CestováníOd podzimních barev po procházky za vínem: Nejlepší evropská pěší turistika pro...

Od podzimních barev po procházky za vínem: Nejlepší evropská pěší turistika pro září a říjen

S klesajícími teplotami a ubývajícími davy lidí jsou září a říjen fantastickými měsíci pro pěší dovolenou. Kam vyrazit za podzimní turistikou?

Dusná vedra, která letos v létě panovala v celé Evropě, způsobila, že myšlenka na vícedenní horské túry nebyla zrovna lákavá. S klesajícími teplotami a ubývajícími davy lidí však nastává pravý čas pro pěší dovolenou. Navíc vás čeká kaleidoskop podzimních barev stromů.

Vezměte si turistické boty a podívejte se na některé z těchto malebných míst.

Unikněte davům na bulharské stezce Rila Traverse

Bulharská trasa Rila Traverse je sedmidenní trek, který se vine přes ledovcová jezera, rozeklané vrcholy, jehličnaté lesy a národní parky.

Není to však trasa pro začátečníky. Vyžaduje, abyste si byli jisti, že se sami orientujete pomocí mapy a GPS. Většina stezek je jasně značená, ale nepříznivé počasí může rychle způsobit změnu podmínek.

Pokud jste však připraveni na výzvu, hlavní výchozí body tohoto treku jsou snadno dostupné z hlavního města Bulharska Sofie. Borovets, Malyovitsa a Panichishte jsou od města vzdáleny asi hodinu a půl jízdy autem.

Pokud se rozhodnete jít Rilský traverz na podzim, znamená to větší pravděpodobnost špatného počasí. Nicméně pokud jste zkušený turista, je to způsob, jak uniknout červencovým a srpnovým davům.

Procházka s vínem v portugalském Duoro

Údolí Duoro v severním Portugalsku nabízí jedny z nejlepších turistických tras v zemi. Nádherné kopce jsou vytesány do uměle vytvořených teras, které využívají jedinečných podmínek pro pěstování vinné révy v regionu. Víno se zde vyrábí již více než 2000 let.

Sezóna sklizně hroznů v údolí Duoro obvykle začíná v září, takže podzim je ideální dobou k prozkoumání všeho, co nabízí.

Začněte tím, že přijedete na vlakové nádraží ve městě Pinhão a projdete se mezi vinařskými usedlostmi známými jako Quintas. Budete se kochat výhledem na údolí řeky. Některá Quinta dokonce nabízejí vlastní turistické mapy tras mezi jednotlivými vinařskými usedlostmi.

Díky průměrným teplotám kolem 22 stupňů v září a říjnu zde najdete ideální podmínky pro pěší turistiku.

Cesta vlakem do Fontainebleauského lesa ve Francii

Les Fontainebleau je druhým největším národním lesem ve Francii a je vzdálen pouhých 40 minut jízdy vlakem z Paříže.

Má více než 1000 kilometrů turistických tras, z nichž nejoblíbenější je okruh Massif des Trois Pignons, který lemuje okraj lesa. Absolvování trasy po kamenitých stezkách a písečných úsecích trvá pouhé tři až čtyři hodiny, takže se jedná o příjemný celodenní výlet z francouzského hlavního města.

Pokud hledáte něco náročnějšího, Fontainebleau je hlavním městem boulderingu ve Francii. Září a říjen jsou pravděpodobně nejlepší měsíce pro lezení. Vyvažují pravděpodobnost deště s dobrými podmínkami pro bouldering. Navíc budete obklopeni krásnými podzimně zbarvenými stromy.

Pěší turistika v Tatrách

Tatry jsou součástí karpatského řetězce, který tvoří přirozenou hranici mezi Polskem a Slovenskem. Mnohé trasy jsou velmi dobře přístupné, takže jsou ideálním místem pro turisty z České republiky.

Na slovenské straně se můžete někde i svézt lanovkou, například na Kasprowy Wierch, která vás vyveze na Lomnický štít, druhou nejvyšší horu Vysokých Tater (2634 metrů).

Začátek podzimu je jedním z nejlepších období pro pěší turistiku a horské túry. Počasí je stále klidné a jasné, ale turistické stezky jsou mnohem méně přeplněné než v létě, takže máte čas vychutnat si přírodní krásy.

