Více
  7.6 C
  Czech
  Úterý, 26 října, 2021

  Amsterdam se omluvil za obchodování s otroky v dobách koloniální vlády

  Reklama

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Starostka Amsterdamu Femke Halsemaová se ve čtvrtek omluvila za úlohu holandského hlavního města během obchodu s otroky v dobách koloniální vlády.

  Ve jménu (našeho) města se omlouvám za aktivní zapojení amsterdamské městské rady do komerčního systému koloniálního otrokářství a globálního obchodování s lidmi zredukována na otroctví,“ uvedla Halsemaová.

  Nastal čas integrovat obrovskou nespravedlnost koloniálního otrokářství do identity našeho města,“ řekla starostka Amsterdamu v projevu u příležitosti 158. výročí od zrušení otrokářství v bývalé holandské kolonii Surinam v Jižní Americe a v karibské části nizozemského království, ke kterému došlo 1. července 1863.

  Holandští obchodníci a lodě se od 17. století až po zrušení otroctví v roce 1863 zapojili do obchodu s otroky a majitelé plantáží v holandských koloniích využívali otroků na práci.

  Provincie Holland, jejíž součástí je i Amsterdam, byla „hlavním hráčem v obchodování a vykořisťování otroků,“ připomněla tamní starostka. V 18. století podle ní „40 procent ekonomického růstu pocházelo z otroctví„. „A v Amsterdamu téměř každý vydělával peníze díky kolonii Surinam,“ dodala. Profitovat měla zejména městská rada, která byla spoluvlastníkem této kolonie a rovněž se podílela na její zprávě.

  V Nizozemsku, jakož i v jiných evropských zemích, se diskuse o otrokářství a koloniální minulosti Evropy rozproudila zejména v souvislosti s protesty hnutí Black Lives Matter bojujícího za práva Afroameričanů v USA.

  Nizozemská metropole je prvním městem v zemi, které se omluvilo za svou roli v obchodování s otroky. Následovat by mohly Rotterdam, Utrecht či Haag, kde se o tomto tématu rovněž diskutuje.

  Za svou roli v otrokářství se Nizozemsko na národní úrovni dosud oficiálně neomluvilo. Odcházející premiér Mark Rutte argumentoval tím, že období otrokářství je dávnou minulostí a debata o případném ospravedlnění by mohla vyvolat napětí ve společnosti.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  Ukrajina hlásí rekordní počet obětí covidu-19

  Ukrajina hlásí rekordní počet obětí covidu za den. Plně očkováno je 17 procent obyvatel

  Ukrajinský ministr zdravotnictví na občany znovu apeloval, aby se nechali naočkovat proti covidu-19. V úterý země zaznamenala rekordních 734 úmrtí v souvislosti s onemocněním za den, přičemž počet hospitalizací vzrostl ve srovnání s předchozím týdnem o více než pětinu.
  Demonstrant v Chartúmu mává vlajkou

  Při protestech proti vojenskému převratu v Súdánu přišlo o život nejméně sedm lidí

  Súdánská armáda v pondělí převzala moc od přechodné vlády, přičemž premiéra Abdalláha Hamduka vojáci odvezli na neznámé místo. Podle tamního ministerstva zdravotnictví během následných protestů bylo při střetech mezi vojáky a demonstranty zastřeleno sedm lidí a 140 dalších utrpělo zranění.
  německá teroristka odsouzena jennifer wenisch

  Německá islamistka dostala deset let za usmrcení dítěte

  Německá muslimská konvertitka, která se v Iráku přidala k ISIS, byla v Mnichově uvězněna na 10 let za vraždu jezídské dívky, kterou si s manželem koupili jako otrokyni.
  povinné očkování zdravotníků

  Velká Británie zvažuje povinné očkování pro všechny zdravotníky

  Britský ministr zdravotnictví Sajid Javid se kloní k zavedení povinného očkování proti covidu pro všechny zdravotníky. Covidová čísla se v Británii zvyšují i přes osmdesátiprocentní proočkovanost, opatření by se tak mělo podle ministra týkat všech zaměstnanců Národní zdravotní služby (NHS).
  Richard Ratcliffe

  Podruhé drží hladovku. Snaží se osvobodit manželku z íránského vězení

  Britsko-íránská humanitární pracovnice Nazanin Zaghari-Ratcliffe byla podruhé za sebou uvězněna v Íránu. Před více než týdnem ji íránský odvolací soud potvrdil roční trest odnětí svobody. Její manžel tak na protest drží druhou hladovku.
  Puč v Súdánu

  Puč v Súdánu: Vojáci zadrželi premiéra a několik členů kabinetu, dochází k výpadkům internetu

  Armádní síly v Súdánu v pondělí zadržely premiéra Abdalláha Hamduka, kterého převezly na neznámé místo, dále většinu členů vlády a řadu dalších vysoce postavených politiků a úředníků. Tamní ministerstvo informací tyto kroky označilo za vojenský převrat.
  Reklama
  Reklama
  Reklama