Reklama

Některé politické strany Severního Irska podniknou právní kroky proti části dohody o brexitu

NEJČTENĚJŠÍ

Jedny z největších politických stran v Severním Irsku uvedly v sobotu dle agentury Reuters, že se její členové chystají podniknout právní kroky zpochybňující část dohody o brexitu s Evropskou unií. Protokol o Severním Irsku dle nich poškozuje obchod.

Reklama

Členové Demokratické unionistické strany (DUP) a Ulsterské unionistické strany (UUP) jsou další z osobností, které se chystají zpochybnit protokol o Severním Irsku, který je součástí mezinárodní dohody o brexitu.

Cílem protokolu je chránit jednotný trh Evropské unie, jehož součástí zůstalo Severní Irsko, a brání zpřísnění pozemní hranice na irském ostrově. Protokol, který vstoupil v platnost na začátku roku, ale vytvořil obchodní bariéry mezi Severním Irskem a zbytkem Spojeného království. Dodávky do Severního Irska tak byly ze strany některých britských společností zastaveny a regály některých supermarketů tak zely prázdnotou.

DUP uvedla, že několik jejích vysoce postavených členů se připojí k „dalším podobně smýšlejícím unionistům“. Společně se v soudním přezkumném řízení chystají zpochybnit slučitelnost protokolu o Severním Irsku se Zákonem o Unii z roku 1800, Zákonem o Severním Irsku z roku 1998 či Belfastskou dohodou, která ukončila třicet let trvající konflikt v Severním Irsku. Strana to uvedla ve svém prohlášení.

„Ani Shromáždění Severního Irska, vláda Severního Irska ani obyvatelé Severního Irska nesouhlasili se zavedením protokolu nebo s omezením toku zboží z GB do NI kontrolami,“ uvedla lídryně DUP a první ministryně Severního Irska Arlene Foster. Uvedla také, že že zpochybní protokol u soudů, v parlamentu, Stormontu (severoirský parlament), i v Bruselu.

Reklama

Ulsterská unionistická strana pak ve svém prohlášení uvedla, že „se bude snažit prozkoumat všechny politické a právní možnosti, jak zrušit protokol o Severním Irsku“. Lídr UUP Steve Aiken dodal pro BBC, že absurdity protokolu se dotýkají všech lidí v Severním Irsku. „Je třeba podniknout veškeré legitimní kroky k vypořádání se s touto velmi nerovnou, nepřiměřenou a rozdělující smlouvou,“ uvedl.

Unionisté chtějí, aby byl protokol zrušen, protože tvrdí, že poškozuje obchod a ohrožuje místo Severního Irska ve Spojeném království.

Soudní přezkumné řízení podporuje i strana Tradiční unionistický hlas (TUV), bývalý europoslanec Ben Habib či bývalá poslankyně labouristů Kate Hoey.

Sociálně demokratická a labouristická strana (SDLP), která vedla kampaň proti brexitu, uvedla, že strany musí spolupracovat, aby protokol fungoval. Právní kroky tak popsala jako „neuvážené“. „Jsem si jistý, že soudy rozhodnou o tom, co už všichni, včetně DUP, víme. Protokol je nezbytný kvůli tvrdému brexitu, který podporovali,“ uvedl lídr strany Colum Eastwood.

Sledujte nás na sítích

Napište svůj komentář

Napište komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama