MagazínNejužší dům v Londýně je na prodej, stojí necelý milion liber

Nejužší dům v Londýně je na prodej, stojí necelý milion liber

Nemovitost označovaná jako pravděpodobně nejužší dům v Londýně je k dispozici ke koupi. Bývalý obchod s klobouky dnes vyjde na 950 000 liber (27,8 milionu korun), informovaly stanice CNN a Euronews.

Neobvyklá pětipodlažní nemovitost se nachází mezi lékařskou ordinací a kadeřnickým salonem ve čtvrti Shepherd’s Bush v západní části Londýna.

Dům o rozloze 96 metrů čtverečních má na šířku v nejužším místě pouhých 160 centimetrů, uvedl realitní agent ze společnosti Winkworth, která má nemovitost ve svém portfoliu.

„V Londýně nejsou žádné domy, které mají 5 stop a 6 palců. V Londýně jsou domy, které jsou pětipodlažní, ale nemají tak jedinečný prostor, takovou individualitu a historii jako tento dům.“

Budova byla původně viktoriánským kloboučnictvím se skladem zboží a obytnými prostorami v horních patrech. Tato historie sahá na konec 19. nebo počátek 20. století.

„Dům je jednoduše tak výjimečný, protože je jedinečný,“ vysvětlil David Myers z realitní kanceláře, který se zabývá prodejem.

Unikátní nemovitost se dvěma ložnicemi, kterou přestavěl německý módní fotograf Juergen Teller, je vybavena originální koupelnou ve stylu art deco.

 „Objekt svou cestu zahájil jako obchod s klobouky, byl transformován módním fotografem a nyní je dokonalým designovým domem,“ prohlásil Myers.

Ve spodní části domu se nachází kuchyň, jídelna a skleněné dveře vedoucí do terasové zahrady. V prvním patře je obývací pokoj, z něhož se vine točité schodiště do druhého patra s pracovnou, ložnicí a střešní terasou. Ve třetím patře je umístěna koupelna a šatna. Na konci dne je třeba vystoupat až do nejvyššího patra s hlavní ložnicí.

„Interiérový design objektu odpovídá přístupu jako u luxusní jachty na míru, kde musíte z malých prostor vytěžit maximum,“ uvedla realitní kancelář.

Tenký dům je v Londýně něco zvláštního, ale mimořádně úzké domy jsou již dlouhou dobu součástí zemí, kde je půda zdaněna podle šířky, jako je Vietnam a Nizozemsko. Průkopníkem v této oblasti je pak Japonsko.

Cenovka ve výši téměř milion liber sice znamená, že nemovitost zdaleka nepatří mezi cenově dostupné, malé domy jsou však stále oblíbenější. Architekti tak reagují na vysoké životní náklady a rostoucí hustotu zalidnění, stejně jako na snahu o zjednodušení života.

Doporučujeme

Ohnivý mrak nad Francií může usnadnit šíření lesních požárů

Rozsáhlé lesní požáry na jihozápadě Francie dál ohrožují okolí města Bordeaux. Úřady kvůli rychle se šířícím plamenům evakuovaly desetitisíce lidí a nevylučují ani další rozšiřování bezpečnostních opatření. Hasiči zároveň čelí neobvyklému jevu, který podle nich situaci výrazně komplikuje. Nad požáry se totiž vytvořily takzvané pyrokumulonimby, tedy oblaka vznikající přímo působením intenzivního ohně.

Ruské údery na obec v Charkovské oblasti zabily tři lidi

Nejméně tři lidé zemřeli při nočních ruských útocích na obec Balaklija v ukrajinské Charkovské oblasti, uvedl dnes šéf městské vojenské správy Vitalij Karabanov. Ukrajinské letectvo ráno oznámilo, že Rusko v noci útočilo na Ukrajinu čtyřmi střelami a 101 bezpilotními letouny, přičemž obrana zneškodnila 66 dronů. Informuje také o zásazích 18 blíže neupřesněných míst 29 ruskými drony a jednou střelou.

Na Tchaj-wanu objevili jedny z nejvyšších stromů Asie

V odlehlých horách Tchaj-wanu se ukrývají pralesy, které patří k nejcennějším lesním ekosystémům na světě. Vědcům se po letech náročného pátrání podařilo objevit jedli tchajwanskou vysokou 84,1 metru, která je dnes považována za nejvyšší známý strom ve východní Asii. Výzkum zároveň odhalil rozsáhlé porosty obřích stromů s mimořádnou schopností ukládat uhlík.

Počet obětí rychle se šířící eboly v Kongu přesáhl 1800

Počet obětí rychle se šířící eboly v Kongu přesáhl 1800, zatímco počet potvrzených případů vzrostl na téměř 4000. Informovala o tom dnes agentura Reuters s odkazem na konžské úřady.

Krvavá lázeň ve Visa: O práci přijdou tisíce zaměstnanců

Společnost Visa oznámila rozsáhlé propouštění, které zasáhne přibližně 2 600 zaměstnanců po celém světě. Součástí opatření je také zrušení 320 pracovních míst v kalifornském Foster City, kde firma provozuje významné technologické centrum. Vyplývá to z dokumentů předložených úřadům státu Kalifornie.

Tchaj-wan zahájil každoroční vojenské cvičení proti hrozbám Číny

Tchaj-wan v noci na dnešek zahájil každoroční vojenské cvičení, jehož cílem je simulovat reakci na možnou čínskou invazi na ostrov, který Peking pokládá za součást svého území. Desetidenní manévry se budou konat na různých místech po celém ostrově, informovala agentura AP.

Japonská Hirošima si připomněla 81. výročí svržení atomové bomby

Hirošima si dnes připomněla 81. výročí svržení atomové bomby na toto západojaponské město. Spojené státy se tím tehdy snažily přimět Japonsko ke kapitulaci na konci druhé světové války. Starosta města Kazumi Macui při této příležitosti kritizoval světové velmoci za vedení válek a vyzval je, aby přestaly ospravedlňovat držení jaderných zbraní jako odstrašující prostředek, napsala agentura AP.

Írán: USA jsou ochotny vrátit se ke svým závazkům. Přímá jednání ale Teherán popírá

Íránský náměstek ministra zahraničí Kazem Gharibabadi prohlásil, že Spojené státy jsou ochotny vrátit se ke svým závazkům. Popřel však tvrzení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že mezi Washingtonem a Teheránem probíhají přímá jednání. Došlo ke konfrontaci mezi Trumpem a ministrem obrany Petem Hegsethem.

Rusko hlásí zneškodnění 605 ukrajinských dronů během noci

Ruská protivzdušná obrana v noci na dnešek zneškodnila 605 ukrajinských dronů nad téměř dvěma desítkami ruských regionů, anektovaným poloostrovem Krymem a vodami Azovského i Černého moře. Podle státní tiskové agentury TASS to ráno uvedlo ministerstvo obrany v Moskvě. O případných škodách se nezmiňuje.

Černé vdovy: Ženy v Rusku lákají rekruty do sňatků. Když padnou, dostanou odškodnění

Kreml po ruské invazi na Ukrajinu v roce 2022 aktivně povzbuzoval nové rekruty k sňatkům. Ruský prezident Vladimir Putin se tak snažil prosazovat tradiční hodnoty uprostřed hrozící demografické krize. Dnes toho zneužívají takzvané „černé vdovy“ – ženy, které si narychlo vezmou rekruta, a když padne v boji, usilují o odškodnění.

V Libanonu zahynuli dva izraelští vojáci, čtyři byli vážně zraněni

Na jihu Libanonu zemřeli dva izraelští vojáci, čtyři byli vážně zraněni, informovala dnes podle tiskových agentur izraelská armáda. Izrael obvinil militantní hnutí Hizballáh z porušení příměří a udeřil na jižní Libanon; tento vývoj ohrožuje probíhající mírové rozhovory, napsal web The Times of Israel (ToI).

Na německém letišti byl nalezen dron s výbušninami

Na letišti Lipsko Halle našli zaměstnanci nedaleko vzletové dráhy dron s výbušninou. Německé úřady označily incident za nový typ bezpečnostní hrozby a zahájily protiteroristické vyšetřování. Během události navíc nákladní letadlo narazilo do dosud neznámého objektu.

Německý soud potrestal mladé extremisty za útoky na uprchlická zařízení

Soud v Hamburku poslal do vězení mladé členy krajně pravicové skupiny Letzte Verteidigungswelle. Podíleli se na útocích proti uprchlickým zařízením a levicovým institucím. Tresty dosahují až pěti let.

Vrtulník s Trumpem se nakrátko dostal příliš blízko k civilnímu letadlu

Vojenský vrtulník s americkým prezidentem Donaldem Trumpem se v úterý nakrátko dostal příliš blízko k dopravnímu letadlu, které startovalo z washingtonského letiště Ronalda Reagana, uvedl dnes americký Federální úřad pro letectví (FAA). Podle Bílého domu Trump nebyl v nebezpečí. Informuje o tom agentura Reuters, podle které i tak incident vzbuzuje vážné otázky, proč bylo letadlu umožněno odstartovat. Národní úřad pro bezpečnost v dopravě (NTSB) zvažuje, jestli zahájí vyšetřování.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama