-2.6 C
Czech
Sobota 9. prosince 2023

Smrt ruského generála ve válce proti Ukrajině potvrdil gubernátor

Ruský generál Vladimir Zavadskij, který byl zástupcem velitele 14. armádního sboru, byl zabit na Ukrajině, uvedl dnes gubernátor Voroněžské oblasti Alexandr Gusev podle ruských a zahraničních médií. O zabití sedmého ruského generála ve válce proti Ukrajině informovala minulý týden stanice BBC s odvoláním na několik ruských zdrojů, generálova smrt ale až dosud nebyla potvrzena z úředních míst.

Národní muzeum vystavuje všech 38 soutěžních návrhů národního pavilonu pro Expo 2025

Sledujte nás na sítích

V Národním muzeu 12. října 2023 startuje architektonická výstava s názvem Český pavilon Expo 2025: Soutěžní návrhy. Pořádá ji Kancelář generálního komisaře pro Expo 2025 ve spolupráci s Národním muzeem. Přehlídka současné české architektury představí návštěvníkům všech 38 soutěžních návrhů, které v březnu 2023 zabojovaly o jedinečnou možnost navrhnout národní pavilon pro příští světovou výstavu. Ta se bude konat od dubna do října 2025 v japonské Ósace.

Přestože vítěz může být jen jeden, rádi bychom poděkovali všem soutěžním týmům za ohromné množství času, úsilí a práce, které soutěži věnovaly. I proto jsme ve spolupráci s Národním muzeem připravili výstavu architektonických návrhů. Chceme, aby se na ni mohla přijít podívat jak odborná, tak široká veřejnost,“ říká generální komisař české účasti na Expo 2025 Ondřej Soška a doplňuje: „Důstojné zázemí muzea dodává výstavě ještě větší atraktivitu.“

Po více než dvaceti letech, kdy české národní pavilony vznikaly metodou „Design & Build“, se generální komisař pro Expo 2025 Ondřej Soška po konzultaci s odborníky z nejrůznějších oborů rozhodl vrátit k přístupu, jak se stavěly pavilony například v Bruselu (1958), Montrealu (1967) nebo Ósace (1970). Kancelář generálního komisaře, která má přípravu české účasti na světových výstavách na starost, proto vyhlásila v prosinci 2022 otevřenou anonymní architektonickou soutěž o návrh národního pavilonu pro Expo 2025. Soutěž probíhala dle pravidel a doporučení České komory architektů. Přihlásilo se do ní 38 soutěžních týmů, z nichž odborná porota v čele se světově uznávanou architektkou Evou Jiřičnou vybrala v březnu 2023 vítězný design ve tvaru skleněné spirály od studia Apropos Architects.

Nosnou konstrukci stavby budou tvořit moderní dřevěné panely, fasádu pak umělecké sklo, které má v Česku několikasetletou tradici. Národní pavilon nabídne důstojné zázemí české účasti na Expo 2025, které se bude konat od dubna do října 2025 na umělém ostrově Yumeshima v Ósackém zálivu. V pavilonu se bude nacházet stálá expozice, multifunkční auditorium, zázemí pro obchodní jednání, restaurace, VIP lounge a před pavilonem bude pro návštěvníky k dispozici odpočinková zónou s výhledem na moře.

„Výstava Expo je jedinečnou příležitostí, jak rozšířit povědomí o české kultuře a o tom, co může ČR v této oblasti nabídnout v zahraničí. Těší mne ale zároveň i to, že můžeme velkou světovou výstavu přiblížit i lidem tady v České republice, a to právě prostřednictvím soutěžních návrhů, které budou během měsíce k vidění v Travertinovém sále Nové budovy Národního muzea, které má na světové výstavy Expo nemalou vazbu,“ říká generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš.

Před vstupem do budovy bývalého Národního shromáždění, dnes Nové budovy Národního Muzea v Praze se nachází kopie plastiky Nový věk. Originál vytvořil sochař Vincenc Makovský pro československý pavilon na mezinárodní výstavu Expo 1958 v Bruselu, kde plastika obdržela Velkou cenu světové expozice. V Travertinovém sálu se pak nachází Plastika pro parlament od českých sklářů Jaroslavy Brichtové a Stanislava Libenského. Plastika má na délku téměř devět metrů a tvarově navazuje na další úspěšnou realizaci autorů pro československý pavilon na výstavě Expo 1970 v japonské Ósace, kde manželé vystavovali rozměrnou plastiku Řeka života.

Výstava se koná v Travertinovém sálu Nové budovy Národního muzea a je otevřena každý den od 10:00 do 18:00 až do 19. listopadu 2023. Návštěvníkům předkládá soutěžní návrhy v podobě, ve které byly odevzdány do otevřené architektonické soutěže jednotlivými týmy. Každý návrh sestává ze tří panelů. Panely zpravidla obsahují vizualizace, vysvětlení návrhu, návrh architektonicko-interiérového řešení a technické výkresy. Návštěvníci se zároveň dozví více informací o světových výstavách, české účasti nebo plánech japonských organizátorů pro příští Expo.

