-0.5 C
Czech
Sobota 22. listopadu 2025
Protext ČTKNa bezpečnost práce v Amazonu dohlíží speciální oddělení, pomáhají i dobrovolníci z...

Na bezpečnost práce v Amazonu dohlíží speciální oddělení, pomáhají i dobrovolníci z řad zaměstnanců

Dobrovíz (u Prahy) 29. dubna 2022 (PROTEXT) – Včera, 28. dubna, proběhl Světový den bezpečnosti a ochrany zdraví při práci. Společnost Amazon, která v Česku zaměstnává až 4 tisíce stálých zaměstnanců, se o bezpečnost svého provozu a zaměstnanců stará 365 dní v roce. Logistické centrum v Dobrovízi odesílá zákazníkům produkty různých velikostí i tvarů, což vyžaduje vysokou péči o bezpečnost a zdraví při práci, neustálé zlepšování procesů a odpovídající školení a vzdělávání. To vše v Amazonu zajišťuje specializované bezpečnostní oddělení.

„Základem, na kterém jsme vybudovali naši kulturu bezpečnosti, je nepřetržitý dialog se zaměstnanci. To oni nám každý v rámci specializovaných programů předkládají svoje nápady na vylepšení pracoviště, které potom realizujeme. Těžíme ze znalostí prostředí našich zaměstnanců a oni se velmi ochotně zapojují. Všichni chtějí pracovat v bezpečném pracovním prostředí,“ vysvětluje Michal Šmíd, generální manažer Amazonu.

Vzdělávání i speciální systém pohybů

Bezpečnostní školení je jen nutný základ. Během prvního roku v Amazonu absolvuje každý zaměstnanec celkem 4 hodiny školení z bezpečnosti a ochrany zdraví při práci. Každé 2 roky se pak konají opakovací kurzy. Amazon vyvinul také svůj systém pohybů doporučených v průběhu práce, tzv. systém RSG (Ready, Steady, Go, neboli Připravit, pozor, pohyb). Díky němu je práce nejen snazší, ale především pohodlnější a bezpečnější, protože páteř a klouby nejsou tak zatěžované. Společnost kromě toho nabízí i koučink související s bezpečností pro každou pozici, který poskytuje tým 5 koordinátorů a 2 specialisti BOZP.

Vzdělání vyžaduje průběžné opakování platných pravidel. Proto v distribučním centru probíhají během každého dne instruktáže se zaměstnanci na všech odděleních. Každou z nich otvírá tzv. bezpečnostní tip.

Sbírání zpětné vazby od zaměstnanců

Amazon neustále analyzuje a zlepšuje provozní procesy tak, aby se úroveň bezpečnosti zvyšovala. V centru jsou samotní zaměstnanci. „Povzbuzujeme zaměstnance k vyjadřování jejich nápadů a poznatků sedm dní v týdnu. Díky tomu, že jim nasloucháme, jsou angažovaní a sami hledají příležitosti ke zlepšování,“ říká Oldřich Jambor, bezpečnostní manažer společnosti Amazon.

Ke sbírání zpětné vazby společnost využívá řadu komunikačních nástrojů. Někteří zaměstnanci používají tabuli Hlas zaměstnanců, kam zapisují svoje nápady a výzvy, na které je management Amazonu na základě interních regulí povinen reagovat do 24 hodin; jiní dávají přednost přímé komunikaci s manažerem. Další pak využívají interní program věnovaný bezpečnosti zvaný „Safety Saves“, což je speciální schránka pro návrhy či zpětnou vazbu. Tři nejlepší návrhy od zaměstnanců jsou každý měsíc odměněny. Reakce zaměstnanců v reálném čase získává společnost také prostřednictvím vlastního systému Amazon Connections, který zaměstnancům každý den položí otázku buď na čtečku nebo monitor. Některé z otázek jsou zaměřeny právě na spokojenost s bezpečností na pracovišti.

Některými již realizovanými nápady od zaměstnanců jsou zlepšení jako zrcadla pro řidiče eliminující slepý úhel, přidání lékárniček, výměna únavových rohoží nebo změna organizace pracoviště a usnadnění přístupu zaměstnanců ke sběrné nádobě.

Bezpečnost zajišťují i dobrovolníci z řad zaměstnanců

Bezpečnostní tipy jsou v distribučním centru rozvěšené na stěnách i schodištích. Zaměstnanci od společnosti dostávají pomůcky jako vesty, protihlukové špunty do uší nebo ochranné rukavice. Místa, kde práce probíhá vestoje, Amazon vybavil ergonomickými rohožemi a pulty mají výšku umožňující bezpečnou a pohodlnou práci. Více než 150 zaměstnanců je také proškoleno v poskytování první pomoci.

Součástí jeho struktury jsou jak bezpečnostní odborníci, tak proškolení dobrovolníci z řad zaměstnanců, kteří v rolích tzv. bezpečnostních ambasadorů pomáhají kolegům přímo v rámci pracoviště. V dobrovízském distribučním centru je jich přes 40. Jedním z nich je také Jiří Mikl. Tuto pozici zastává jeden den v týdnu, zbylé dny se věnuje běžné náplni práce: „V Amazonu mám na starosti přistavení a odstavení kamionů se zbožím. Mimo to jsem jedním z bezpečnostních ambasadorů. Na každé směně kontrolují bezpečnost tři až čtyři pracovníci. Úkolem ambasadora je provádět kontrolu dodržování bezpečnostních předpisů, například že jsou příslušné nástroje a pomůcky na správných místech, nebo zda zaměstnanci mají potřebné bezpečnostní vybavení,“ vysvětluje svou roli.

.

Reklama

Doporučujeme

Ukrajina by podle amerického viceprezidenta nezvítězila ani při větší podpoře

Ukrajina by neměla na dosah vítězství proti Rusku, ani kdyby dostávala více peněz a více zbraní. V noci na dnešek to uvedl americký viceprezident J.D. Vance. Podle něj je cílem návrhu americké dohody zastavit zabíjení a zachovat ukrajinskou suverenitu. Kritiky, které se snesly na plán, jsou podle něj nepochopení reality či nedorozuměním.

Prezident Trump se v Bílém domě setkal se zvoleným starostou New Yorku Mamdanim

Americký prezident Donald Trump se dnes v Bílém domě setkal se zvoleným newyorským starostou Zohranem Mamdanim, s nímž mluvil o dostupnosti bydlení nebo cenách potravin a energií. Napsala to agentura AP. Oba politici byli vůči sobě vřelí a přátelští. Trump přitom budoucího starostu největšího amerického města dříve častoval nadávkami jako komunistický šílenec nebo úplný blázen, zatímco Mamdani označil prezidentovu vládu za autoritářskou.

Zelenskyj si podle Trumpa bude muset nechat líbit návrh na dohodu s Ruskem

Máme cestu, jak dosáhnout míru na Ukrajině, řekl dnes podle médií americký prezident Donald Trump v Bílém domě ohledně amerického návrhu na dohodu mezi Ruskem a Ukrajinou, která by mohla vést k zastavení bojů. Podle něj si ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj bude muset nechat návrh líbit a v určitou chvíli bude muset něco schválit. Trump již dříve uvedl, že reakci Ukrajiny čeká do příštího čtvrtka.

Putin: Americký návrh by mohl být na Ukrajině základem k mírovému urovnání

Americký plán by mohl být základem konečného mírového urovnání konfliktu na Ukrajině, uvedl dnes ruský prezident Vladimir Putin. Prohlásil to na poradě bezpečnostní rady, která sdružuje prezidentovy nejbližší spolupracovníky. S návrhem, aktualizovaným po rusko-americkém summitu na Aljašce, podle něj Američané seznámili Rusy, ale detailně a věcně jej neprobírali.

USA představily plán na příměří na Ukrajině, Kyjev hovoří o nejtěžší chvíli

Ukrajina nikdy nevstoupí do NATO a její regiony včetně Krymu či Doněcké a Luhanské oblasti budou uznány de facto jako ruské. To podle agentur zahrnuje americký 28bodový plán na ukončení války na Ukrajině, která se od února 2022 brání ruské invazi. Prezident USA Donald Trump chce, aby Kyjev souhlasil do čtvrtka 27. listopadu. Ruský prezident Vladimir Putin vidí plán jako základ mírového urovnání konfliktu. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v projevu k národu prohlásil, že Ukrajinu nezradí. Ukrajince vyzval, aby zůstali jednotní v jedné z nejtěžších chvil dějin. Evropští lídři navrhli, aby základem jednání o míru byla současná linie bojů.

Vietnam sužují záplavy a deště. Zemřelo už 41 lidí

Neustálé deště a následné povodně si od víkendu vyžádaly ve středním Vietnamu nejméně 41 obětí. Úřady dál pátrají po devíti nezvěstných, uvedla státní média. Nepříznivá je i předpověď počasí na příští dny.

Turecko bude hostit COP31, Austrálie povede klíčová jednání

Dlouhé vyjednávání o tom, kdo uspořádá příští velký klimatický summit, nakonec přineslo kompromis. Turecko se ujme role hostitele a Austrálie povede klíčová jednání. Nové rozdělení funkcí má zajistit, že přípravy COP31 budou pokračovat bez dalšího zdržování.

O míru se podle Fialy a Lipavského nesmí jednat bez souhlasu Ukrajiny

Česko podporuje americké úsilí o ukončení ruské agrese. O budoucnosti brutálně napadené Ukrajiny však nelze rozhodovat bez jejího souhlasu, sdělil dnes ČTK premiér v demisi Petr Fiala (ODS). Rovněž ministr zahraničí v demisi Jan Lipavský (nestr., zvolen za Spolu) na síti X uvedl, že o míru na Ukrajině se nesmí jednat bez Ukrajiny. Připomněl Mnichovskou dohodu, která obětovala cizí území a válce nezabránila.

V Nigérii unesli ozbrojenci desítky dětí, první odhad úřadů je 52

V Nigérii dnes unesli ozbrojenci z katolické školy desítky dětí, píše agentura Reuters s odkazem na místní televizi Arise TV. První odhady úřadů zmiňují 52 školáků. V úterý se podle Reuters odehrál podobný útok na kostel v západní části země, kde ozbrojenci unesli 38 lidí.

Největší indický konglomerát zastavuje dovoz ruské ropy, ustupuje globálnímu tlaku

Indický gigant Reliance Industries, největší tamní dovozce ruské ropy, zásadně mění kurz. Společnost miliardáře Mukeše Ambaniho oznámila, že zastavila veškerý dovoz ruské surové ropy pro svou exportní rafinerii v Jamnagaru. Jde o největší ropný komplex na světě, který běžně zpracovává stovky tisíc barelů denně.

Na COP30 se rozhořel požár a na sociálních sítích dezinformace

Čtvrteční požár v modré zóně klimatického summitu COP30 v brazilském Belému poskytl živnou půdu dezinformacím. Oheň, který vypukl krátce po půl třetí odpoledne ve stánku Východoafrického společenství, byl sice rychle uhašen, přesto jej některé profily na sociální síti X okamžitě spojily s „démonickou“ sochou darovanou Brazílii Čínou.

Rusko zaútočilo na Oděsu, jednu oběť hlásí Ukrajina z Dněpropetrovské oblasti

Ruská armáda v noci na dnešek zaútočila na Oděsu, informovaly úřady v tomto jihoukrajinském městě. Pět lidí utrpělo zranění. V Dněpropetrovské oblasti přišla při dronovém útoku o život žena, další dva lidé mají středně těžká zranění, napsal na telegramu šéf regionální vojenské správy Vladyslav Hajvanenko. V Ternopilu na západě země záchranáři z trosek obytného domu, který ve středu ráno zasáhla ruská střela, vyprostili těla tří dalších obětí.

Zelenskyj je dle svých slov připraven spolupracovat s USA na novém mírovém návrhu

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj prohlásil, že je připraven spolupracovat s administrativou amerického prezidenta Donalda Trumpa na její vizi konce války. Šéf Bílého domu odsouhlasil nový 28bodový mírový plán pro Ukrajinu, který nutí Kyjev k řadě bolestivých ústupků, částečně pro něj ovšem znamená i vítězství.

Ukrajina čelí tlaku USA, aby plán na ukončení bojů přijala do 27. listopadu

Ukrajina čelí intenzivnímu tlaku ze strany Spojených států, aby rychle přijala plán na ukončení bojů vytvořený administrativou amerického prezidenta Donalda Trumpa a Moskvou. Zástupci americké strany chtějí, aby ho ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj přijal do 27. listopadu. S odvoláním na nejmenované ukrajinské činitele o tom na svých internetových stránkách píše britský list Financial Times (FT).
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama