menu

18.5 C
Czech
Středa 23. dubna 2025

Už žádné jednání v rukavičkách. Nejméně výkonní zaměstnanci Microsoftu přijdou o práci

Společnost Microsoft zavádí nástroje pro zvýšení efektivity u svých zaměstnanců, vyplynulo z interního e-mailu zaslaného manažerům personální ředitelkou Amy Coleman. Kdo bude mít nízké skóre, bude propuštěn a v některých případech se nebude moci ucházet u firmy o práci po další dva roky.

Barrot: Evropa sdělila USA, jaké aspekty dohody o Ukrajině má za nepřijatelné

Evropské mocnosti daly minulý týden Spojeným státům najevo, které aspekty případné mírové dohody mezi Ukrajinou a Ruskem jsou pro ně nepřijatelné, uvedl dnes francouzský ministr zahraničí Jean-Noël Barrot. Podle agentury Reuters to řekl v rozhovoru s rozhlasovou stanicí FranceInfo, aniž evropské požadavky upřesnil.

Možnosti a limity českého stavebnictví: shrnutí slovem a obrazem

Kulatý stůl Svazu podnikatelů ve stavebnictví a ČTK Protex, v němž vystoupili zástupci škol a firem, představil stavebnictví a studium jeho řemesel jako atraktivní a perspektivní obor. Poukázal na rozpor, daný poptávkou po stavebních pracích a neuspokojivou nabídkou kvalifikovaných pracovních sil.

Živě vysílaná diskuse ze studia ČTK v Praze byla rozdělena do dvou bloků, školského a podnikového. Cílovou skupinou byla široká veřejnost. V pořadu zazněly příklady z dobré i špatné praxe, aktéři rozebírali situaci v odvětví jak s pohledu svých škol a podniků, tak s ohledem na celkový stav branže. Shodli se v tom, že stavebnictví je jedinečný obor s celou řadou příležitostí do budoucna, nicméně jeho možnosti narážejí především na nedostatek pracovníků, který se kvůli nastavení vzdělávacího systému a nutnosti podpor ze strany firem v průběhu studia nedaří uspokojivě naplnit. Mottem a výzvou by tak mohlo být konstatování jednoho z aktérů, že „absolventi (středních škol a učilišť) jsou rozebrání v okamžiku podpisu přihlášky se školou, ale…”

 Blok I: stavebnictví očima zástupců škol

Stavební sektor má za sebou v souvislosti s pandemií nového typu koronaviru, nedostatkem a zvyšováním cen stavebních materiálů a růstem cen energií zhruba jednoprocentní nárůst v porovnání s rokem 2020. Zaměstnává 400 tisíc pracovníků, a byť jde o všudypřítomný a neustále žádaný obor, trpí nedostatkem kvalifikovaných posil. “Ročně potřebuje 15 až 20 tisíc nových zaměstnanců, což se nedaří. Jde o dlouhodobou situaci, která má několik příčin. Hlavní problém spočívá v tom, že tento deficit pracovní síly nikdo neřeší,” zdůraznil technický ředitel Svazu podnikatelů ve stavebnictví (SPS) Pavel Ševčík.

Některé recepty přináší nová Strategie SPS, na které spolupracovala expertní skupina Kulatý stůl Svazu podnikatelů ve stavebnictví a ČTK ProtexSvazu, ředitelé škol a učilišť, majitelé stavebních firem a personální ředitelé. “Ve Strategii, jež přichází s návodem, jak zlepšit současný nedobrý stav, začínáme od mateřských a základních škol, pokračujeme přes přijímací zkoušky, spolupráci firem a škol, mistrovské zkoušky a tak dále. Usilujeme o znovuzavedení dílen a voláme po intenzivnější spolupráci škol a podniků,” uvedl Ševčík. Strategie je dispozici ZDE.

Na aktuálních potížích stavebnictví se podepsal rozpad větších hospodářských jednotek v minulosti. “Máme za partnera jedinou domácí velkou firmu,” připomněl Drahoslav Matonoha, ředitel Akademie řemesel – Střední školy technické v Praze. “Musíme hledat partnery mezi malými a středními podniky. Je to obtížný proces, protože se setkáváme se stále novými vlastníky a novými strukturami,” dodal. Školy to řeší individuálně.

Druhou přitěžující okolností je skutečnost, je ačkoli se staví většinou v exteriérech, což je pro mnohé zájemce atraktivnější než práce uvnitř v budovách, stále platí, že každá stavba je vlastně unikát. “Neexistují stejné stavební podmínky, stejná stavební řešení. Nedá se to naučit v teorii,” podtrhl Matonoha. Není to navíc o jedinci, ale vždy o týmu. “Stavebních řemesel je 13, a my potřebujeme, aby spolu komunikovala všechna z nich,” připomněl Matonoha.

Pavel Jíška konstatoval, že se v jeho středisku praktického vyučování SOŠ a SOU v Písku zvedl počet stavebních oborů, stejně jako studentů. “To je potěšitelné, ale jisté omezení představuje nouze o kvalitní učitele odborného výcviku. Učitelé jsou obecně svízel, mnozí tuto profesi nechtějí dělat, protože si jinde vydělají několikanásobek,” řekl.

Pomoci by mohly rámcové vzdělávací programy, bohužel ten nejnovější nereflektuje například kritérium energetické náročnosti budov, které je nezbytností pro stavební povolení. “Zato máme 400 vzdělávacích cílů, což představuje 1,5 cíle na den v kalendářním roce. To je samozřejmě nesmysl,” upozornil Jíška.

Tyto poměry jsou zejména tristní z pohledu toho, že “stavebnictví je všechno to, v čem bydlíme, po čem jezdíme, v čem se stravujeme”, zmínil Jiří Košťál, ředitel střední školy stavebních řemesel v Brně-Bosonohy. Recept vidí v osvětě, větší spolupráci zainteresovaných subjektů, investicích do moderních technologií – a obecně větší společenské podpoře tomuto odvětví. “Musíme žáky více lákat na to, že oni budou jednou stavbyvedoucími žádaných projektů, že je budou řídit. Naši absolventi jsou prakticky rozebráni v okamžiku podpisu smlouvy se školou,” popsal Košťál hlad ze strany trhu. “Ze všeho nejdůležitější je spolupráce s firmami, protože žáci musí na stavbu, do terénu. Praxe je praxe, a pokud tyto firmy nebudeme mít a slyšet na jejich hlas, co potřebují, je to cesta do pekel.”   

Zároveň je stavebnictví o kreativní práci, protože třeba rekonstrukce historických budov se nedá dělat podle pokynů. “Musí tam být důraz na detail, na dodržování projektu. Jde o kvalifikovanou řemeslnou činnost, ne o dělnickou profesi, jak s ní pracují statistiky,” doplnil Drahoslav Matonoha. 

Blok 2: stavebnictví očima zaměstnavatelů 

Ačkoli platí, že stavební společnosti v tuzemsku turbulence posledních let zatím ustály, může se jim stát osudným zmíněný nedostatek lidí. “Křivka nově příchozích pracovníků už nejde dolů a kopíruje populační křivku, ale my bychom ji potřebovali zvednout dvakrát až třikrát, abychom zaplnili mezeru, která trvá více než 10 let,” sdělil Pavel Ševčík ze SPS. Přísun nových čerstvých posil je podle něj nutný rovněž k tomu, aby obor udržel krok s používáním nových materiálů a technologií.

Kulatý stůl Svazu podnikatelů ve stavebnictví a ČTK ProtexPřispět ke zlepšení mohou rodiče, kteří by mohli děti přesvědčovat, že je stavebnictví opravdu zajímavý segment. “Ovšem za předpokladu, že o tom budou sami přesvědčeni,” naznačil Ladislav Profota, personální ředitel Metrostavu Praha v narážce na podceňované vnímání stavebnictví v české společnosti. “Vždyť navzdory všem výkyvům a nejistotám patří stavebnictví mezi obory, které vytrvaly. Stavařina činnost nepřerušila, což jen dokládá její odolnost,” dodal.

Petr Podaný, personální a správní ředitel ředitel PKS hodlingu ze Žďáru nad Sázavou, a Kateřina Krejčí, ředitelka Slezských staveb Opava, přidali příklady, jak jejich společnosti spolupracují se školami. Používají k tomu některé speciální programy, jako je pro ilustraci “Ponky do škol”. Prvně jmenovaný nadto přímo ve studiu představil stavebnici Teifoc, na niž si mohou žáci sami vyzkoušet udržitelné stavění podle zajímavých předloh. Lákadlem mohou být také specializované akce, mezi něž patří dvoudenní Veletrh povolání v Opavě.

Koordinace těchto postupů má pro Metrostav efekt v podobě nástupu zhruba 20 absolventů ročně z deseti spolupracujících škol. “Draft se koná od prvního ročníku, v tomto kole si vytipujeme vhodné adepty pro náš studijní program. V něm přispíváme kolem 50 žákům na studium a s ním spojené náklady,” vylíčil Ladislav Profota.

Kulatý stůl Svazu podnikatelů ve stavebnictví a ČTK ProtexPlošné vnímání technických oborů má navzdory potřebám trhu práce v České republice sestupnou tendenci. “V roce 2001 šlo na technické obory všech vysokých škol 25 procent všech studentů, v roce 2021 už jen 10,8 procenta. Technické obory studovalo před 21 lety 51 tisíc osob, loni 33 tisíce. Zájem o technické obory klesá obecně, přestože jejich atraktivitu zvyšuje kreativita a tvůrčí práce,” porovnal Pavel Ševčík ze Svazu.

Tento fakt je o to smutnější v kontextu toho, že Česko je v Evropě nejprůmyslovější zemí. “Čtyřicet procent našeho HDP představuje průmysl, a podpora státu tomu stále neodpovídá. Je pravdou, že některé technické obory se postupně začínají zaplňovat, jenže rezervy jsou pořád značné a vzdělávací systém za poptávkou zaostává,” dodal Ševčík. “U stavebních fakult spadl během posledních deseti let počet absolventů, ať už bakalářského nebo magisterského studia, z 1600 na 800,” zmínil Ladislav Profota, který současně poukázal na některé motivující příklady, jak se postupuje v zahraničí.

Školy a zaměstnavatelé zůstávají přesto optimisty. „Stavařina je frajeřina, každý stavař je frajer, a bez stavařů to prostě nejde,” shrnula za všechny Kateřina Krejčí z Opavy.

Video: https://www.youtube.com/embed/yhtP4Jdh6qQ

Reklama
Reklama

Vybrali jsme pro vás

Testování poruch paměti pomáhá včasnému záchytu demence

Praha 23. dubna 2025 (PROTEXT) - Na začátku dubna si každoročně připomínáme Světový den zdraví, který upozorňuje na důležitost péče nejen o fyzickou kondici,...

Společnost EY znovu podporovatelem karlovarského filmového festivalu

Praha 23. dubna 2025 (PROTEXT) - Poradenská společnost EY se opět stala oficiálním podporovatelem Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary (KVIFF). Během jeho 59. ročníku...

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Oblast poblíž Istanbulu po poledni zasáhlo zemětřesení o síle 6,2 stupně

Oblast poblíž tureckého Istanbulu dnes po poledni zasáhlo zemětřesení o síle 6,2 stupně, uvedla americká geologická služba USGS. Lidé podle agentury Reuters v šestnáctimilionovém městě vybíhali z otřásajících se budov. Češi se na velvyslanectví v Turecku neobrátili s tím, že by byli zasaženi, sdělila ČTK Aneta Kovářová z ministerstva zahraničí.

Za sabotážemi na evropských letištích stojí ruská služba GRU, píší německá média

Za loňskou sérií požárů balíčků na evropských letištích stojí agenti naverbovaní ruskou vojenskou tajnou službou GRU. Vyplývá to ze zjištění, které dnes zveřejnily německé weby WDR, NDR a Süddeutsche Zeitung. Odvolávají se přitom na informace evropských tajných služeb. Podezřelé podle médií zadržely bezpečnostní služby v Litvě, Polsku, Bosně a Hercegovině a Británii. Úřady informace nepotvrdily.

Jednání o míru v Londýně se odkládá. Zelenskyj na podmínku s Krymem nepřistoupí, Rubio nepřijede

Klíčová jednání v Londýně, která měla přiblížit situaci na Ukrajině ke kýženému míru, se odkládají. Americký ministr zahraničí Marco Rubio oznámil, že se jich nezúčastní. Důvodem je rostoucí neshoda mezi USA a Ukrajinou ohledně Krymu.

Khloé Kardashian otevírá brány Calabasasu. Kamery už čekají

Z Kalifornie přichází další zpráva ze života klanu Kardashianových. Khloé oznámila nový spin-off pro stanici Hulu, který má nabídnout pohled do zákulisí jejich slavné čtvrti.

Musk od května utlumí čas ve skupině, do které ho povolal prezident USA Trump

Miliardář Elon Musk od května výrazně utlumí svůj čas ve skupině pro efektivitu státní správy (DOGE), do které ho povolal americký prezident Donald Trump, a začne se více věnovat automobilce Tesla. Musk to oznámil v úterý, informovala v noci na dnešek agentura Reuters.

Rakev s tělem papeže Františka byla přemístěna do baziliky svatého Petra

Rakev s pozůstatky papeže Františka se dnes ráno vydala na cestu z kaple Domu svaté Marty do baziliky svatého Petra ve Vatikánu, kde se s ním ode dneška do pátku bude moci rozloučit veřejnost. Do nejvýznamnějšího katolického chrámu byla za doprovodu švýcarské gardy přinesena krátce po 9:30.

Trumpova cla uvalená na Čínu uškodila výrobě humanoidních robotů Tesly

Automobilku Tesla nezasáhla obchodní válka mezi USA a zbytkem světa jen přes automobilový průmysl, ale i vzácné nerosty. Omezení jejich dovozu na americký trh ze strany Číny se dotklo sériové výroby humanoidního robota Optimus. Miliardář Elon Musk uvedl, že s Pekingem probíhají jednání. Ten se chce ujištění, že vzácné nerosty nebudou použity pro vojenské účely.
Reklama

DOPORUČUJEME

Testování poruch paměti pomáhá včasnému záchytu demence

Praha 23. dubna 2025 (PROTEXT) - Na začátku dubna si každoročně připomínáme Světový den zdraví, který upozorňuje na důležitost péče nejen o fyzickou kondici,...

Společnost EY znovu podporovatelem karlovarského filmového festivalu

Praha 23. dubna 2025 (PROTEXT) - Poradenská společnost EY se opět stala oficiálním podporovatelem Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary (KVIFF). Během jeho 59. ročníku...

VIDEOSTREAM ZDARMA: Vzdělání pro 21. století

ČTK bude ve čtvrtek 24. dubna 2025 v servisu PROTEXT VIDEO vysílat on-line konferenci Vzdělání pro 21. století, kterou pořádá premiér Petr Fiala (ODS)....

VIDEOSTREAM ZDARMA: Kdo obdrží ocenění Památka roku 2024?

ČTK bude ve čtvrtek 24. dubna 2025 v servisu PROTEXT VIDEO vysílat on-line vyhlášení výsledků celostátní soutěže Památka roku 2024, kterou pořádá Sdružení historických...
Reklama
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Oblast poblíž Istanbulu po poledni zasáhlo zemětřesení o síle 6,2 stupně

Oblast poblíž tureckého Istanbulu dnes po poledni zasáhlo zemětřesení o síle 6,2 stupně, uvedla americká geologická služba USGS. Lidé podle agentury Reuters v šestnáctimilionovém městě vybíhali z otřásajících se budov. Češi se na velvyslanectví v Turecku neobrátili s tím, že by byli zasaženi, sdělila ČTK Aneta Kovářová z ministerstva zahraničí.

Za sabotážemi na evropských letištích stojí ruská služba GRU, píší německá média

Za loňskou sérií požárů balíčků na evropských letištích stojí agenti naverbovaní ruskou vojenskou tajnou službou GRU. Vyplývá to ze zjištění, které dnes zveřejnily německé weby WDR, NDR a Süddeutsche Zeitung. Odvolávají se přitom na informace evropských tajných služeb. Podezřelé podle médií zadržely bezpečnostní služby v Litvě, Polsku, Bosně a Hercegovině a Británii. Úřady informace nepotvrdily.

Jednání o míru v Londýně se odkládá. Zelenskyj na podmínku s Krymem nepřistoupí, Rubio nepřijede

Klíčová jednání v Londýně, která měla přiblížit situaci na Ukrajině ke kýženému míru, se odkládají. Americký ministr zahraničí Marco Rubio oznámil, že se jich nezúčastní. Důvodem je rostoucí neshoda mezi USA a Ukrajinou ohledně Krymu.

Khloé Kardashian otevírá brány Calabasasu. Kamery už čekají

Z Kalifornie přichází další zpráva ze života klanu Kardashianových. Khloé oznámila nový spin-off pro stanici Hulu, který má nabídnout pohled do zákulisí jejich slavné čtvrti.

Musk od května utlumí čas ve skupině, do které ho povolal prezident USA Trump

Miliardář Elon Musk od května výrazně utlumí svůj čas ve skupině pro efektivitu státní správy (DOGE), do které ho povolal americký prezident Donald Trump, a začne se více věnovat automobilce Tesla. Musk to oznámil v úterý, informovala v noci na dnešek agentura Reuters.

Rakev s tělem papeže Františka byla přemístěna do baziliky svatého Petra

Rakev s pozůstatky papeže Františka se dnes ráno vydala na cestu z kaple Domu svaté Marty do baziliky svatého Petra ve Vatikánu, kde se s ním ode dneška do pátku bude moci rozloučit veřejnost. Do nejvýznamnějšího katolického chrámu byla za doprovodu švýcarské gardy přinesena krátce po 9:30.

Trumpova cla uvalená na Čínu uškodila výrobě humanoidních robotů Tesly

Automobilku Tesla nezasáhla obchodní válka mezi USA a zbytkem světa jen přes automobilový průmysl, ale i vzácné nerosty. Omezení jejich dovozu na americký trh ze strany Číny se dotklo sériové výroby humanoidního robota Optimus. Miliardář Elon Musk uvedl, že s Pekingem probíhají jednání. Ten se chce ujištění, že vzácné nerosty nebudou použity pro vojenské účely.

Ruský dronový útok na autobus zabil v Dněpropetrovské oblasti devět lidí

Nejméně devět lidí bylo zabito a nejméně 30 zraněno při ruském dronovém útoku na autobus v obci Marhanec v Dněpropetrovské oblasti na jihovýchodě Ukrajiny. Oznámil to dnes ráno šéf tamní oblastní správy Serhij Lysak na platformě Telegram. Autobus vezl lidi do práce. Úřady hlásí vlnu útoků na civilní infrastrukturu na východě, jihu a v centrální části Ukrajiny. Rusko během noci vyslalo proti Ukrajině 134 dronů, z nichž se 67 podařilo sestřelit a dalších 47 nedoletělo do cíle, uvedlo ukrajinské letectvo, které ke zmatení nepřátelských dronů používá rušení. Ruské útoky nicméně podle ukrajinských úřadů zničily energetický objekt, zásobující elektřinou oblastní město Cherson na jihovýchodě země.

Axios: Trump chce přimět Ukrajinu uznat ruskou okupaci bez bezpečnostních záruk

Spojené státy ve středu 23. dubna očekávají odpověď od Kyjeva na návrh mírové dohody, která znamená přijetí okupace Ukrajiny, a tedy ohromné ústupky ze strany napadené země. Rámec počítá s tím, že USA uznají Krym a další okupovaná území jako ruská. Pokud na to Kyjev nepřistoupí, Bílý dům se může z mírových rozhovorů stáhnout.
Reklama
Reklama

NEJPOPULÁRNĚJŠÍ ČLÁNKY

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

PR servis České tiskové kanceláře

O nás

Hlavními tématy na serveru World News 24 jsou zahraniční zpravodajství, ekonomika, politika a světové dění.

Kontaktujte nás: info@wn24.cz

Sledujte nás