9.3 C
Czech
Středa 4. března 2026
ZprávyObavy z íránské odvety: USA omezily pohyb svých zaměstnanců v Izraeli

Obavy z íránské odvety: USA omezily pohyb svých zaměstnanců v Izraeli

Spojené státy kvůli íránské hrozbě zakázaly svým zaměstnancům a jejich rodinným příslušníkům pobývajícím v Izraeli soukromé cesty mimo metropolitní oblast Tel Avivu, Jeruzaléma nebo Beeršeby. Na svých stránkách to napsalo velvyslanectví USA v Jeruzalému. Informují o tom BBC a The Irish Times.

V následujících dnech se očekává odvetný útok Íránu na Izrael. Podle jednoho zdroje obeznámeného s touto situací by k němu mělo dojít na jihu nebo severu izraelského území během čtyřiadvaceti až osmačtyřiceti hodin.

Jiný zdroj informovaný přímo íránským vedením upřesnil, že o plánech útoku se skutečně jedná, žádné konečné rozhodnutí však ještě nepadlo. Oba zdroje o tom hovořily s listem The Wall Street Journal. Izrael i USA se na odvetu připravují.

Na stránkách velvyslanectví USA v Jeruzalému se objevila zpráva pro americké zaměstnance a jejich rodiny. Podle nařízení americké administrativy nesmějí soukromě cestovat mimo metropolitní oblast Tel Avivu, Jeruzaléma a Beeršeby, píše server BBC News.

Izraelský ministr obrany Joav Galant ve čtvrtek podle deníku The Irish Times uvedl, že jakýkoli přímý útok Íránu by vedl k odpovědi Izraele přiměřené jeho rozsahu. Přímým útokem myslel úder íránských sil z íránského území.

Írán o eskalaci nestojí

Spojené státy mají obavy z eskalace konfliktu přímým zapojením Íránu. I proto v posledních dnech rostou ceny ropy. Írán je klíčový producent této komodity. Teherán však o eskalaci konfliktu a své přímé zapojení do války nestojí.

Ve čtvrtek dal skrze diplomatické zdroje Washingtonu najevo, že jeho reakce bude „kontrolovaná“. Půjde tedy o úder vedený jeho spojenci takové síly, aby nevyvolal izraelskou reakci, jež by postavila oba státy proti sobě v přímém konfliktu.

Írán slíbil Izraeli odvetu za úder na íránský konzulát v Damašku, při němž zahynulo sedm důstojníků Íránských revolučních gard (IRGC) a dva nejvyšší íránští generálové. Izrael se k útoku nepřihlásil, jak činí obvykle při takových operacích.

Britský ministr zahraničí David Cameron hovořil se svým íránským protějškem Hosejnem Amirem Abdollahijaem. Prohlásil, že Írán nesmí Blízký východ zapojit do širšího konfliktu. „Jsem hluboce znepokojen možností nesprávného odhadu vedoucímu k dalšímu násilí.“

Reklama

Doporučujeme

Americká armáda udeřila na drogové gangy v Ekvádoru

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa otevřela v rámci operace Southern Spear (Jižní kopí) další frontu. Společně s Ekvádorem zakročila proti „teroristickým organizacím“ v latinskoamerické zemi. Ekvádor se v posledních letech stal jedním z největších center obchodu s drogami na světě.

Americká ambasáda v SAE zavřela své úřady. USA radí občanům zvážit odjezd

Americká ambasáda v Abú Zabí a konzulát v Dubaji přerušily provoz. Diplomatické ambasády uvedly, že kvůli bezpečnostní situaci nebudou do odvolání poskytovat žádné služby. Spojené státy zároveň vydaly doporučení pro své občany, kteří se nacházejí ve Spojených arabských emirátech.

Resort zahraničí USA stahuje část pracovníků ze Saúdské Arábie, Ománu a Kypru

Americké ministerstvo zahraničí kvůli íránským odvetným útokům umožnilo části svých pracovníků opustit Saúdskou Arábii a Omán. Z bezpečnostních důvodů stáhlo také část svých zaměstnanců z velvyslanectví na Kypru, informovala dnes agentura AFP.

