0.3 C
Czech
Pátek 27. února 2026
EkonomikaNizozemský regulátor: Apple porušuje hospodářskou soutěž

Nizozemský regulátor: Apple porušuje hospodářskou soutěž

Společnost Apple již byla za zneužívání svého dominantního postavení na trhu nejednou pokutována. Nizozemský regulátor v pátek uvedl, že společnost porušila tamní zákony o ochraně hospodářské soutěže a nařídil jí to napravit. Informuje o tom agentura Reuters.

Společnost Apple vyžaduje, aby vývojáři aplikací používali její systém platby a platili provize ve výši 15 až 30 % z transakcí. Vývojáři si tak nemohou svobodně zvolit, jaký způsob platby chtějí nabídnout svým zákazníkům. Tato praktika se stala předmětem zájmu regulačních orgánů i zákonodárců po celém světě, uvádí agentura.

Již v roce 2019 zahájil nizozemský antimonopolní úřad (ACM) vyšetřování, zdali jednání společnosti Apple nepředstavují zneužití dominantního postavení na trhu.

ACM se později zaměřilo především na seznamovací aplikace na trhu jako je například Tinder, jež v poslední době zažívá boom.

S příkazem vydaným ACM nesouhlasíme a podali jsme odvolání,“ uvedla společnost Apple v prohlášení.

Sdělila, že nemá dominantní postavení na trhu distribuce softwaru v Nizozemsku. Apple „investoval obrovské prostředky na pomoc vývojářům seznamovacích aplikací, aby se dostali k zákazníkům a prosperovali v App Store,“ dodala.

O tom, že ACM shledal praktiky společnosti Apple jako „protisoutěžní“ a nařídil změny, informovala exkluzivně agentura Reuters již v říjnu. Nicméně rozhodnutí bylo zveřejněno až tento pátek.

Regulátor tak nyní nařídil společnosti Apple, aby upravila podmínky ve svém obchodě App Store. Měla by poskytovatelům seznamovacích aplikací umožnit používat jiné platební systémy, dodává agentura.

Apple hrozí pokuta až 50 milionů eur

Pokud tak společnost Apple neučiní, hrozí jí pokuta až do výše 50 milionů eur, uvádí agentura Bloomberg. Dle úřadu Apple ukládá „nepřiměřené podmínky“. Změny má čas společnost zavést do 15. ledna.

Vítáme dnešní rozhodnutí rotterdamského soudu, který potvrdil rozhodnutí ACM, že nucené používání platebních systémů v aplikacích a další praktiky společnosti Apple porušují nizozemské a evropské právo hospodářské soutěže a musí být odstraněny do 15. ledna,“ uvedla skupina Match Group, jež je vlastníkem právě zmíněného Tinderu, v e-mailu pro agenturu Reuters.

Již dříve v tomto roce pokutovala Apple a Amazon kvůli údajnému porušení pravidel hospodářské soutěže Itálie. Na vině byla dohoda mezi technologickými giganty z roku 2018, která uvádí, že pouze vybraní prodejci mohou prodávat produkty Apple na Amazon.it.

Ve Francii pak v březnu loňského roku dostala společnost Apple rekordní pokutu 1,1 miliardy eur taktéž za porušování pravidel hospodářské soutěže, uvádí BBC.

Reklama

Doporučujeme

Doplňovací volby v Británii vyhráli Zelení, labouristé skončili třetí

Doplňovací parlamentní volby v obvodu Gorton a Denton v jihovýchodním Manchesteru vyhrála kandidátka Zelených Hannah Spencerová. Na druhém místě skončila protiimigrační Reform UK, vládní labouristi obsadili třetí místo. Podle agentury Reuters porážka ještě zvyšuje tlak na britského premiéra Keira Starmera, který čelí nepopularitě ve volebních průzkumech a kauzám spojeným s vazbami zástupců jeho strany na amerického sexuálního predátora Jeffreyho Epsteina.

Rusko zasáhlo přístavní infrastrukturu v Oděské oblasti i hotel v Sumách

Ruská armáda v noci na dnešek zasáhla přístavní infrastrukturu v Oděské oblasti na jihu Ukrajiny, oznámil ukrajinský vicepremiér Oleksij Kuleba. V centru Sum na severu země Rusko podniklo dva údery na hotel, podle úřadů se nikomu nic nestalo. Čtyři lidé jsou zranění po ruském dronovém útoku na město Vilňansk severovýchodně od Záporoží.

Jsme v otevřené válce. Pákistán zaútočil na Afghánistán

Začalo to bombardováním cílů v Afghánistánu pákistánským letectvem a přeshraničním útokem armády Tálibánu, který má nad zemí kontrolu. Islámábádu došla trpělivost, vyhlásil Kábulu „otevřenou válku“ a provedl letecké údery na několik míst v Afghánistánu. Írán, Rusko i další aktéři apelují na ukončení bojů.

Jednání USA a Íránu přinesla podle Ománu pokrok a budou brzy pokračovat

Dnešní nepřímá jednání Íránu a Spojených států o jaderném programu Teheránu v Ženevě přinesla pokrok a po domácích konzultacích budou brzy pokračovat. Oznámilo to podle agentury Reuters ománské ministerstvo zahraničí, které schůzku zprostředkovalo. To rovněž podle agentury AFP sdělilo, že se v příštím týdnu uskuteční ve Vídni technické diskuze mezi USA a Íránem.

Zemřel spolutvůrce seriálu Červený trpaslík Rob Grant

Fanoušci sci-fi komedie po celém světě přišli o výraznou tvůrčí osobnost. Rob Grant, spolutvůrce kultovního seriálu Červený trpaslík, zemřel ve věku 70 let. Za sebou zanechal silnou stopu v televizní i literární tvorbě.

Hillary Clinton před komisí: O Epsteinových zločinech jsem neměla tušení

Hillary Clinton vypovídala za zavřenými dveřmi před výborem Sněmovny reprezentantů, který prověřuje případ Jeffreyho Epsteina. Dle svého vyjádření si na něj nevzpomíná a s jeho aktivitami nemá nic společného. Zároveň obvinila republikány, že odvádějí pozornost od vazeb Donalda Trumpa.

Sopečný popel z Etny pomáhá polím místo skládek

Popel z aktivní sopky roky dusil sicilská města. Ucpával ulice, ničil zahrady a plnil skládky. Teď se karta obrací. Vědci i farmáři ukazují, že to, co padá z nebe, může půdu vyživit a ušetřit miliony.

EU podle Moskvy rozhodla omezit ruské zastoupení v Bruselu, Rusko prý odpoví

Evropská unie podle mluvčí ruského ministerstva zahraničí Mariji Zacharovové rozhodla o omezení počtu pracovníků ruského diplomatického zastoupení v Bruselu. Zacharovová řekla, že Rusko takový krok považuje za diskriminační a nenechá ho bez odpovědi. Rozhodnutí podle názoru Moskvy potvrdilo, že evropské pokusy účastnit se jednání o ukončení ruské války proti Ukrajině jsou neopodstatněné, napsala ruská agentura TASS.

Írán a USA v Ženevě pokračují v nepřímých jednáních o jaderném programu

Írán a Spojené státy dnes v Ženevě zahájily další kolo nepřímých jednání o jaderném programu Teheránu. Podle agentury AP jsou dnešní rozhovory zprostředkované Ománem poslední diplomatickou šancí, jak předejít konfliktu mezi těmito dvěma zeměmi. USA již do blízkovýchodního regionu vyslaly řadu válečných letadel a lodí, aby vyvinuly tlak na Teherán k uzavření dohody. Dnešní rozhovory byly podle agentur odpoledne zatím bez jasného důvodu přerušeny. Podle mluvčího íránského ministerstva zahraničí Esmaíla Baghaího se však delegace dnes ještě znovu sejdou, zřejmě okolo 17:30 až 18:00.

Bitcoin zůstává rozkolísaný, trh řeší cla a ETF

Bitcoin zůstává na konci února rozkolísaný a drží se v pásmu zhruba 60 až 70 tisíc dolarů. V posledních dnech byla cena pod tlakem hlavně ve chvílích, kdy se na trzích šíří averze k riziku a investoři omezují expozici vůči rizikovějším aktivům.

Hladina moří stoupá, u Grónska se ale i přes tající ledovce děje opak

Teploty rostou, ledovce tají a hladina moří stoupá. Jedná se o progresivní jev poháněný emisemi skleníkových plynů. Výjimkou je Grónsko, kde sice také led taje, ostrov ale naopak z moře vystupuje. Zdánlivě tak dochází k efektu klesající hladiny, i když by tomu mělo být naopak. Zabývala se tím nová studie.

Polsko stojí před nebezpečím války, varoval Sikorski před poslanci

Všichni si uvědomujeme ohrožení, situace je vážná, řekl šéf polské diplomacie Radoslaw Sikorski na úvod svého vystoupení před poslanci. Polsko, jehož vzdušný prostor loni na podzim narušily ruské drony, čelí sabotážím, žhářským útokům, záplavě dezinformací a až 2000 až 3000 kybernetickým útokům denně. Většinu se daří odrazit, ale míra tohoto jevu musí vyvolávat znepokojení, uvedl ministr podle serveru Onet.

Noční ruské útoky na Ukrajinu si vyžádaly desítky raněných

Rusko v noci na dnešek na Ukrajinu vyslalo 39 raket a 420 dronů a zraněny byly desítky lidí. Na síti X to dnes napsal ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Nejméně 16 zraněných, včetně dvou dětí, si v noci vyžádal ruský útok na Charkov, oznámili záchranáři. Ve městě Kryvyj Rih byli zraněni dva lidé, 89letý muž a 82letá žena, uvedl šéf správy Dněpropetrovské oblasti Oleksandr Hanža. Výbuchy byly během noci slyšet také v Kyjevě či Záporoží, kde úřady hlásí sedm raněných. Polsko kvůli rozsáhlému ruskému útoku na Ukrajinu preventivně vyslalo do vzduchu stíhačky a letoun včasné výstrahy, oznámilo velitelství ozbrojených sil.

Ministr financí Kanady: Musíme se s americkými cly smířit

Smiřme se s tím, že cla jsou cenou, kterou musíme zaplatit, pokud chceme obchodovat s USA. S takovými slovy reagoval na projev amerického prezidenta Donalda Trumpa o stavu unie kanadský ministr financí François-Philippe Champagne. Učinil tak poté, co Nejvyšší soud zrušil Trumpova cla ze „Dne osvobození“.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama