Více
  8.3 C
  Czech
  Úterý, 26 října, 2021

  Nizozemský parlament označil zacházení s ujgurskou menšinou v Číně za genocidu

  Reklama

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  První evropskou zemí, jež přijala ve čtvrtek nezávazné usnesení ohledně čínského zacházení s ujgurskou menšinou, se stalo Nizozemí. Země označila přístup Číny k této menšině za genocidu. Informovala o tom agentura Reuters.

  Dle aktivistů a odborníků z OSN je nejméně jeden milion muslimských Ujgurů zadržován v táborech v oblasti Xinjiang (Sin-ťiang). Čína je viněna některými politickými osobnostmi i aktivisty, že v táborech dochází k mučení, nuceným pracím i sterilizacím. Země však jakékoliv porušení lidských práv v táborech popírá. Dle ní tábory poskytují Ujgurům odborné vzdělání a jsou nezbytné v boji proti extremismu.

  Nizozemí se ale nyní stalo první evropskou zemí, jejíž parlament schválil nezávislé usnesení, na základě něhož je čínský přístup k ujgurské menšině označován za genocidu. „V Číně dochází ke genocidě na ujgurské menšině,“ uvedlo Nizozemí. Parlament však přímo nemluví o odpovědnosti čínské vlády.

  Dle čínského velvyslanectví v nizozemském Haagu však nizozemský parlament „úmyslně pošpinil Čínu a hrubě zasáhl do vnitřních záležitostí země“. Velvyslanectví uvedlo, že jakýkoliv náznak, že se v Xinjiangu jedná o genocidu, je lež. Dle něho populace Ujgurů v Xingjiangu v posledních letech roste a těší se vyšší životní úrovni a delší délce života. Obdobně se vyjádřil i čínský velvyslanec při OSN. Ten západní mocnosti obvinil z používání ujgurského problému k zasahování do vnitřních záležitostí Číny.

  zákonodárce Sjoerd Sjoerdsma také navrhl, aby byly zimní olympijské hry roku 2022 z Pekingu PŘESUNUTY.

  Nizozemí dodává, že dle rezoluce Valného shromáždění OSN 260, známé jako Úmluva o zabránění a trestání zločinu genocidia, pod to kroky čínské vlády spadají. Příkladem jmenuje opatření na prevenci porodů a také tábory zaměřené na trest.

  „Situace Ujgurů je důvodem k velkému znepokojení,“ uvedl ministr zahraničí Stef Blok. Dodal, že vláda nechtěla použít termín genocida, neboť situace takto nebyla deklarována OSN ani mezinárodním soudem. Dodal ale, že Nizozemsko doufá, že v této záležitosti bude spolupracovat s jinými národy.

  Autorem usnesení je zákonodárce jménem Sjoerd Sjoerdsma, který také navrhl, aby byly zimní olympijské hry roku 2022 z Pekingu přesunuty. „Uznání zvěrstev, která se dějí vůči Ujgurům v Číně za to, čím jsou, tedy genocidu, brání světu dívat se opačným směrem a nutí nás k akci,“ odpověděl na dotaz agentury Reuters.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  Ukrajina hlásí rekordní počet obětí covidu-19

  Ukrajina hlásí rekordní počet obětí covidu za den. Plně očkováno je 17 procent obyvatel

  Ukrajinský ministr zdravotnictví na občany znovu apeloval, aby se nechali naočkovat proti covidu-19. V úterý země zaznamenala rekordních 734 úmrtí v souvislosti s onemocněním za den, přičemž počet hospitalizací vzrostl ve srovnání s předchozím týdnem o více než pětinu.
  Demonstrant v Chartúmu mává vlajkou

  Při protestech proti vojenskému převratu v Súdánu přišlo o život nejméně sedm lidí

  Súdánská armáda v pondělí převzala moc od přechodné vlády, přičemž premiéra Abdalláha Hamduka vojáci odvezli na neznámé místo. Podle tamního ministerstva zdravotnictví během následných protestů bylo při střetech mezi vojáky a demonstranty zastřeleno sedm lidí a 140 dalších utrpělo zranění.
  německá teroristka odsouzena jennifer wenisch

  Německá islamistka dostala deset let za usmrcení dítěte

  Německá muslimská konvertitka, která se v Iráku přidala k ISIS, byla v Mnichově uvězněna na 10 let za vraždu jezídské dívky, kterou si s manželem koupili jako otrokyni.
  povinné očkování zdravotníků

  Velká Británie zvažuje povinné očkování pro všechny zdravotníky

  Britský ministr zdravotnictví Sajid Javid se kloní k zavedení povinného očkování proti covidu pro všechny zdravotníky. Covidová čísla se v Británii zvyšují i přes osmdesátiprocentní proočkovanost, opatření by se tak mělo podle ministra týkat všech zaměstnanců Národní zdravotní služby (NHS).
  Richard Ratcliffe

  Podruhé drží hladovku. Snaží se osvobodit manželku z íránského vězení

  Britsko-íránská humanitární pracovnice Nazanin Zaghari-Ratcliffe byla podruhé za sebou uvězněna v Íránu. Před více než týdnem ji íránský odvolací soud potvrdil roční trest odnětí svobody. Její manžel tak na protest drží druhou hladovku.
  Puč v Súdánu

  Puč v Súdánu: Vojáci zadrželi premiéra a několik členů kabinetu, dochází k výpadkům internetu

  Armádní síly v Súdánu v pondělí zadržely premiéra Abdalláha Hamduka, kterého převezly na neznámé místo, dále většinu členů vlády a řadu dalších vysoce postavených politiků a úředníků. Tamní ministerstvo informací tyto kroky označilo za vojenský převrat.
  Reklama
  Reklama
  Reklama