Více
  29.3 C
  Czech
  Neděle, 26 června, 2022

  Novinářku stanice Al-Džazíra zasáhla střela, svým zraněním podlehla

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Známá reportérka televizní stanice Al-Džazíra dnes zemřela na okupovaném Západním břehu Jordánu. Katarská stanice a palestinské ministerstvo zdravotnictví uvedly, že ji zasáhly střely vypálené izraelskými vojáky. Izraelská armáda sdělila, že incident vyšetřuje. Kdo je zodpovědný za smrt novinářky, podle ní zatím není možné říci. Transparentní, respektive nezávislé vyšetření tragické události požadují Washington a Brusel.

  Palestinská novinářka Širín abú Aklahová natáčela reportáž o razii izraelských vojáků ve městě Džanín. Podle palestinského ministerstva zdravotnictví a dalších novinářů Al-Džazíry ji střela zasáhla do hlavy a následně byla převezena v kritickém stavu do nemocnice, kde ji později prohlásili za mrtvou. Na videích z místa je vidět, že novinářka na sobě měla vestu s nápisem Press. Při střelbě byl zraněn i její kolega z palestinského listu Al-Kuds, Alí Samudí. Podle palestinského ministerstva zdravotnictví utrpěl střelné poranění zad, ale jeho stav je stabilní.

  Televize Al-Džazíra přerušila vysílání, aby oznámila novinářčinu smrt. Zároveň zveřejnila prohlášení, v němž vyzvala mezinárodní společenství, aby „odsoudilo a pohnalo izraelské okupační síly k odpovědnosti“ za to, že podle ní „úmyslně mířily a zabily naši kolegyni“. „Zavazujeme se, že pachatele poženeme před spravedlnost bez ohledu na to, jak moc se budou snažit zakrýt svůj zločin,“ uvedla stanice.

  Izraelská armáda uvedla, že vojáci vstoupili do uprchlického tábora v Džanínu a do nedalekého města Burkín, aby zatkli osoby podezřelé z terorismu. „Při operaci v džanínském uprchlickém táboře podezřelí vypálili na vojáky obrovské množství střel a vrhali výbušniny. (Izraelské) síly opětovaly palbu,“ uvedla armáda v prohlášení. Dodala, že „událost vyšetřuje a zabývá se možností, že novináře zasáhli palestinští střelci“. Později ale podle agentury AP vedení armády toto tvrzení vzalo zpět a uvedlo, že zatím není možné říci, čí střela novinářku zabila.

  „Na základě informací, které jsme shromáždili, se zdá pravděpodobné, že za novinářčinou nešťastnou smrt byli zodpovědní ozbrojení Palestinci, kteří v tu chvíli bezhlavě pálili,“ uvedl ještě před změnou armádního postoje izraelský premiér Naftali Bennett.

  Ředitel redakce Al-Džazíry v Ramalláhu Valíd Umary tuto možnost odmítl a uvedl, že Palestinci nestříleli.

  Izraelský ministr zahraničí Jair Lapid navrhl palestinské samosprávě společné pitevní vyšetření reportérčiny smrti. „Novináři musí být chráněni v oblastech konfliktů a my všichni máme zodpovědnost dobrat se pravdy,“ napsal na twitteru. Palestinci ale podle Izraele nabídku společného vyšetřování a pitvy odmítli.

  Palestinská autonomie, která spravuje části okupovaného Západního břehu Jordánu, zabití novinářky označila za „ohavný zločin“.

  V naprosté většině případů úmrtí Palestinců, které zaviní izraelští vojáci, vyšetřuje izraelská armáda. Lidskoprávní skupiny izraelské vojenský soudní systém, který zřídkakdy za smrt Palestinců obviní izraelské vojáky, ostře kritizují.

  Jednapadesátiletá Abú Aklahová se narodila v Jeruzalémě a pro Al-Džazíru začala pracovat v roce 1997. Pravidelně přinášela reportáže z Izraele, Západního břehu Jordánu a Pásma Gazy a pro miliony arabských televizních diváků byla známou tváří.

  Izraelské bezpečnostní složky v poslední době provádějí prakticky denně razie v Džanínu, který je považován za jednu z bašt palestinských radikálů. Izrael zintenzivnil vojenské akce na palestinských územích v souvislosti se sérií protiizraelských útoků, při kterých bylo od konce března zabito 19 lidí. Podle palestinského ministerstva zdravotnictví izraelské síly od konce března zabily 30 Palestinců. Jsou mezi nimi útočníci, ale také účastníci střetů a kolemjdoucí.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS