů. To se samozřejmě projevuje.
Mizí korálové útesy, přibývá odpadků
Ochránci přírody odhadují, že v zálivu bylo původně kolem 234 druhů korálů. Nyní je počet zhruba poloviční. V posledním desetiletí se objevily známky oživení, pokrytí korály se opět pomalu zvětšovalo. Delfíni, vytlačení ze zálivu před deseti lety, se v malých počtech vraceli v důsledku zákazu rybolovu v klíčových částech památkové rezervace.
Ale odpad, plastový i lidský, je stále velkým problémem. „Poblíž zálivu Ha Long je tolik velkých obytných oblastí,“ řekl ochránce přírody Thanh. „Domácí odpad z těchto oblastí, pokud se s ním nepracuje správně, má velký dopad na ekologický systém, který zahrnuje korálové útesy. Ha Long City nyní dokáže zpracovat jen něco málo přes 40 procent své odpadní vody.“
Plasty na jedno použití jsou nyní na turistických lodích zakázány a správní rada Ha Long Bay uvádí, že obecné používání plastů na palubě kleslo o 90 procent oproti svému vrcholu. Ale odpadky generované na pobřeží stále lemují části pláže.
Krize plastového znečištění ve Vietnamu
Pham Van Tu, místní rezident a průvodce na volné noze, řekl, že obdržel mnoho stížností od návštěvníků. „Četli v médiích, že zátoka Ha Long je krásná, ale když viděli spoustu plovoucích odpadků, nechtěli plavat ve vodě ani jezdit na kánoi. Váhali, zda mají doporučit svým přátelům a rodině, aby zátoku navštívili,“ cituje Euronews.
Rychlý ekonomický růst, urbanizace a měnící se životní styl v komunistickém Vietnamu vedly podle Světové banky ke „krizi plastového znečištění“. Zpráva z roku 2022 odhaduje, že se zde ročně vyprodukuje 3,1 milionu tun plastového odpadu, přičemž nejméně 10 procent uniká do vodních cest. To činí Vietnam jedním z pěti největších znečišťovatelů světových oceánů plasty.
Světová banka varuje, že objem úniku by se mohl do roku 2030 více než zdvojnásobit.