Více
  8.8 C
  Czech
  Sobota, 28 května, 2022

  Novozélandská premiérka Ardern ruší svatbu kvůli šíření varianty omikron

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Předsedkyně vlády Nového Zélandu Jacinda Ardern zrušila svou svatbu poté, co oznámila zavedení nových opatření proti šíření koronaviru. Celá země se totiž momentálně potýká s nakažlivější variantou omikron. V neděli o tom informovaly agentura Reuters a stanice BBC.

  Nový Zéland znovu zavedl povinné nošení roušek v obchodech a veřejné dopravě. Počet osob v restauracích, barech a na akcích, jako jsou svatby, bude omezen na 100. Limit se snižuje na 25 lidí, pokud místa nekontrolují očkovací pas, upozornila Ardern.

  Ke zpřísnění pravidel vláda přistoupila poté, co bylo zachyceno devět případů nákazy variantou omikron, která se po svatbě rozšířila ze Severního ostrova. Rodina, která se zúčastnila svatby v Aucklandu, měla po návratu domů na Jižní ostrov pozitivní výsledek testu na covid-19. Virem se nakazila i letuška. Úřady zároveň očekávají, že úroveň komunitního přenosu ze skupiny bude vysoká.

  Premiérka v neděli novinářům potvrdila, že její svatba s televizním moderátorem Clarkem Gayfordem se neuskuteční. Na otázku reportérů, jak se cítí po zrušení svatby s dlouholetým partnerem a moderátorem rybářské show, ministerská předsedkyně odpověděla: „Takový je život.“

  „Nijak se neliším od, troufám si říct, tisíců dalších Novozélanďanů, kteří pocítili mnohem ničivější dopady pandemie, z nichž nejhorší je ztráta možnosti být s milovanou osobou, když je vážně nemocná,“ prohlásila Ardern. „To daleko, daleko předčí jakýkoli smutek, který zažívám,“ dodala.

  Hranice ostrovního státu jsou pro cizince uzavřeny od března 2020. Vláda plány na postupné znovuotevření od poloviny ledna odložila kvůli obavám z rychlého šíření omikronu jako v sousední Austrálii.

  Od přísných lockdownů k plošnému očkování

  Plně očkováno je na Novém Zélandu s pěti miliony obyvatel podle ministerstva zdravotnictví 93 procent populace ve věku 12 let a více. Třetí dávku pak dostalo 56 procent z těch, kteří na ni mají nárok.

  Přísná omezení od začátku pandemie Zélandu umožnila omezit počty úmrtí na minimum. Země byla jednou z prvních na světě, která uzavřela své hranice a šíření koronaviru eliminovala pomocí lockdownů.

  Od výskytu varianty delta však Ardern přešla ze strategie úplné eliminace covidu k prosazování vyšší proočkovanosti a zacházení s virem jako s endemickým.

  Nový Zéland dosud zaznamenal 15 104 případů covidu-19 a 52 souvisejících úmrtí.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS