Německo zakáže další spolky považované za antisemitské. Dnes to v parlamentu během pietní rozpravy o ochraně Židů v Německu prohlásila spolková ministryně vnitra Nancy Faeserová. Zdůraznila, že nenávist vůči Židům Německo nebude a nesmí tolerovat, protože představuje útok na svobodnou německou společnost. Německo si připomíná 85. výročí takzvané Křišťálové noci, kdy nacisté v Německu v noci z 9. na 10. listopadu 1938 rozpoutali protižidovský pogrom.
„Už jsme zakázali aktivity (palestinského islamistického hnutí) Hamásu a organizace Samidún. Chci vás ujistit, že pracujeme na dalších zákazech,“ řekla Faeserová.
Chancellor Olaf Scholz said he was "ashamed and outraged" at a recent wave of #antisemitic incidents in Germany, warning Berlin would not tolerate such anti-Jewish hatred as he marked the 85th anniversary of the Nazis' #Kristallnacht pogrom.https://t.co/49QzDeO8Df
— The Jerusalem Post (@Jerusalem_Post) November 9, 2023
Hnutí Hamás již v minulosti zařadila Evropská unie na seznam teroristických organizací, což ovlivnilo i německé zákony. Ještě před zákazem aktivit, který Faeserová vyhlásila před týdnem, bylo v Německu zapovězeno vyvěšování vlajek a symbolů Hamásu. Zákaz aktivit tak znamenal především znemožnění veškerých akcí ve prospěch tohoto hnutí. V Německu zakázaná organizace Samidún se označuje jako podpůrná síť pro palestinské vězně, podle Faeserové ale pod tímto krytím šířila protiizraelskou a protižidovskou propagandu.
Dnešní piety k výročí nacisty rozpoutaného pogromu se konají v době, kdy se v Německu vzedmula vlna protižidovských nálad. Stalo se tak následkem říjnového napadení Izraele Hamásem, který zabil 1400 lidí a 240 jich unesl. Izrael odpověděl nejprve bombardováním a pak pozemní operací v Pásmu Gazy. Proti izraelskému postupu v Německu pravidelně demonstrují tisíce lidí, manifestace na podporu Palestinců se ale často mění v antisemitské akce s násilnostmi. Židovské organizace v Německu upozorňují, že Židé v zemi opět čelí nenávisti a útokům.
Faeserová ihned po útoku Hamásu na Izrael nařídila přísnější ostrahu židovských objektů a organizací, kterou Německo nyní k výročí pogromu z roku 1938 výrazně zintenzivnilo. Ministryně dnes v parlamentu prohlásila, že není možné od antisemitských projevů v Německu odvracet zrak.
„Každý útok na vás je útokem na naši svobodnou společnost,“ řekla Faeserová o protižidovských incidentech v Německu. „Židy musíme chránit, je to naše společnost,“ uvedla. „Když se židovské děti bojí jít do školky, tak mi to láme srdce. Stydím se za to,“ poznamenala. Slíbila také, že ti, kdo zastávají antisemitské postoje, ponesou odpovědnost, protože takové chování nelze hájit odkazem na svobodu projevu.
Faeserová poukázala na to, že Německo má historický závazek Židy chránit, protože rozpoutalo holokaust. „Dnes si připomínáme černý den, začátek největšího zločinu proti lidskosti v historii – šoa,“ řekla o holokaustu, kterému padlo za oběť přes šest milionů Židů. „Už nikdy se nesmí zopakovat to, co se za 12 let naší (nacistické) historie stalo, co Německo a Němci udělali, co dovolili, aby se stalo, a nad čím mlčeli,“ řekla.
Dnešní pietní rozpravy v parlamentu se zúčastnili mimo jiné kancléř Olaf Scholz, izraelský velvyslanec v Německu Ron Prosor, předseda Ústřední rady Židů v Německu Josef Schuster a 102letá přeživší holokaustu Margot Friedländerová.