Více
  8.3 C
  Czech
  Úterý, 26 října, 2021

  Nizozemský premiér: Monarcha si může vzít osobu stejného pohlaví, nemusí se vzdát trůnu

  Reklama

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Stejnopohlavní sňatky možné i v nizozemské královské rodině. Tamní premiér Mark Rutte uvedl, že nizozemský monarcha si může vzít osobu jakéhokoli pohlaví, aniž by ztratil právo na trůn. Informuje o tom The Guardian a agentura Reuters.

  Nedávno vydaná kniha Amalia – Duty Calls od Petera Rehwinkela tvrdila, že staré nizozemské zákony dle všeho neumožňují sňatky osob stejného pohlaví pro panovnickou rodinu. To podnítilo otázky.

  Premiér Mark Rutte ale uvedl, že časy se změnily od doby, kdy se jeden z jeho předchůdců naposledy zabýval tímto problémem v roce 2000. Země manželství homosexuálních párů umožnila jako první, a to v roce 2001.

  V dopise pro parlament Rutte uvedl, že vláda věří, že si dědic může také vzít osobu stejného pohlaví. „Kabinet si nemyslí, že by následník trůnu nebo král měl abdikovat, pokud by si chtěl vzít partnera stejného pohlaví.

  Nicméně ve chvíli, kdy někdo z královské rodiny chce vstoupit do manželství, potřebuje souhlas parlamentu. V minulosti se tak někdy členové královské rodiny vzdali svého místa, aby si vzali někoho bez svolení.

  Dědičkou nizozemského trůnu je sedmnáctiletá princezna

  V současnosti zemi vládne nizozemský král Willem-Alexander, který se stal při svém zvolení ve 46 letech v roce 2013 nejmladším evropským monarchou. Jeho dědičkou je nyní sedmnáctiletá princezna Catharina-Amalia, o které zmíněná kniha pojednává.

  Začátkem tohoto roku se následnice holandského trůnu rozhodla, že nepřijme roční příspěvek ve výši 1,6 milionu eur. Na ten má nárok ve chvíli, kdy dovrší 18 let. Uvedla, že by se cítila „nepříjemně“.

  Amalia se k záležitosti možnosti stejnopohlavního manželství nijak nevyjádřila a o jejím osobním životě je známo jen málo, uvádí agentra Reuters.

  Co však dle Rutteho zůstává nevyřešeno je otázka dětí, a tedy následníka trůnu. Dle něho však nemá smysl se o tom teď pokoušet rozhodnout.

  Je to velmi závislé na skutečnostech a okolnostech konkrétního případu, jak můžete vidět při pohledu zpět na to, jak se rodinné právo může v průběhu času měnit,“ uvedl.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  Ukrajina hlásí rekordní počet obětí covidu-19

  Ukrajina hlásí rekordní počet obětí covidu za den. Plně očkováno je 17 procent obyvatel

  Ukrajinský ministr zdravotnictví na občany znovu apeloval, aby se nechali naočkovat proti covidu-19. V úterý země zaznamenala rekordních 734 úmrtí v souvislosti s onemocněním za den, přičemž počet hospitalizací vzrostl ve srovnání s předchozím týdnem o více než pětinu.
  Demonstrant v Chartúmu mává vlajkou

  Při protestech proti vojenskému převratu v Súdánu přišlo o život nejméně sedm lidí

  Súdánská armáda v pondělí převzala moc od přechodné vlády, přičemž premiéra Abdalláha Hamduka vojáci odvezli na neznámé místo. Podle tamního ministerstva zdravotnictví během následných protestů bylo při střetech mezi vojáky a demonstranty zastřeleno sedm lidí a 140 dalších utrpělo zranění.
  německá teroristka odsouzena jennifer wenisch

  Německá islamistka dostala deset let za usmrcení dítěte

  Německá muslimská konvertitka, která se v Iráku přidala k ISIS, byla v Mnichově uvězněna na 10 let za vraždu jezídské dívky, kterou si s manželem koupili jako otrokyni.
  povinné očkování zdravotníků

  Velká Británie zvažuje povinné očkování pro všechny zdravotníky

  Britský ministr zdravotnictví Sajid Javid se kloní k zavedení povinného očkování proti covidu pro všechny zdravotníky. Covidová čísla se v Británii zvyšují i přes osmdesátiprocentní proočkovanost, opatření by se tak mělo podle ministra týkat všech zaměstnanců Národní zdravotní služby (NHS).
  Richard Ratcliffe

  Podruhé drží hladovku. Snaží se osvobodit manželku z íránského vězení

  Britsko-íránská humanitární pracovnice Nazanin Zaghari-Ratcliffe byla podruhé za sebou uvězněna v Íránu. Před více než týdnem ji íránský odvolací soud potvrdil roční trest odnětí svobody. Její manžel tak na protest drží druhou hladovku.
  Puč v Súdánu

  Puč v Súdánu: Vojáci zadrželi premiéra a několik členů kabinetu, dochází k výpadkům internetu

  Armádní síly v Súdánu v pondělí zadržely premiéra Abdalláha Hamduka, kterého převezly na neznámé místo, dále většinu členů vlády a řadu dalších vysoce postavených politiků a úředníků. Tamní ministerstvo informací tyto kroky označilo za vojenský převrat.
  Reklama

  Napište svůj komentář

  Napište komentář!
  Zde prosím zadejte své jméno

  Reklama
  Reklama