Více
  27.7 C
  Czech
  Středa, 17 srpna, 2022

  8 způsobů, jak prohloubit (téměř) jakoukoli jógovou pozici

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Pokud jde o cvičení ásan, trpělivost je klíčem k pokroku. I v józe platí, že stavět je třeba na pevných základech. Jak prohloubit naučené ásany?

  Když s jógou začínáte, jste rádi, když se naučíte základní ásany a dostanete své tělo do klasických pozic. Postupem času se však váš jógový režim může stát rutinou. Problémem není jóga, praxe nabízí nekonečné možnosti růstu. Váš přístup k jógovým pózám může být tím, co potřebuje podporu. Pokud chcete posunout svou praxi na další úroveň, vyzkoušejte tyto tipy.

  Praxe, praxe, praxe

  Může to znít jako samozřejmost, ale když chcete prohloubit své porozumění konkrétní póze, zaměřte se na cvičení. Určitě pracujte na „vrcholných“ pózách. Ale nezapomeňte věnovat čas vylepšování základů ásan, jako je střecha nebo bojovník III. Rozvíjení nuancí v těchto pozicích vám může pomoci vybudovat silný a vyvážený základ pro celou vaši praxi.

  Držte pózu

  „Obvykle nejsem příznivcem dlouhého držení jakékoli pózy. (Jsem netrpělivá a ráda se hýbu),“ říká Erica Rodefer, spisovatelka a nadšenkyně do jógy z Charlestonu. Ale dodává, že většina jejích „průlomů“ přišla, když ji učitel povzbudil, aby pózu držela, i když to bylo mimo její zónu pohodlí. Právě tehdy dojde ke skutečné transformaci.

  Dýchejte

  Zhluboka se nadechněte, abyste si udělali místo v těle. S výdechem prohlubujte pózu – trochu více se otočte, předkloňte se jen o maličko více a tak dále. Opakujte. „Při výdechu dochází k relaxační reakci, která vám umožňuje dostat se hlouběji do pozice,“ říká Anoa Monsho, učitelka jógy z Atlanty. Všimněte si, že vaše tělo chce přirozeně vydechovat, když se předkláníte nebo otočíte. Následujte ten instinkt. „Pohybujte se organicky s dechem,“ říká.

  Naučte se příběh v pozadí

  „Když jsem se dozvěděla, že bojovník I, II a III jsou reprezentací Shivova hněvu, ta póza pro mě dostala nový význam,“ vysvětluje Rodefer. „Kdykoli mě frustruje, že mě můj učitel žádá, abych držela bojovníka déle, vynoří se mi v hlavě tento příběh a podaří se mi zůstat ještě pár nádechů.“

  Ke každé ásaně přistupujte pomalu

  Někdy pomůže zaujmout pózu po menších kouscích než se snažit vše zdokonalit najednou. V každé pozici je třeba věnovat pozornost mnoha věcem. Jak máte srovnanou páteř? Míří vaše chodidla a kolena správným směrem? Máš ramena od uší? Jsou vaše svaly zapojené?

  Věnujte čas práci na pozicích, které vedou k vaší „cílové pozici“.

  Cvičte s rekvizitami (nebo naopak)

  Pokud jste zvyklí cvičit pozici s rekvizitami, zkuste to bez nich. Pokud obvykle spoléháte na bloky a popruhy, podívejte se, co se stane, když je odložíte. Camilla Mia, učitelka jógy z Kodaně, dokonce navrhuje zahodit podložku na jógu. „Opuštění podložky a cvičení přímo na podlaze nebo trávě venku ve mně vyvolalo spoustu kreativity, protože jsem už neměla pocit, že musím omezovat své pohyby, abych zůstala v mezích své jógové podložky.“ Změna vašich návyků probudí váš mozek a přiměje vás věnovat pozici pozornost novým způsobem.

  Pokračujte ve studiu

  Monsho, která cvičí jógu od dospívání, říká, že se stále obrací pro inspiraci ke svým oblíbeným knihám o józe. „Iyengar si dával velmi záležet na umístění každé části těla ve vztahu k té druhé,“ říká. „Nikdy neuškodí vrátit se a věnovat tomu pozornost.“ Myslíme si, že známe pózy – protože kolikrát jsme dělali střechu, že ano? Ale vzpomeneme si vždy, abychom ramena posunuli směrem k bokům?

  Nechte to být

  Někdy je nejlepší způsob, jak prohloubit pózu, přestat se tak zatraceně snažit! Pokud budete příliš tlačit, dříve, než budou vaše tělo a mysl připraveny, může to způsobit zbytečné svalové napětí. Uvolněte se a opusťte očekávání. Potřeba udělat více, být více nebo mít více, může narušit flexibilitu, kterou potřebujete k pohybu do pozice. Hlubší pózy cvičení k vám časem přijdou.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS