Místopředsedkyně Evropského parlamentu Eva Kailiová se považuje za nevinnou. S korupčními penězi z Kataru nemá nic společného, řekl řecké televizi Open její advokát. Řecká europoslankyně čelí obvinění z korupce a od pátku je ve vazbě v Belgii. V Řecku jí a její rodině zmrazili majetek. Jakékoliv pochybení odmítá i šéf mezinárodní odborové centrály ITUC Luca Visentini, který byl zadržen v pátek a podmíněně propuštěn v neděli.
„Její postoj je, že je nevinná,“ řekl televizi advokát Michalis Dimitrakopulos. „S korupčním financováním z Kataru nemá nic společného,“ dodal. Advokát také odmítl komentovat zprávy tisku, podle kterých policie nalezla v bydlišti jeho klientky velkou částku peněz v hotovosti.
"Her position is she is innocent. She has nothing to do with Qatar's bribes," Michalis Dimitrakopoulos, the lawyer for Greek member of European Parliament Eva Kaili, told private Greek television channel Open TV:https://t.co/8gujSlIK8h
— L'Orient Today (@lorienttoday) December 13, 2022
Kailiová byla v pátek mezi zadrženými belgickou policií kvůli vyšetřování údajné korupce ve prospěch jedné arabské země, kterou podle tisku je Katar. V neděli jí soud prodloužil vazbu. Ona a další lidé jsou obviněni ze zločineckého spolčení, korupce či praní špinavých peněz. Mezi lidmi ve vazbě je podle tisku i její partner Francesco Giorgi. Mezi zadrženými byl i Kailiové otec Alexandros, kterého úřady v neděli propustily. Podle advokáta se může vrátit do Řecka, pokud bude chtít.
Kvůli vyšetřování řecké úřady zmrazily Kailiové, jejímu partnerovi i rodině majetek. Dimitrakopulos uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá. Realitní firma, kterou Kailiová založila s partnerem, podle něj ještě neprovozovala žádné podnikatelské aktivity.
„Je mi cizí jakákoliv forma korupce,“ cituje deník Corriere della Sera šéfa odborové centrály ITUC Visentiniho. Visentini tvrdí, že proti němu nebylo vzneseno „formální obvinění“. Soudci mu zakázali komunikovat s obviněnými v případu a musí je informovat o cestách mimo Evropskou unii.
Domnívá se, že ho policie vyšetřovala kvůli spolupráci s nevládní organizací Fight Impunity. Tu řídil bývalý italský europoslanec Pier Antonio Panzeri, kterého vyšetřovatelé podle deníku Corriere della Sera považují za hlavu údajné korupční sítě. Podle Visentiniho byla organizace řádně akreditovaná u Evropského parlamentu, a proto neměl důvod se domnívat, že provádí něco nekalého. „Kdybych byl zkorumpován nebo byl korupčníkem, byly by moje postoje vůči Kataru velmi kladné. Místo toho jsem v předchozích dnech uvedl, že reformy uskutečněné touto zemí byly zcela nedostatečně,“ uvedl Visentini.