Partnery výstavy jsou CCEA MOBA a Mattoni. Mediálními partnery pak Český rozhlas a Česká tisková kancelář. Akce se koná pod záštitou České komory architektů a s podporou Ministerstva zahraničních věcí ČR.

Odborná porota pro Expo 2025

Kancelář generálního komisaře společně s organizátorem soutěže CCEA MOBA sestavily pro účely výběru vítězného návrhu českého pavilonu pro světovou výstavu Expo 2025 vysoce odbornou a rozmanitou porotu. Ve dnech 6. a 7. března 2023 zasedalo kompletní složení sedmičlenné poroty nad odevzdanými návrhy, jejich cílem byla shoda na třech vítězných konceptech. Odborné porotě předsedala světově uznávaná architektka Eva Jiřičná, dalšími členy byli partner renomovaného architektonického studia Kengo Kuma & Associates Balazs Bognar, automobilový šéfdesignér Jozef Kabaň, architektka Markéta Smrčková, předseda České komory architektů Jan Kasl, zakladatel Asociace českého průmyslového designu Martin Wichterle a generální komisař české účasti Ondřej Soška. Porotci měli i své náhradníky a odborné poradce, kteří měli v procesu výběru řadu velice podnětných připomínek – Osamu Okamuru, Kristinu Magasanikovou, René Kühna, Adama Gebriana, Radka Špicara, Aleše Kyselu a Rafaellu Broft.

O české účasti na Expo 2025

Česká republika se jako samostatný stát zúčastní světové výstavy Expo pošesté. Funkci generálního komisaře zastává od září 2022 Ondřej Soška, který loni na jaře vyhrál výběrové řízení ministerstva zahraničních věcí se svou koncepcí a tématem „Talent a kreativita pro život“. Česko by se v Ósace mělo prezentovat nejen tím, co Japonci velmi dobře znají a dlouhodobě obdivují, například českým sklem a vážnou hudbou, ale zejména českými inovacemi, nanotechnologiemi, perspektivními startupy a talenty z regionů. Rozpočet české účasti na Expo 2025 počítá s částkou přibližně 500 milionů korun s tím, že vláda ČR schválila rozpočet ve výši 290,2 milionu korun na období 2023 až 2026. Další finanční krytí bude pocházet ze zdrojů soukromých firem, organizací a institucí, a to v plánovaném rozmezí 170 – 220 milionů korun.

Kancelář generálního komisaře pro Expo je od ledna 2023 součástí sítě Českých center, kterou v současnosti tvoří 26 poboček na čtyřech kontinentech.

Více informací naleznete na webových stránkách české účasti na světové výstavě EXPO 2025. Sledovat nás můžete také na Twitteru, LinkedIn, Facebooku a Instagramu.

Vybrali jsme pro vás

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Snahy o regulaci AI nezvládají držet krok s technologickým vývojem

Státy po celém světě činí razantní opatření ve snaze odpovědět na potenciální úskalí umělé inteligence (AI), regulátoři a zákonodárci ve Washingtonu, v Bruselu a jinde však tento souboj prohrávají. Evropské činitele zaskočil rozvoj technologie, zatímco američtí politici otevřeně přiznávají, že jen stěží chápou, jak vlastně funguje, uvádí v rozsáhlé analýze deník The New York Times (NYT).

Girkin se bojí Putinovy milosti, Rusko podle něj čeká buď vítězství, anebo chaos

Ruský nacionalista, bývalý vojenský velitel proruských separatistů v Donbasu na východě Ukrajiny a kritik ruského prezidenta Vladimira Putina Igor Girkin, známý také jako Strelkov, předpokládá, že jej ruský soud pošle do vězení kvůli smyšlenému obvinění. Více se však obává, aby jej "neomilostnili" jako vůdce ruských žoldnéřů Jevgenije Prigožina, který přesně dva měsíce po neúspěšné vzpouře proti Moskvě zahynul v troskách vlastního letadla. Na Girkinovo vyjádření z vazební věznice upozornil dnes běloruský opoziční server Naša Niva.

Portugalský prezident přijal demisi premiéra Costy, volby budou v březnu

Portugalský prezident Marcelo Rebelo de Sousa přijal demisi premiéra Antónia Costy, kterou tento socialistický politik podal na začátku listopadu kvůli podezření ze zneužití veřejné funkce. Portugalsko tak bude mít přinejmenším do března, kdy se uskuteční předčasné parlamentní volby, vládu v demisi, informovala dnes místní média. Kabinet bude mít v příštích měsících jen omezené pravomoci.

Prezidentka Čaputová hrozí vetem proti změnám trestních kodexů, nevyloučila ani podnět k ústavnímu soudu

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová se dnes vyjádřila k plánovaným změnám trestních kodexů, které chce prosadit vládní koalice premiéra Roberta Fica. Prezidentka je připravena tyto změny vetovat a nevyloučila ani možnost podnětu k ústavnímu soudu, pokud by vláda prosadila novely zákonů ve zrychleném režimu.

Putin uvedl, že bude kandidovat v nadcházejících ruských prezidentských volbách

Vladimir Putin dnes uvedl, že se ve volbách v březnu 2024 bude opět ucházet o prezidentský úřad. Informovaly o tom ruské tiskové agentury. Podle nich to novinářům sdělili účastníci rozhovoru s hlavou státu, který se uskutečnil po ceremonii v Kremlu při příležitosti Dne hrdinů vlasti.

DOPORUČUJEME

Společnost CHINT vyhlášena časopisem Forbes China „inovativním podnikem v oblasti ESG"

Šen-čen (Čína) 8. prosince 2023 (PROTEXT/PRNewswire) - V Šen-čenu se nedávno konala konference Forbes China ESG Innovation Enterprise Selection. Akce se zúčastnili vládní představitelé,...

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Snahy o regulaci AI nezvládají držet krok s technologickým vývojem

Státy po celém světě činí razantní opatření ve snaze odpovědět na potenciální úskalí umělé inteligence (AI), regulátoři a zákonodárci ve Washingtonu, v Bruselu a jinde však tento souboj prohrávají. Evropské činitele zaskočil rozvoj technologie, zatímco američtí politici otevřeně přiznávají, že jen stěží chápou, jak vlastně funguje, uvádí v rozsáhlé analýze deník The New York Times (NYT).

Girkin se bojí Putinovy milosti, Rusko podle něj čeká buď vítězství, anebo chaos

Ruský nacionalista, bývalý vojenský velitel proruských separatistů v Donbasu na východě Ukrajiny a kritik ruského prezidenta Vladimira Putina Igor Girkin, známý také jako Strelkov, předpokládá, že jej ruský soud pošle do vězení kvůli smyšlenému obvinění. Více se však obává, aby jej "neomilostnili" jako vůdce ruských žoldnéřů Jevgenije Prigožina, který přesně dva měsíce po neúspěšné vzpouře proti Moskvě zahynul v troskách vlastního letadla. Na Girkinovo vyjádření z vazební věznice upozornil dnes běloruský opoziční server Naša Niva.

Portugalský prezident přijal demisi premiéra Costy, volby budou v březnu

Portugalský prezident Marcelo Rebelo de Sousa přijal demisi premiéra Antónia Costy, kterou tento socialistický politik podal na začátku listopadu kvůli podezření ze zneužití veřejné funkce. Portugalsko tak bude mít přinejmenším do března, kdy se uskuteční předčasné parlamentní volby, vládu v demisi, informovala dnes místní média. Kabinet bude mít v příštích měsících jen omezené pravomoci.

Prezidentka Čaputová hrozí vetem proti změnám trestních kodexů, nevyloučila ani podnět k ústavnímu soudu

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová se dnes vyjádřila k plánovaným změnám trestních kodexů, které chce prosadit vládní koalice premiéra Roberta Fica. Prezidentka je připravena tyto změny vetovat a nevyloučila ani možnost podnětu k ústavnímu soudu, pokud by vláda prosadila novely zákonů ve zrychleném režimu.

Putin uvedl, že bude kandidovat v nadcházejících ruských prezidentských volbách

Vladimir Putin dnes uvedl, že se ve volbách v březnu 2024 bude opět ucházet o prezidentský úřad. Informovaly o tom ruské tiskové agentury. Podle nich to novinářům sdělili účastníci rozhovoru s hlavou státu, který se uskutečnil po ceremonii v Kremlu při příležitosti Dne hrdinů vlasti.

Egypťané půjdou v neděli k volbám, očekává se vítězství prezidenta Sísího

Egypťané budou od neděle tři dny volit příští hlavu státu. Jasným favoritem je současný prezident Abdal Fattáh Sísí. Někdejší generál stál v roce 2013 v čele armády, která svrhla prvního demokraticky zvoleného egyptského prezidenta Muhammada Mursího. Sísího vítězství je podle médií takřka garantované, a to navzdory obtížné ekonomické situaci, v níž se Egypt nachází. Podle některých analytiků volby, které se původně měly konat až příští rok v dubnu, Sísímu ještě více usnadní potlačování disentu.

Ukrajina hlásí mrtvé a raněné po ruských útocích z noci a z rána

Jednoho člověka zabila a další čtyři zranila ruská raketa vypálená na město Pavlohrad v Dněpropetrovské oblasti na východě Ukrajiny, uvedl dnes na svém webu list Ukrajinska pravda s odvoláním na úřady. Další oběť si podle ministra vnitra Ihora Klymenka vyžádalo noční ostřelování Charkovské oblasti, rovněž na východě země. Protivzdušná obrana podle ukrajinského letectva sestřelila 14 z 19 ruských střel vypuštěných ze strategických bombardérů při ranním náletu. Válka Ruska proti Ukrajině dnes pokračuje 653. dnem.