ZprávyMost spojující USA s Kanadou se po téměř týdenní blokádě znovu otevřel

Most spojující USA s Kanadou se po téměř týdenní blokádě znovu otevřel

Most Ambassador Bridge, který představuje nejrušnější obchodní spojení v Severní Americe, byl zprůjezdněn. Příslušníkům bezpečnostních sil se demonstranty bojující za ukončení proticovidových opatření podařilo zpacifikovat v neděli pozdě večer. Skončila tak šestidenní blokáda, uvedla podle agentury Reuters a stanice BBC kanadská pohraniční služba.

Po vydání soudního příkazu k ukončení blokády kanadská policie zatkla několik lidí a demonstranty z mostu Ambassador Bridge ve Windsoru v Ontariu vytlačila.

Protest trvající několik dní narušil dodavatelské řetězce výrobců automobilů v Detroitu, což společnosti Ford, General Motors a Toyota donutilo omezit výrobu.

Přes most se podle Reuters za den přepraví náklad v hodnotě zhruba 360 milionů dolarů (7,7 miliardy korun). To představuje zhruba 25 procent hodnoty veškerého obchodu se zbožím mezi USA a Kanadou.

Zástupce windsorské policie řekl novinářům, že bylo zatčeno 20 až 30 lidí. Policie také podle dřívějšího prohlášení v oblasti demonstrace zabavila několik vozidel.

„Doufal jsem, že to takhle neskončí, doufal jsem, že nám policie umožní pokračovat v pokojných protestech,“ sdělil BBC Tyler Kok, když z místa odcházel.

Policie v neděli na mostě posílila svou přítomnost více než 50 vozidly, včetně autobusů a obrněného auta, přičemž počet demonstrantů dle Reuters klesl ze zhruba 100 na přibližně 45. Windsorská policie na Twitteru uvedla, že k nelegální činnosti bude přistupovat s nulovou tolerancí.

„Dnes naše národní ekonomická krize na mostě Ambassador Bridge skončila,“ prohlásil starosta Windsoru Drew Dilkens v tweetu.

Na základě dat společnosti IHS Markit by dosavadní ztráta z blokád pouze pro automobilový průmysl mohla dosáhnout až 850 milionů dolarů (zhruba 18 miliard korun).

Protesty v Ottawě pokračují, místní se bouří

Lidé, kteří se obrátili proti protestům v Ottawě, v neděli začali blokovat vozidla, která se snažila k probíhajícím demonstracím připojit. Obyvatelé hlavního města si po týdnech okupace centra stěžují zejména na zvýšený hluk a znečištění.

Protesty takzvaného Konvoje svobody, které v Ottawě zahájili kanadští řidiči kamionů v reakci na povinnost podstoupení očkování proti covidu-19 nebo karantény pro přeshraniční šoféry, v neděli pokračovaly 17. den.

Shromáždění se však proměnilo v demonstraci proti všem opatřením zavedeným v souvislosti s šířením koronaviru, uhlíkové dani a dalším krokům vlády Justina Trudeaua. Někteří na místo dorazili v osobních automobilech nebo traktorech.

„Máme toho dost, jsme unavení. Chceme, aby Ottawa byla zase nudná,“ řekl obyvatel Ottawy na protestu před velitelstvím městské policie.

Protesty, které brzdí dvoustranný obchod, se rozšířily na tři body na hranicích, včetně přechodů v Albertě a Manitobě. V provincii Britská Kolumbie byl v neděli odpoledne druhý den dočasně uzavřen dálniční hraniční přechod v Surrey skupinou asi 200 demonstrantů, informoval fotograf agentury Reuters na místě. Malá skupina demonstrantů se shromáždila na americké straně hranice a blokovala přijíždějící vozidla.

Doporučujeme

Trump místo vojenských operací sází na sankce. Írán to podle expertů zlomit nemusí

Šest měsíců po zahájení americko-izraelských úderů proti Íránu je rychlé ukončení konfliktu v nedohlednu. Americký prezident Donald Trump omezil přímé vojenské eskalace a vsadil na sankce, blokádu a tlak na obchodní partnery Teheránu. Analytici však pochybují, že ekonomická válka Írán přiměje ke kapitulaci.

USA omezí odběr vody z vysychající řeky Colorado

Kalifornie, Nevada a Arizona budou muset v příštích dvou letech výrazně omezit odběr vody z řeky Colorado. Zásoby klíčové vodní tepny amerického západu dál klesají kvůli dlouhodobému suchu, rostoucím teplotám a nadměrné spotřebě.

Trump odmítá návrat k dohodě s Íránem. Sází na sankce a tlak na Teherán

Americký prezident Donald Trump podle zdrojů obeznámených se situací ztratil zájem obnovit červnovou prozatímní dohodu s Íránem. Washington chce místo toho dál utahovat ekonomické šrouby a přimět Teherán k ústupkům v otázce jaderného programu i znovuotevření Hormuzského průlivu.

Zemřel norský král Harald V., bylo mu 89 let

Po vleklých zdravotních problémech zemřel nejstarší evropský panovník, norský král Harald V., který byl od minulého pondělí v nemocnici v Oslu. Bylo mu 89 let. Oznámil to dnes podle agentur královský palác. Po jeho smrti se jeho syn Haakon VIII. stává novým norským králem.

