menu

15.3 C
Czech
Středa 12. června 2024

Úmrtí britského televizního moderátora v Řecku: Pitva nezjistila cizí zavinění

Michael Mosley, známý britský televizní moderátor, byl nalezen mrtvý poblíž plážového letoviska na řeckém ostrově Symi, potvrdila místní policie. Sedmašedesátiletý muž byl objeven v neděli ráno, pouhých 80 metrů od letoviska Agia Marina a plážového baru.

EURO 2024: Německá policie zavedla před riskantním zápasem Anglie – Srbsko omezení pro konzumaci alkoholu

S blížícím se turnajem Euro 2024 zvyšují německé úřady bezpečnostní opatření před zápasem Anglie-Srbsko, který je považován za vysoce rizikový. Očekává se, že na turnaj do Německa přijede více než 300 000 britských fanoušků, což představuje nejvyšší návštěvnost od Eura 2016 ve Francii.

Národní parky na Slovensku

Sledujte nás na sítích

Slovensko je hornatá země, kterou protéká mnoho řek a je posetá mnoha jezery. Některé z nedotčených přírodních oblastí na Slovensku jsou klasifikovány jako světové biosférické rezervace UNESCO, aby byla chráněna jejich výjimečná krása. Zde je osm nejlepších národních parků, kde můžete chodit na túry, jezdit na kole a užívat si přírodu.

Reklama

Vysoké Tatry

Nejznámější slovenský národní park se nachází na severu země u hranic s Polskem. Pohoří se táhne 53 kilometrů od východu na západ a je známé jako „nejmenší alpské pohoří v Evropě“. Gerlachovský štít je s výškou 2 655 m nejvyšším vrcholem Vysokých Tater. Abyste se dostali až nahoru, musíte si najmout horského vůdce, protože výstup je náročný a nebezpečný. Lomnický štít je téměř stejně vysoký, 2634 metrů a je dostupný pro každého lanovkou.

Nízké Tatry

Nízké Tatry se nacházejí na jih od Vysokých Tater a mají několik vrcholů vysokých přes 2 000 metrů. Nejvyšší je Ďumbier s výškou 2 042 metrů. Kolem 1600 končí hranice stromů a výhledy z obnažených hřebenů jsou úchvatné. Když procházíte mezi skalnatými cestami, je velmi běžné zahlédnout horské kozy.

Slovenský ráj

Nejlepší doba k návštěvě Slovenského ráje je v letních měsících, kdy vodopády v parku mají dostatek vody. Nejmalebnější stezky vedou turisty přes dřevěné mosty a po žebřících stejnými cestami, jakými tečou říčky. V parku je více než 300 kilometrů turistických tras, můžete zde strávit dny, aniž byste se nudili.

Kromě pěší turistiky se můžete také připojit ke skupinovému canyoningu několika soutěskami s karabinami a speciálními přilbami. Navštívit můžete Dobšinskou ledovou jeskyni, jednu z nejkrásnějších jeskyní na Slovensku s celoroční teplotou 0 stupňů Celsia.

Reklama

Pieniny

Snad nejoblíbenější turistickou aktivitou v Pieninském národním parku je plavba na voru po Dunajci s průvodcem v tradičním lidovém kroji. Je zde také několik dobře značených turistických tras a tras pro horská kola, které návštěvníky provedou lesy, do kopců a podél potoků. Jedná se o jeden z nejmenších přírodních parků na Slovensku, ale má výhodnou polohu pro spojení s výletem do Vysokých Tater.

Národní park Malá Fatra

Vrcholem pěší turistiky v Národním parku Malá Faltra je Velký Rozsutec, který je mnohými považován za jednu z nejkrásnějších hor Slovenska. Existuje dokonce legenda, že někde na vrcholu této hory je ukryto zlato. Zatím ho nikdo nenašel, tak si naplánujte cestu! I když zlato nenajdete, výhledy z vrcholu vás nezklamou.

Nedaleko najdete také Slovenský Betlém v Rajecké Lesné, krásné poutní místo, které zobrazuje narození Ježíše v Betlémě i příběhy z historie Slovenska. Je to národní mistrovské dílo. V regionu se nachází i historická obec Čičmany. Čičmany jsou známé tím, že jsou první památkovou rezervací lidové architektury na světě a omračují návštěvníky složitě zdobenými srubovými domy.

Poloniny

Lesy pokrývají více než 80 procent chráněné přírodní oblasti v Národním parku Poloniny. „Poloniny“ znamenají ve východoslovenském nářečí „louka“ a v parku je samozřejmě mnoho krásných horských luk. Hojné jsou také buky a některé oblasti parku jsou zahrnuty do Karpatských bukových pralesů, které jsou na seznamu světového dědictví UNESCO. Můžete tu zahlédnout i chráněné zubry evropské.

Chráněná krajinná oblast Poľana

Poľana byla vyhlášena biosférickou rezervací UNESCO v roce 1990. Jejím nejzajímavějším rysem je, že nejvyšší bod, Poľana, ve výšce 1458 metrů, je ve skutečnosti neaktivní stratovulkán. Naučné značky na vrcholu turistické stezky upozorňují na staré skály ze sopečného materiálu a kráter. Nedaleko vrcholu také najdete útulný bufet, kde se podávají nápoje a základní jídlo pro unavené turisty.

Vydáte-li se na túru na vrchol z města Hriňová, budete míjet terasovitá pole, která podle mnoha návštěvníků vypadají jako přenesená z Toskánska. Navštívíte také krásný kostel na kopci s výhledem na město. Pokračujte až k vodopádu Bystro, nádhernému 23 metrů vysokému vodopádu, který vznikl vulkanickou činností, když láva stékala dolů touto strmou oblastí. Budete muset vylézt po úzkém žebříku, abyste mohli pokračovat ve výšlapu směrem k Poľaně po vodopádu, což je zábava pro dospělé, ale nedoporučuje se pro malé děti nebo psy. Můžete si vybrat, zda sejdete zpět do Hriňové, nebo se vydáte jinou stezkou směrem k Detvě, městečku s hlubokými lidovými tradicemi a mnoha obchody se slovenskými výšivkami.

Slovenský kras

V tomto národním parku na jihovýchodě země je k prozkoumání mnoho jeskyní. Mezi nejznámější patří jeskyně Domica a Jasovská jeskyně. Návštěvníci si také mohou užít několik turistických tras podél jezírek a malých vodopádů, zejména sérii 10 malých vodopádů v Hájském údolí. Zádielská rokle je tři kilometry dlouhý a 400 metrů hluboký krasový kaňon, vyhloubený intenzivní erozní činností potoka, který jím protéká. Obdivovat budete moci i zříceninu hradu na kopci nad městem Turňa nad Bodvou.

Reklama
Reklama

Vybrali jsme pro vás

Pohádkový příběh paláce Sisi na Korfu

Řecký ostrov Korfu, lemovaný Iónským mořem, měl vše, co mohla císařovna Alžběta Rakouská potřebovat ke změně prostředí. Na konci 80. let 19. století si zde Sisi, jak se jí přezdívalo, nechala postavit honosný palác.
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Izrael i Hamás se během války dopustily válečných zločinů, tvrdí experti OSN

Izrael i Hamás se během současné války dopustily válečných zločinů a Izrael také zločinů proti lidskosti a "vyhlazování", tvrdí dnes zveřejněná zpráva expertů Rady OSN pro lidská práva (UNHRC). Informují o tom agentury AFP a AP. Ženevské zastoupení Izraele, který s komisí odmítl spolupracovat, zprávu tvrdě kritizovalo. Podle dnešního vyjádření ministerstva zdravotnictví v Gaze si konflikt vyžádal životy již více než 37.200 Palestinců.

Maďarsko nebude blokovat pomoc NATO Ukrajině, řekl Orbán

Maďarsko nebude blokovat rozhodnutí NATO o poskytování podpory Ukrajině, řekl dnes podle agentury Reuters maďarský premiér Viktor Orbán při návštěvě generálního tajemníka Severoatlantické aliance Jense Stoltenberga v Budapešti. Šéf NATO zdůraznil, že na podporu Ukrajiny, která se už třetím rokem brání ruské vojenské agresi, nebudou použity maďarské finanční prostředky ani personál.

