Reklama

Německo chce očkovat vakcínou od AstraZenecy i mladší, dosud využilo jen 15 procent zásob

Reklama

NEJČTENĚJŠÍ

Několik spolkových zemí Německa v neděli apelovalo, aby byla nevyužitá vakcína proti covidu-19 od AstraZenecy podána mladším lidem. Nízká míra využití dostupných dávek v zemi pramení mimo jiné z obav z vedlejších účinků a účinnosti, stejně jako z doporučení, podle něhož by měla být nabídnuta pouze lidem ve věku do 65 let. V neděli o tom informovala agentura Reuters.

Německé ministerstvo zdravotnictví tento týden uvedlo, že dosud bylo využito pouze 15 procent z dávek vakcíny od AstraZenecy, které jsou k dispozici. Potvrdily se tak obavy, že Němci se přiklání k vakcínám od jiných firem a tím zpomalují očkovací proces.

Starší lidé jsou očkováni prioritně, ale Německo doporučilo, aby byla vakcína od AstraZenecy podávána pouze osobám ve věku 18 až 64 let. Regulační orgány EU vakcínu hodnotí jako bezpečnou pro všechny.

Ministerští předsedové Bádenska-Württemberska, Bavorska a Saska v neděli pro německý tisk řekli, že pokud dávky vyčleněné pro starší obyvatele zůstanou nevyužité, měl by být zmírněn program stanovení priorit. Mladší skupiny obyvatel by tak měli možnost očkování dříve, než se původně plánovalo.

„Nemůžeme si dovolit čekat a nepoužívat vakcínu, protože někteří z těch, kteří na ni mají nárok, ji odmítají,“ řekl pro Welt am Sonntag ministerský předseda Bádenska-Württemberska Winfried Kretschmann. Bavorský premiér Markus Söder učinil podobné prohlášení pro Bild am Sonntag a saský předseda vlády Michael Kretschmer pro Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung.

Zdravotnické úřady v některých evropských zemích včetně Německa také čelí odporu vůči vakcíně od společnosti AstraZeneca poté, co vedlejší účinky jako horečka a bolest svalů donutily některé pracovníky z první linie dočasně zůstat doma. Další vakcíny proti covidu-19, které schválila Evropská léková agentura (EMA), tedy ty od společností Pfizer/BioNTech a Moderna, jsou spojovány s podobnými dočasnými vedlejšími účinky.

Podle Wielera vakcína od AstraZenecy svou účinnost již prokázala

Německá vláda v pátek vyzvala veřejnost k využití možnosti očkování vakcínou AstraZenecy. Lothar Wieler, šéf spolkového ústavu pro kontrolu a prevenci nemocí Institutu Roberta Kocha, prohlásil, že údaje z Británie a Izraele ukazují, že je „velmi, velmi účinná“.

Doporučení, aby vakcína byla poskytována pouze osobám mladším 65 let, přišla od německé skupiny odborníků na používání vakcín (STIKO). Šéf STIKO, Thomas Mertens, v pátek uvedl, že své doporučení komise velmi brzy aktualizuje.

Sledujte nás na sítích

Napište svůj komentář

Napište komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Reklama
Reklama
Reklama