Ukrajina a Rusko informují o mrtvých a raněných po nočních útocích

Noční ruské útoky zabily nejméně dva lidi v Dněpropetrovské oblasti na jihovýchodě Ukrajiny, uvedl šéf oblastní správy Oleksandr Hanža. V Chersonu ruský dron zabil 61letého muže, oznámil náčelník městské správy Jaroslav Šaňko. Ve městě Sumy ruské letecké bomby zabily stejně starého muže a zranily sedm lidí, uvedl náčelník regionální správy Oleh Hryhorov. Ruský dron ve městě Zmijiv u Charkova zabil ženu a zranil její dceru a další ženu, informovala prokuratura. Ruskem dosazená správa zase hlásí čtyři zraněné po dronovém útoku na obytný dům v Sevastopolu na okupovaném Krymu.

Katastrofa v Nepálu a Číně má už 472 obětí. Hrozí další ničivá povodeň

Jezero, které se vytvořilo po středečním sesuvu části ledovce na hranici mezi Čínou a Nepálem, dnes začalo přetékat. Hrozí další povodeň, která může zasáhnout oblasti, jež už před dvěma dny poničil příval vody, varovala čínská stanice CCTV. Čínské úřady přerušily záchranné práce v postižené oblasti. Stoupající hladiny řek už potvrdily také nepálské úřady, které rovněž přerušily záchranné práce, napsala agentura Reuters.

Trump nařídil přejmenovat Ontarijské jezero na Americké jezero

Americký prezident Donald Trump podepsal výnos nařizující přejmenování Ontarijského jezera na Americké jezero, informují agentury AP a Reuters. Se změnou názvu jezera na hranici s Kanadou přišel v době vyhrocující se obchodní války se sousední zemí. Nový název bude závazný pro americké úřady, nikoli pro Kanadu, uvedla AP.

Írán a Katar jednaly o obnovení diplomatických vztahů s USA

Íránský ministr zahraničí Abbás Arakčí se včera v Teheránu setkal s katarským premiérem a ministrem zahraničí Muhammadem bin Abdarem Rahmánem Sáním ve snaze oživit diplomatická jednání mezi Íránem a Spojenými státy, v nichž Katar dlouhodobě působí jako klíčový zprostředkovatel. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na katarské ministerstvo zahraničí. Klíčovým tématem rozhovorů byla také otázka Hormuzského průlivu.

V Petrohradu vybuchl automobil, na místě zahynul ruský důstojník

V Petrohradu dnes zahynul při výbuchu auta vysoce postavený ruský důstojník, jeho manželka byla těžce raněna, oznámil místní server Fontanka. Totožnost oběti úřady neupřesnily. Podle očitých svědků kolem desáté hodiny ráno explodovala ve voze nastražená nálož, když za volantem seděl podplukovník. Výbuch utrhl obětem nohy; voják zahynul na místě, jeho ženu převezli do nemocnice, kde bojují o její život, napsal portál. Podle Fontanky šlo o důstojníka letectva a protivzdušné obrany. Telegramový kanál 112 píše, že obětí se stal vojenský pilot.

Rusko zasáhlo nákupní středisko v Charkově, úřady hlásí jednu oběť a raněné

Nejméně jednoho mrtvého a pět raněných si vyžádal ruský útok na nákupní středisko v Charkově na východě Ukrajiny, oznámil náčelník oblastní správy Oleh Syněhubov. Raněné po ruských útocích hlásí úřady dalších ukrajinských regionů, včetně hlavního města.

Světová zdravotnická organizace oznámila konec výskytu eboly v Ugandě

Světová zdravotnická organizace (WHO) dnes oznámila konec výskytu eboly v Ugandě. V zemi se nový případ nákazy neobjevil už 42 dní, což je mezinárodně uznávaná lhůta pro potvrzení konce přenosu viru. Ugandské úřady podle WHO zároveň pokračují v dohledu nad nemocí.

Zdravotní stav norského krále se zhoršil a je velmi vážný, oznámil palác

Zdravotní stav devětaosmdesátiletého norského krále Haralda V. se v nemocnici nadále zhoršil a jeho stav je nyní velmi vážný, oznámil podle agentur královský palác. Nejstarší evropský panovník je v péči lékařů už od minulého pondělí. Norský premiér Jonas Gahr Störe kvůli špatnému zdravotnímu stavu monarchy zrušil dnešní cestu do Německa, kde se měl setkat s kancléřem Friedrichem Merzem, oznámila později jeho kancelář.

Nvidia válcuje technologický trh. Zdvojnásobila tržby i zisk

Americký výrobce čipů Nvidia ve druhém čtvrtletí svého finančního roku 2026 více než zdvojnásobil tržby i čistý zisk. Tyto výsledky ukazují nezastavitelný boom umělé inteligence (AI), za jehož ukazatel je Nvidia považována.

USS Abraham Lincoln po 250 dnech na moři zamíří do Thajska

Letadlová loď USS Abraham Lincoln po náročném nasazení na Blízkém východě zakotví v Thajsku. Důvodem je odpočinek posádky před návratem na americkou základnu. Během zastávky se nebudou konat žádná vojenská cvičení.

Nic nezkoušejte. Ratcliffe v Moskvě varoval před akcemi proti NATO

Šéf americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) John Ratcliffe během úterní neohlášené návštěvy Moskvy varoval ruské představitele, aby neeskalovali konflikt proti Severoatlantické alianci (NATO), uvedly zdroje obeznámené se situací.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama