Více
  20.2 C
  Czech
  Pátek 24. března 2023

  Ukrajinské síly během středy odrazily 83 ruských útoků, uvedl generální štáb

  Ukrajinské ozbrojené síly v uplynulém dni odrazily 83 ruských útoků na východě země. Rusko částečně znovu získalo kontrolu nad přístupovými cestami do města Kreminna v Luhanské oblasti a pravděpodobně bude usilovat o znovudobytí logisticky významného města Kupjansk v Charkovské oblasti.

  Běžecký pás pro virtuální realitu Omni One od společnosti Virtuix se dostává k prvním zákazníkům

  Společnost Virtuix, která stojí za běžeckým pásem Omni VR, zahájila v roce 2020 investiční kampaň na financování Virtuix Omni One, domácího pohybového zařízení pro virtuální realitu. Nyní společnost odhalila finální verzi, kterou rozesílá prvním investorům.

  Novozélandská premiérka Jacinda Ardernová zřejmě míří za dalším volebním vítězstvím

  Sobotní volby na Novém Zélandu mají podle serveru Al Jazeera jasného favorita. Je jím Labouristická strana stávající ministerské předsedkyně Jacindy Ardernové.

  Podle posledních předvolebních průzkumů mají labouristé podporu 46 procent voličů. Opoziční Národní straně by dalo svůj hlas 31 procent Novozélanďanů.

  Ardernové podle komentátorů pomohlo především zvládnutí koronavirové krize. V zemi se virem nakazilo méně než 2000 lidí a v souvislosti s nákazou jich zemřelo 25. Příznivých výsledků nicméně novozélandská vláda dosáhla přísnými opatřeními.

  Mimořádná popularita stávající premiérky, označovaná někdy jako „Jacindamánie“, vyvolává u některých pozorovatelů skepsi.

  Al Jazeera cituje politického komentátora Bena Thomase, podle kterého je řada Novozélanďanů rozčarovaných nesplněnými vládními sliby.

  Premiérka podle Thomase „utopicky slibovala, že ‚pomůže vytáhnout bezpočet dětí z chudoby‘, a během deseti let vybuduje 100 000 bytů. Podle tohoto výpočtu by jich už mělo být postaveno 10 000, a zatím jich je pár set. Mnoho tiskových zpráv slibovalo investice do přepravy a do infrastruktury, ale nikdo ještě nekopl do země.“

  Labouristům nicméně podle Thomase nejspíš pomůže pandemická situace, která nabídla Ardernové „čistý stůl“ a příležitost „resetovat agendu“.

  Ani při krocení epidemie se nicméně vláda nevyhnula některým přešlapům a legitimita prvního celostátního lockdownu byla zpochybněna u nejvyššího soudu. Podle jeho rozhodnutí bylo opatření v prvních devíti dnech sice ospravedlnitelné, ale zároveň v rozporu se zákony.

  Největší opoziční Národní strana se potýká s vnitrostranickými problémy a více než dvě třetiny jejího stávajícího poslaneckého klubu se rozhodlo v nadcházejících volbách znovu nekandidovat.

  Ve volbách se střetne 15 politických uskupení a labouristé budou i v případě vítězství pravděpodobně nuceni uzavřít koaliční dohodu.

  Sledujte nás na sítích

  Do Kwon, zakladatel Terraform Labs, byl zatčen v Černé Hoře

  Spoluzakladatel a generální ředitel společnosti Terraform Labs Do Hyeong Kwon byl podle tamního ministra vnitra Filipa Adžiće ve čtvrtek zatčen na letišti v černohorském hlavním městě Podgorica.

  NEJNOVĚJŠÍ

  Do Kwon, zakladatel Terraform Labs, byl zatčen v Černé Hoře

  Spoluzakladatel a generální ředitel společnosti Terraform Labs Do Hyeong Kwon byl podle tamního ministra vnitra Filipa Adžiće ve čtvrtek zatčen na letišti v černohorském hlavním městě Podgorica.