Řidiči Amazonu podávají na firmu žaloby, nepovažuje je totiž za zaměstnance

Více než 15 tisíc smluvních řidičů společnosti Amazon v USA podalo u Americké arbitrážní asociace na internetový obchod žalobu kvůli neproplaceným mzdám a přesčasům. Vadí jim, že je klasifikuje jako nezávislé dodavatele, nikoli plnohodnotné zaměstnance.

Spojené státy pošlou Ukrajině druhý systém protivzdušné obrany Patriot

Spojené státy pošlou Ukrajině další systém protivzdušné obrany Patriot, informuje agentura AP a list The New York Times (NYT) s odvoláním na nejmenované americké činitele. Tento krok už podle nich schválil prezident Joe Biden. Washington reaguje na naléhavé volání Kyjeva po posílení protivzdušné obrany země, která se brání intenzivním ruským úderům v Charkovské oblasti, podotkla AP.

Céline Dion o boji s vážnou nemocí: Brala jsem až 90 miligramů Valia, mohlo to být smrtelné

Zoufalá touha Céline Dion vystupovat a zároveň bojovat se vzácným neurologickým onemocněním ji kdysi podle jejích slov donutila pravidelně užívat až 90 miligramů Valia za den. Dávky, které pro ni mohly být fatální.

Ukrajina hlásí zničení 29 z 30 střel a dronů, které na ni vyslali Rusové

Rusko v noci na dnešek provedlo další vzdušný útok na Ukrajinu. Ukrajinské letectvo na platformě Telegram informovalo o sestřelení 29 z 30 ruských střel a dronů. V Kyjevské oblasti padající trosky způsobily požár průmyslového objektu, skladu, poškodily soukromý dům, čerpací stanici a garáž, píše server RBK-Ukrajina s odvoláním na ukrajinské úřady. Agentura Reuters informuje o několika zraněných v Kyjevské a Dněpropetrovské oblasti.

Při požáru obytného domu v Kuvajtu zemřelo přes 40 lidí

Při požáru, který vypukl dnes časně ráno v obytném domě ve městě Mandžaf blízko kuvajtské metropole, si vyžádal 41 obětí, uvedl podle agentury Reuters místopředseda kuvajtské vlády. Policie o něco dříve hovořila o nejméně 35 mrtvých. Čtyři desítky lidí skončily v nemocnici. Mezi oběťmi jsou podle některých zdrojů zejména pracovníci z Malajsie.
Reklama

DOPORUČUJEME

Pohádkový příběh paláce Sisi na Korfu

Řecký ostrov Korfu, lemovaný Iónským mořem, měl vše, co mohla císařovna Alžběta Rakouská potřebovat ke změně prostředí. Na konci 80. let 19. století si zde Sisi, jak se jí přezdívalo, nechala postavit honosný palác.

V italských Dolomitech byla právě otevřena nová sedmidenní turistická stezka

Těsně před letní turistickou sezónou byla otevřena nová turistická stezka, která se vine divokou přírodní krajinou italského pohoří Dolomity. Okružní trasa je dlouhá 170 kilometrů a lze ji zvládnout za sedm dní.

Zapomeňte na Zermatt nebo Ženevu. Objevte cenově dostupná švýcarská města Lausanne a Basilej

Pravděpodobně máte na seznamu míst, která musíte navštívit ve Švýcarsku, Curych, Ženevu, Zermatt... Pokud však hodíte své cestovatelské sítě trochu dále, můžete ušetřit velké množství peněz.
Reklama
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Izrael i Hamás se během války dopustily válečných zločinů, tvrdí experti OSN

Izrael i Hamás se během současné války dopustily válečných zločinů a Izrael také zločinů proti lidskosti a "vyhlazování", tvrdí dnes zveřejněná zpráva expertů Rady OSN pro lidská práva (UNHRC). Informují o tom agentury AFP a AP. Ženevské zastoupení Izraele, který s komisí odmítl spolupracovat, zprávu tvrdě kritizovalo. Podle dnešního vyjádření ministerstva zdravotnictví v Gaze si konflikt vyžádal životy již více než 37.200 Palestinců.

Maďarsko nebude blokovat pomoc NATO Ukrajině, řekl Orbán

Maďarsko nebude blokovat rozhodnutí NATO o poskytování podpory Ukrajině, řekl dnes podle agentury Reuters maďarský premiér Viktor Orbán při návštěvě generálního tajemníka Severoatlantické aliance Jense Stoltenberga v Budapešti. Šéf NATO zdůraznil, že na podporu Ukrajiny, která se už třetím rokem brání ruské vojenské agresi, nebudou použity maďarské finanční prostředky ani personál.

Řidiči Amazonu podávají na firmu žaloby, nepovažuje je totiž za zaměstnance

Více než 15 tisíc smluvních řidičů společnosti Amazon v USA podalo u Americké arbitrážní asociace na internetový obchod žalobu kvůli neproplaceným mzdám a přesčasům. Vadí jim, že je klasifikuje jako nezávislé dodavatele, nikoli plnohodnotné zaměstnance.

Spojené státy pošlou Ukrajině druhý systém protivzdušné obrany Patriot

Spojené státy pošlou Ukrajině další systém protivzdušné obrany Patriot, informuje agentura AP a list The New York Times (NYT) s odvoláním na nejmenované americké činitele. Tento krok už podle nich schválil prezident Joe Biden. Washington reaguje na naléhavé volání Kyjeva po posílení protivzdušné obrany země, která se brání intenzivním ruským úderům v Charkovské oblasti, podotkla AP.

Céline Dion o boji s vážnou nemocí: Brala jsem až 90 miligramů Valia, mohlo to být smrtelné

Zoufalá touha Céline Dion vystupovat a zároveň bojovat se vzácným neurologickým onemocněním ji kdysi podle jejích slov donutila pravidelně užívat až 90 miligramů Valia za den. Dávky, které pro ni mohly být fatální.

Ukrajina hlásí zničení 29 z 30 střel a dronů, které na ni vyslali Rusové

Rusko v noci na dnešek provedlo další vzdušný útok na Ukrajinu. Ukrajinské letectvo na platformě Telegram informovalo o sestřelení 29 z 30 ruských střel a dronů. V Kyjevské oblasti padající trosky způsobily požár průmyslového objektu, skladu, poškodily soukromý dům, čerpací stanici a garáž, píše server RBK-Ukrajina s odvoláním na ukrajinské úřady. Agentura Reuters informuje o několika zraněných v Kyjevské a Dněpropetrovské oblasti.

Při požáru obytného domu v Kuvajtu zemřelo přes 40 lidí

Při požáru, který vypukl dnes časně ráno v obytném domě ve městě Mandžaf blízko kuvajtské metropole, si vyžádal 41 obětí, uvedl podle agentury Reuters místopředseda kuvajtské vlády. Policie o něco dříve hovořila o nejméně 35 mrtvých. Čtyři desítky lidí skončily v nemocnici. Mezi oběťmi jsou podle některých zdrojů zejména pracovníci z Malajsie.

Na Ukrajině padli další dva Indové bojující na ruské straně

Na Ukrajině padli dva indičtí státní příslušníci naverbovaní ruskou armádou, upozornilo indické ministerstvo zahraničních věcí. Vyzvalo Moskvu, aby vrátila jejich těla do vlasti a propustila všechny indické občany sloužící v ruské armádě.

Izrael zabil v Libanonu nejvýznamnějšího člena Hizballáhu od října

Při izraelském vzdušném útoku na jih Libanonu byl v úterý večer zabit vysoce postavený velitel Hizballáhu a několik dalších bojovníků tohoto libanonského hnutí. Agentury Reuters a AFP s odvoláním na své zdroje uvedly, že velitel byl nejvýše postaveným členem Hizballáhu zabitým od loňského října, kdy se výrazně zintenzivnilo ostřelování na libanonsko-izraelské hranici. Izraelská armáda akci nekomentovala. Hizballáh smrt velitele potvrdil a ráno v odvetě vypálil asi stovku raket na sever Izraele.

EU se chystá uvalit až 25% cla na dovoz čínských elektromobilů a riskuje obchodní válku

Očekává se, že Evropská unie (EU) bude dnes informovat Peking o svém záměru zavést až 25% cla na dovoz čínských elektromobilů. Tento krok by mohl znamenat cla přesahující 2 miliardy eur ročně a potenciálně rozpoutat obchodní válku s Čínou. Informovaly o tom deníky The Guardian a Financial Times.
Reklama
Reklama