Překonejte horko při pěší turistice v Pyrenejích

Teploty v Pyrenejích začínají v září a říjnu klesat. Přinášejí ideální chladnější podmínky pro pěší turistiku než během veder v letních měsících.

V pohoří na francouzsko-španělských hranicích můžete natrefit na obrovskou škálu různých podmínek, od suchého podhůří na jihu až po oblačná vyšší údolí na severu. To vám také dává větší šanci najít dobré počasí, pokud jste ochotni se pohybovat.

Od konce října začíná přibývat sněhu, takže pokud se rozhodnete cestovat v tomto období, musíte být při výběru turistických tras opatrní.

Foix, Pau a Lourdes jsou velká města na úpatí hor. Jsou dobrým výchozím bodem pro začátek dobrodružství, pokud plánujete několikadenní pěší túru. Jednou z možností je kempování ve volné přírodě, ale v celém regionu se nachází také 1500 útulen, které nabízejí ubytování přes noc, pokud s sebou nechcete tahat stan.

Doporučujeme

OSN varuje: Škrty americké pomoci v programech proti AIDS v Africe budou stát životy

Rozhodnutí Spojených států ukončit financování programů zaměřených na boj proti HIV a AIDS v Jižní Africe může mít podle Organizace spojených národů (OSN) vážné následky. Šéfka programu UNAIDS Winnie Byanyima varovala, že omezení podpory ohrozí životy nejzranitelnějších lidí. Informuje o tom BBC, Reuters a další servery.

Střelba izraelské armády zabila v jižním Libanonu dvě osoby

Izraelská střelba dnes zabila v jižním Libanonu dvě osoby a několik dalších zranila. Jde o první střelbu Izraele v Libanonu za poslední tři dny. Libanonské radikální hnutí Hizballáh incident označilo za porušení dohody o příměří mezi oběma stranami. Skupina podporovaná Íránem střelbu odsoudila, ale neuvedla, jestli podnikne nějakou odvetnou akci, informovala agentura Reuters.

Írán a Omán se shodly na jednání o budoucí správě Hormuzského průlivu

Írán a Omán vytvoří pracovní skupinu, která se zaměří na dosažení dohody o budoucí správě Hormuzského průlivu, včetně s ní spojených poskytovaných služeb a nákladů. Obě země to dnes podle agentury Reuters uvedly ve společném prohlášení s tím, že budou jednat s pobřežními státy regionu a dalšími stranami, kterých se záležitost týká. Spojené státy dlouhodobě žádají, aby Teherán průliv opět úplně otevřel a nevybíral za plavbu žádné poplatky.

Ukrajina podle Putina útočí na civilisty, k setkání se Zelenským nevidí důvod

Ruský prezident Vladimir Putin dnes prohlásil, že Ukrajina útočí na civilisty a že kvůli těmto úderům nevidí důvod k přímým rozhovorům s hlavou ukrajinského státu Volodymyrem Zelenským. Informovala o tom agentura Reuters, podle které šéf Kremlu míní, že cílem ukrajinských dronových útoků je destabilizace ruské společnosti. Ukrajina se od února 2022 brání ruské invazi a součástí obrany jsou i údery v hloubi ruského území.

Teherán neumožní inspektorům MAAE návštěvu jaderných zařízení poničených údery

Teherán nepovolí inspektorům Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) návštěvu jaderných zařízení poškozených americko-izraelskými údery. Na tiskové konferenci to dnes podle agentury AFP řekl mluvčí íránského ministerstva zahraničí Esmáíl Baghájí. Podle mluvčího pro takové inspekce neexistuje žádný protokol a Teherán se bude nadále řídit svými závazky vyplývajícími ze Smlouvy o nešíření jaderných zbraní, jejímž je signatářem, a také dohodou o uplatňování záruk MAAE.

Společnost Oracle loni propustila tisíce zaměstnanců. Místa ruší i letos

Společnost Oracle v loňském roce po celém světě propustila přibližně 21 000 zaměstnanců v rámci zavádění umělé inteligence (AI) do pracovních procesů. Firma očekává rušení pracovních míst i v tomto roce. Za potřebnou infrastrukturu hodlá utratit miliardy dolarů.

Extrémní horko v Británii je budíček. Už nemačkejme odložení, varují odborníci

Části světa sevřely extrémní teploty. V posledních dnech překračují 30 stupňů Celsia. Met Office ve Velké Británii vydal teprve podruhé v historii červený, tedy nejvyšší stupeň varování. Tento týden mohou podle meteorologů teploty v zemi překonat 40 stupňů Celsia. Odborníci upozorňují na letargii v řešení klimatických změn.

Tchaj-wan zahájil pětidenní vojenské cvičení, v ulicích hlídkují tanky

Tchaj-wan v pondělí zahájil pětidenní sérii vojenských cvičení, jejichž cílem je posílit bojovou připravenost ostrova pro případ čínského vojenského útoku. Informovala o tom dnes agentura AP. Ve městě Tchao-jüan, kde se nachází největší mezinárodní letiště na ostrově, projížděly ulicemi a po dálnicích tanky.

Myanmarská armáda během loňských voleb zabila přes 700 civilistů

Myanmarská armáda je za šestiměsíční období během voleb v loňském roce zodpovědná za smrt více než 700 civilistů, uvádí ve zprávě Organizace spojených národů (OSN). Důvěryhodné zdroje jí potvrdily zabití 224 žen a 143 dětí v období mezi srpnem a lednem. Samotné volby byly považovány za podvod, armáda z nich totiž vyloučila opoziční strany. K převratu v zemi došlo před pěti lety. Od té doby trvá v Myanmaru občanská válka. Postup povstalců se však zastavil s tím, jak junta změnila strategii.

KLDR bude nadále jaderným státem, světová bezpečnostní situace to žádá, řekl Kim

Severokorejský vůdce Kim Čong-un prohlásil, že jeho země bude nadále využívat svou pozici jaderného státu, protože v současné komplikované světové bezpečnostní situaci nemá jinou možnost. Kim během jednání vedení Dělnické strany KLDR také hovořil o dalším vyzbrojování armády, napsala dnes agentura Reuters s odkazem na oficiální severokorejskou tiskovou agenturu KCNA.

Madonna vysvětlila, proč nevyšel film o jejím životě

Madonna se znovu vrátila k filmu o vlastním životě, který měl vzniknout u studia Universal Pictures. Projekt s Julií Garner v hlavní roli se nakonec nerozjel a podle zpěvačky byly důvodem hlavně peníze.

Írán a USA dohodly rozmrazení některých fondů a linku o průlivu, zní z Teheránu

Spojené státy a Írán se dohodly při jednáních ve Švýcarsku na rozmrazení 12 miliard dolarů (254 miliard korun) íránských fondů, řekl dnes večer podle agentury Reuters íránský hlavní vyjednávač Mohammad Bágher Ghálíbáf. Při víkendovém jednání ve Švýcarsku se podle něj USA a Írán také dohodly na vytvoření přímé komunikační linky ohledně Hormuzského průlivu, což by mělo pomoci předejít konfliktům.

Výbuch v katarském plynárenském komplexu zabil 13 lidí

Katarský průmyslový komplex Ras Laffan zasáhl silný výbuch, při kterém zemřelo nejméně 13 lidí a dalších 66 utrpělo zranění. Neštěstí se odehrálo v zařízení Barzan, které zásobuje místní průmysl a elektrárny zemním plynem. Úřady mluví o technické havárii a vylučují sabotáž.

Magyar oznámil, že jeho vláda spustí odvolání hlavy státu ústavním dodatkem

Maďarský premiér Péter Magyar dnes v parlamentu oznámil, že jeho vláda se rozhodla dosáhnout odchodu prezidenta Tamáse Sulyoka z funkce ústavním dodatkem. Uvedl také, že v září začne příprava komplexní reformy ústavy, do které se má podle představ nové vlády zapojit celá společnost. Následně bude návrh ústavy předložen občanům ke schválení v referendu, uvedl podle agentur.

Tříletý chlapec, vhozený do krokodýlího výběhu v britské zoo, je z nejhoršího venku

Tříletý chlapec, který ve čtvrtek utrpěl vážná zranění po incidentu ve výběhu s krokodýly v zoologickém areálu Johnsons of Old Hurst v britském hrabství Cambridgeshire, již není v kritickém stavu. Policie oznámila, že jeho zdravotní stav se stabilizoval.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama