menu

21.3 C
Czech
Středa 29. května 2024

Muskův start-up obdržel od investorů 6 miliard dolarů na vývoj AI

Elon Musk obdržel šest miliard dolarů (136 miliard korun) na svůj nový start-up xAI, s nímž chce konkurovat společnosti OpenAI. Obnos poslouží k vývoji nových technologií, budování infrastruktury a uvádění prvních produktů na trh. Miliardář slíbil oznámení dalších novinek v příštích týdnech.

Komise pro cenné papíry a burzy schválila 8 etherových ETF

Komise pro cenné papíry a burzy ve čtvrtek podepsala návrhy na etherové ETF, čímž se jejich potenciální uvedení na trh o krok přiblížilo. Americký regulátor cenných papírů schválil návrhy o uvedení spotových etherových ETF společností VanEck, Ark Invest, BlackRock, Fidelity, Franklin Templeton, Bitwise, Grayscale a Invesco. Příkaz SEC je jedním z kroků k tomu, aby se tyto plánované fondy dostaly na trh.

Neberte si hypotéky. Brzo dostanete dotaci. Alespoň za to už bojují lobbisté

Sledujte nás na sítích

Praha 23. dubna 2024 (PROTEXT) – Dnešní doba je plná nálepkování. Na každého se něco najde. Kdekdo je např. populista, ačkoli argumenty pro takové označení jsou obvykle na vodě. Podle mě je nálepkování falešné. Mnohdy je jen politicky motivované. Skutečný populismus je jinde. Příkladem klasického populismu, který se za populismus překvapivě neoznačuje, je návrh některých výrobců stavebního materiálu, developerů a dokonce i bank na dotace hypoték.

Reklama

Je to šílené, jak jsou mnozí ochotni kvůli zisku opustit volný trh a pokřivit ho dotacemi, čímž se vzdálí kapitalismu a dobrovolně se přiblíží socialismu, kde se žije za cizí.

Dříve by podobné návrhy byly ihned odsouzeny jako nefunkční nesmysl. Dnes to tak není. Dnes se nátlaková skupina rozrůstá, a díky tomu dostává i mediální podporu, což ji „legitimizuje“. A legitimizovaný populismus, už není populismus, ale přínos pro společnost. Neuvěřitelné!

Z pohledu lobbistů je to geniální, chápou, že když se k developerům a bankám přidají i voliči, stát jim dotaci dá, ačkoli kňučí, že není na důchody. Lobbisté mají v ruce skvělý marketingový tah. Bojují přece za mladé lidi, aby měli kde bydlet a mohli mít děti.

A když dnes někdo bojuje za mladé, má zelenou. Všichni „lepší“ politici přeci bojují za mladé. Staří podle mnohých prý ani nemají chodit k volbám, aby nekazili mladým lidem sen o budoucnosti, kde rostou peníze na stromech.

Reklama

Chcete 3% hypotéku, lobujte. Jinak prý takovou sazbu už neuvidíte

Hospodářské noviny citují šéfa Monety Tomáše Spurného, který na konferenci Česká elita uvedl, že „na sazby kolem tří procent je reálné se dostat jen tak, že je stát začne dotovat.“

Jak na to přišel? Na sazby kolem 3 % se dostaneme přece tehdy, až bude zase hrozit deflace a centrální banky výrazně sníží své úrokové sazby. To jsme tu měli relativně nedávno. Roční fixaci sehnali někteří i pod 2 %.

Ačkoli tomu dnes asi mnozí nechtějí věřit, nelze vyloučit, že se sem během pár let vrátíme přirozeně – tržně – bez dotací. Před deseti lety také nikdo těmto sazbám nevěřil a stejně přišly.

Když nechceš trh, hoď tam státní zásah

Jiné banky, které mají ve skupině krom jiného i developery, zase říkají: „Nyní existuje velké množství developerských projektů, které už mají schválené veškeré stavební povolení. Nejsou ovšem spuštěny, protože na trhu chybí klienti, kteří by si mohli dovolit vzít hypotéku.“

To je jako argument? To lze přece říct o všem. Pokud dotují Mercedesy, co se asi stane? Ano, najednou na ně dosáhnou i ti, kteří na ně dosud neměli. A co nastane? Poptávka bude taková, že se Mercedesy vyprodají ze všech skladů. Co by se stalo s byty? To samé!

To, že je těžké sehnat kupce, je přeci normální otázka. To je rozdíl proti socialismu, kde bylo naopak běžné podpultové zboží.

Kapitalistické řešení je snadné: buď musím sehnat levné financování, nebo zlevnit. Ale když si nechce developer sáhnout na marži a levné financování nemá, je určitě levnější si zaplatit lobbistu a pak můžete mít stejnou marži, a ještě prodat více bytů. Když bude lobbista dobrý, tak si dokonce zvýšíte marži i prodeje. To je teprve ryto. Jen blázen by vylepšoval svůj produkt, když to jde řešit populisticky.

Jak to chtějí udělat, nikdo neřeší

Všichni chceme přece levné bydlení. Navíc volby nemají pořádné téma, tohle se bude politikům hodit.

Zajímavé je, že když někdo přichází s tak zásadním lobbistickým projektem, nemusí v dnešní době ani projekt vysvětlit. První otázkou je, kde na to vzít. Tady neslyším žádné jednoznačné vysvětlení. Jen jeden developer říká, že by bylo dobré dotovat odvětví do té míry, co přináší do státního rozpočtu. Jinými slovy, developer odvede daně, ty se vydají na dotace a státu zbyde co? NIC! Klasické. Zaštítíme se veřejným zájmem, abychom na tom vydělali jen my. Tak přece definice z definice fungují.

To by se jistě líbilo i ve všech jiných odvětvích. Kdo by chtěl platit daně, zvláště když nechápe, kde mizí, když jsou silnice v dezolátním stavu a není dost škol?

Na první dobrou mě napadá, jestli by pro tyto lobbisty nebylo lepší, kdyby rovnou lobovali za zrušení DPH. Nové byty by ihned zlevnily. No a že v rozpočtu nebudou peníze, socialisté přece neřeší.

Navíc je to celé ekonomická blbost

Nejhorší je, že lobbisté tlačí nejen na blbost, ale drahou blbost. Argumenty, že se mladí díky dotaci dostanou k bytu, nemusí být vůbec pravdivé. Naopak, jakmile budou mít lidé větší ochotu brát si hypotéky, vzroste poptávka po bytech. A co se stane, když poptávka roste?

Cena roste! O tom lobbisté vůbec nemluví. Tváří se, jako by cena zůstala konstantní. Výsledkem bude, že ti, pro které se to jako údajně dělá, na tom budou ještě hůř než dnes. Už dnes jsou přitom vzhledem k cenám nemovitostí v šílené situaci. Normální člověk už nemá šanci se k vlastnímu bytu dostat.

Proč? Prostě trvá nějaký čas, než proběhne výstavba. Do té doby je nabídka bytů téměř neměnná, ale poptávka radikálně roste. Růst cen proto může být výrazný. V dlouhodobém období to tak být nemusí, ale dlouhodobě se takový populismus neudrží, protože je strašně drahý pro státní pokladnu, která je léta prázdná. Pokud by někdo takovou blbost prosadil, je nutné ji tedy ihned využít.

Má to vůbec řešení? Má, ale od úředníka ho nečekejte

Cestou k levnému bydlení není žádná dotace. Levné bydlení nastane ve chvíli, kdy zmizí státní buzerace daná územním plánováním. Ano, levice to nerada uslyší, ale když vezmeme státu (v širším pojetí obcím) možnost omezovat majitele pozemků, vlastníci změní třeba sad na činžovní dům.

A co bude dál? Byty zlevní. Ano, sad je pěkný a potřebujeme ho, o tom žádná, ale potřebujeme ho více než, aby se rodily děti? Najednou nehledíme na ty chudáky mladé? Najednou budeme zelení? Není to ale tradiční dvojí metr?

Řešení je snadné: méně státu, méně regulace. To ale nemá šanci projít. Přece se úředník nepřipraví o práci. Navíc když se dá zařídit, aby po zaplacení úplatku, šlo změnit územní plán jen pro někoho.

Socialista prostě chce, aby mohl mluvit do toho, co vlastní někdo jiný. Jeho povahou je strkat prsty do cizích věcí. Vše je přece všech! A kdo si myslí opak, je nechutný pravičák.

Vladimír Pikora, hlavní ekonom skupiny Comfort Finance Group

Mobil: + 420 776 888 228; E-mail: [email protected]

Investiční skupina CFG | 10 let na finančním trhu v ČR

Skupina CFG funguje na českém finančním trhu přes 10 let. Poskytuje kvalitní servis investorům, emitentům, klientům a partnerům. Konsolidovaný obrat celé skupiny je 70 mil. Kč, má přes 1900 investorů a 415 mil. Kč aktiv. Provozuje také portál Dluhopisomat.cz nejlépe hodnocený dluhopisový inzertní portál v ČR.

 

ČTK Connect ke zprávě vydává obrazovou přílohu, která je k dispozici na adrese http://www.protext.cz.

 

 

Reklama
Reklama

Vybrali jsme pro vás

Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Donald Trump překvapil svými návrhy na bombardování Moskvy a Pekingu, pokud by byl prezidentem

Během nedávného setkání s dárci kampaně bývalý prezident Donald Trump uvedl, že by bombardoval Moskvu a Peking v reakci na invazi Ruska na Ukrajinu a případný útok Číny na Tchaj-wan. Tato překvapivá prohlášení zasáhla nejen přítomné dárce, ale také vyvolala silné reakce na politické scéně a v médiích.

Policie prohledává Evropský parlament kvůli možnému ruskému vměšování

Belgické federální státní zastupitelství oznámilo, že policie provedla prohlídky v rezidenci zaměstnance Evropského parlamentu a v jeho kanceláři v Bruselu kvůli možnému ruskému vměšování. Toto opatření je součástí širšího vyšetřování, které se týká pasivní korupce a členství v kriminální organizaci s napojením na šíření ruské propagandy. V prohlášení prokuratury se uvádí, že podezřelý zaměstnanec hrál v tomto případu významnou roli.

Millie Bobby Brown a Jake Bongiovi se vzali na intimní rodinné svatbě

Britská herečka Millie Bobby Brown, známá především díky roli Eleven v seriálu Stranger Things od Netflixu, si na malé rodinné svatbě vzala svého dlouholetého partnera Jakea Bongioviho. Svatbu potvrdil Jon Bon Jovi, rocková legenda a otec ženicha.

Česko už na munici pro Ukrajinu vybralo skoro 40 miliard korun

Ukrajina v nejbližších dnech obdrží první várku dělostřelecké munice ráže 155 mm v rámci české iniciativy. Do ní přispělo podle premiéra Petr Fialy již 15 zemí přes 1,6 miliardy eur (39,5 miliardy korun). Další dodávka se očekává v červnu. Na frontu už navíc proudí stěžejní americká pomoc.

Kim po výbuchu severokorejské rakety nařídil zvýšit úsilí o vyslání satelitu

Severokorejský diktátor Kim Čong-un nařídil armádním vědcům zvýšit úsilí o vyslání špionážní družice, které má být podle něho reakcí na vojenské aktivity Spojených států a Jižní Koreje. Kim rovněž varoval jižního souseda před "tvrdou" odpovědí na manévry jihokorejských letounů, kterými Soul v pondělí na vyslání rakety se satelitem zareagoval, informovala agentura AP.

U soudu s Trumpem skončily závěrečné řeči, nyní bude jednat porota

U soudu v New Yorku skončily po mnoha hodinách závěrečné řeči v procesu s americkým exprezidentem Donaldem Trumpem, který čelí obžalobě z falšování finančních dokumentů v souvislosti s platbou za mlčení pornoherečce Stephanie Cliffordové. Nyní budou podle agentury AP následovat pokyny soudu porotě, která se pak odebere k jednáním za zavřenými dveřmi. Soudce dá porotcům instrukce podle stanice CNN po noční pauze dnes v 10:00 newyorského času (16:00 SELČ).

Haiti je o krok blíže ke stabilní vládě, má nového premiéra

Novým premiérem karibského státu Haiti se stal Garry Conille, regionální ředitel Dětského fondu Organizace spojených národů (UNICEF). Jeho jmenování do funkce je klíčovým krokem k rekonstrukci haitské vlády a potlačení chaosu, jenž na ostrově stále panuje.
Reklama

DOPORUČUJEME

Sportovní hvězdy vyzývají občany, aby šli volit

Fotbalisté, fotbalové kluby, tenisové turnaje a paralympionici se připojili ke kampani EU #VyužijteSvůjHlas před evropskými volbami, které se konají 6. až 9. června....

Vyhlášení vítězů celosvětového finále soutěže Huawei ICT Competition 2023–2024

Šen-čen (Čína) 29. května 2024 (PROTEXT/PRNewswire) - 26. května proběhlo v Šen-čenu slavnostní zakončení a předání cen celosvětového finále soutěže Huawei ICT Competition 2023–2024...
Reklama
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Donald Trump překvapil svými návrhy na bombardování Moskvy a Pekingu, pokud by byl prezidentem

Během nedávného setkání s dárci kampaně bývalý prezident Donald Trump uvedl, že by bombardoval Moskvu a Peking v reakci na invazi Ruska na Ukrajinu a případný útok Číny na Tchaj-wan. Tato překvapivá prohlášení zasáhla nejen přítomné dárce, ale také vyvolala silné reakce na politické scéně a v médiích.

Policie prohledává Evropský parlament kvůli možnému ruskému vměšování

Belgické federální státní zastupitelství oznámilo, že policie provedla prohlídky v rezidenci zaměstnance Evropského parlamentu a v jeho kanceláři v Bruselu kvůli možnému ruskému vměšování. Toto opatření je součástí širšího vyšetřování, které se týká pasivní korupce a členství v kriminální organizaci s napojením na šíření ruské propagandy. V prohlášení prokuratury se uvádí, že podezřelý zaměstnanec hrál v tomto případu významnou roli.

Millie Bobby Brown a Jake Bongiovi se vzali na intimní rodinné svatbě

Britská herečka Millie Bobby Brown, známá především díky roli Eleven v seriálu Stranger Things od Netflixu, si na malé rodinné svatbě vzala svého dlouholetého partnera Jakea Bongioviho. Svatbu potvrdil Jon Bon Jovi, rocková legenda a otec ženicha.

Česko už na munici pro Ukrajinu vybralo skoro 40 miliard korun

Ukrajina v nejbližších dnech obdrží první várku dělostřelecké munice ráže 155 mm v rámci české iniciativy. Do ní přispělo podle premiéra Petr Fialy již 15 zemí přes 1,6 miliardy eur (39,5 miliardy korun). Další dodávka se očekává v červnu. Na frontu už navíc proudí stěžejní americká pomoc.

Kim po výbuchu severokorejské rakety nařídil zvýšit úsilí o vyslání satelitu

Severokorejský diktátor Kim Čong-un nařídil armádním vědcům zvýšit úsilí o vyslání špionážní družice, které má být podle něho reakcí na vojenské aktivity Spojených států a Jižní Koreje. Kim rovněž varoval jižního souseda před "tvrdou" odpovědí na manévry jihokorejských letounů, kterými Soul v pondělí na vyslání rakety se satelitem zareagoval, informovala agentura AP.

U soudu s Trumpem skončily závěrečné řeči, nyní bude jednat porota

U soudu v New Yorku skončily po mnoha hodinách závěrečné řeči v procesu s americkým exprezidentem Donaldem Trumpem, který čelí obžalobě z falšování finančních dokumentů v souvislosti s platbou za mlčení pornoherečce Stephanie Cliffordové. Nyní budou podle agentury AP následovat pokyny soudu porotě, která se pak odebere k jednáním za zavřenými dveřmi. Soudce dá porotcům instrukce podle stanice CNN po noční pauze dnes v 10:00 newyorského času (16:00 SELČ).

Haiti je o krok blíže ke stabilní vládě, má nového premiéra

Novým premiérem karibského státu Haiti se stal Garry Conille, regionální ředitel Dětského fondu Organizace spojených národů (UNICEF). Jeho jmenování do funkce je klíčovým krokem k rekonstrukci haitské vlády a potlačení chaosu, jenž na ostrově stále panuje.

Jižní Korea obvinila KLDR, že nad její území vyslala balóny s odpadky a výkaly

Jižní Korea dnes obvinila svého severního souseda, že přes společnou hranici vyslal velké množství balónů, které nad jihokorejským územím shazovaly předměty včetně odpadků a výkalů. Informuje o tom agentura Reuters, podle níž Soul čin komunistické diktatury odsoudil jako nebezpečný.

Obchodní loď v Rudém moři po raketovém útoku nabrala vodu a naklonila se

Obchodní loď plující v Rudém moři u jemenského pobřeží dnes začala nabírat vodu a naklonila se poté, co se stala terčem útoku tří raket. Informovaly tom světové tiskové agentury s odvoláním na britskou agenturu pro námořní bezpečnost Ambrey. Stejné plavidlo následně ohlásilo další škody po novém úderu, uvedla večer britská vojenská služba UKMTO.
Reklama
Reklama