Reklama

Nizozemský parlament označil zacházení s ujgurskou menšinou v Číně za genocidu

Reklama

NEJČTENĚJŠÍ

První evropskou zemí, jež přijala ve čtvrtek nezávazné usnesení ohledně čínského zacházení s ujgurskou menšinou, se stalo Nizozemí. Země označila přístup Číny k této menšině za genocidu. Informovala o tom agentura Reuters.

Dle aktivistů a odborníků z OSN je nejméně jeden milion muslimských Ujgurů zadržován v táborech v oblasti Xinjiang (Sin-ťiang). Čína je viněna některými politickými osobnostmi i aktivisty, že v táborech dochází k mučení, nuceným pracím i sterilizacím. Země však jakékoliv porušení lidských práv v táborech popírá. Dle ní tábory poskytují Ujgurům odborné vzdělání a jsou nezbytné v boji proti extremismu.

Nizozemí se ale nyní stalo první evropskou zemí, jejíž parlament schválil nezávislé usnesení, na základě něhož je čínský přístup k ujgurské menšině označován za genocidu. „V Číně dochází ke genocidě na ujgurské menšině,“ uvedlo Nizozemí. Parlament však přímo nemluví o odpovědnosti čínské vlády.

Dle čínského velvyslanectví v nizozemském Haagu však nizozemský parlament „úmyslně pošpinil Čínu a hrubě zasáhl do vnitřních záležitostí země“. Velvyslanectví uvedlo, že jakýkoliv náznak, že se v Xinjiangu jedná o genocidu, je lež. Dle něho populace Ujgurů v Xingjiangu v posledních letech roste a těší se vyšší životní úrovni a delší délce života. Obdobně se vyjádřil i čínský velvyslanec při OSN. Ten západní mocnosti obvinil z používání ujgurského problému k zasahování do vnitřních záležitostí Číny.

zákonodárce Sjoerd Sjoerdsma také navrhl, aby byly zimní olympijské hry roku 2022 z Pekingu PŘESUNUTY.

Nizozemí dodává, že dle rezoluce Valného shromáždění OSN 260, známé jako Úmluva o zabránění a trestání zločinu genocidia, pod to kroky čínské vlády spadají. Příkladem jmenuje opatření na prevenci porodů a také tábory zaměřené na trest.

„Situace Ujgurů je důvodem k velkému znepokojení,“ uvedl ministr zahraničí Stef Blok. Dodal, že vláda nechtěla použít termín genocida, neboť situace takto nebyla deklarována OSN ani mezinárodním soudem. Dodal ale, že Nizozemsko doufá, že v této záležitosti bude spolupracovat s jinými národy.

Autorem usnesení je zákonodárce jménem Sjoerd Sjoerdsma, který také navrhl, aby byly zimní olympijské hry roku 2022 z Pekingu přesunuty. „Uznání zvěrstev, která se dějí vůči Ujgurům v Číně za to, čím jsou, tedy genocidu, brání světu dívat se opačným směrem a nutí nás k akci,“ odpověděl na dotaz agentury Reuters.

Sledujte nás na sítích

Napište svůj komentář

Napište komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Reklama
Reklama
Reklama