Trump a Rubio uvádějí protichůdné důvody pro úder USA na Írán

Donald Trump po čtyřech dnech amerických a izraelských úderů prohlásil, že íránské síly přišly o klíčové schopnosti. Zároveň odmítl, že by Izrael dotlačil USA k útoku. Jeho ministr zahraničí Marco Rubio ale veřejně nabídl odlišné vysvětlení, proč Washington do konfliktu vstoupil.

Ne potrat, ale vražda. Korejská žena a její lékaři odsouzeni za smrt novorozence

Soud v Jižní Koreji uznal ženu a dva lékaře vinnými z vraždy novorozence po potratu v devátém měsíci těhotenství. Případ vyvolal silnou reakci veřejnosti a znovu otevřel spor o právní vakuum kolem interrupcí v zemi.

Británie chystá škrty v klimatické pomoci chudším zemím

Svět se na summitu COP29 zavázal ztrojnásobit klimatické finance pro rozvojové země až na 300 miliard dolarů ročně do roku 2035. Velká Británie byla u toho. Teď ale čelí podezření, že místo posílení podpory plánuje škrty. Vláda mluví o modernizaci přístupu, konkrétní odpovědi však nedává.

Anonymní sázkaři vydělali na úderu na Írán. Teď se řeší, odkud měli informace

Na sázkovém trhu Polymarket se těsně před americko-izraelským útokem na Írán objevila nezvykle silná vlna velkých sázek na to, že k úderu dojde už následující den. Někteří pozorovatelé mluví o možném insider tradingu, píše The New York Times.

Rusko a Čína kritizují útoky USA a Izraele na Írán

Rusko i Čína ostře vystoupily proti americkým a izraelským úderům na Írán. Peking vyzval k okamžitému zastavení operací, Moskva tvrdí, že nevidí důkazy o íránské jaderné zbrani, a varuje před novými závody ve zbrojení. Informuje o tom agentura Al Jazeera.

Izrael provedl další vlnu úderů na Írán, ty budou dle Netanjahua pokračovat

Izraelská armáda dnes odpoledne oznámila, že uskutečnila další vlnu úderů na Írán. Podle ní útok zasáhl vojenské cíle a výrobu balistických raket. Tvrdí také, že zasáhla objekt, kde vědci pracovali na klíčovém komponentu pro jadernou zbraň, jejíž vývoj Írán popírá. Íránská média tvrdí, že zasaženo bylo například letiště v Teheránu. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu dnes odpoledne uvedl, že údery na Írán budou se silou pokračovat i nadále, píše agentura AFP.

Izrael zahájil dnes již druhou vlnu úderů na Bejrút, Hizballáh ho ostřeluje

Izraelská armáda zahájila dnes odpoledne novou vlnu vzdušných úderů na Bejrút, které podle ní cílí na velitele proíránského hnutí Hizballáh. S odvoláním na prohlášení armády to napsal server The Times of Israel (ToI). Hizballáh v noci na pondělí zaútočil raketami a drony na izraelské území poté, co vyjádřil solidaritu režimu v Teheránu, který od soboty čelí americkým a izraelským úderům. Izraelská armáda od pondělí v Libanonu uskutečnila několik vln úderů, při kterých zahynuly desítky lidí.

USA přeruší obchod se Španělskem, odmítá se zapojit do útoků na Írán, řekl Trump

Španělsko a Británie odmítají spolupracovat se Spojenými státy při úderech na Írán, jejich přístup je velmi špatný, prohlásil dnes americký prezident Donald Trump. Před jednáním s německým kancléřem Friedrichem Merzem v Bílém domě uvedl, že Spojené státy proto přeruší se Španělskem veškerý obchod. Španělsko má dost prostředků, aby americkým krokům čelilo, reagoval Madrid.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama